U našoj regiji skoro u svakom domu se uzgajaju ukrasne biljke koje pored toga što uljepšavaju naš životni prostor i čine ga prijatnijim, prečišćavaju i vazduh. Da bi vaše cvijeće cvjetalo potrebno ga je pravilno održavati.

 

Muškat je cijenjena i zahvalna biljka koja zahtijeva minimalno održavanje, a kao nagradu za pruženu njegu rađa zapanjujuće cvjetove u raznim nijansama. Ovaj članak otkriva tehnike kojima ćete osigurati nastavak cvjetanja pelargonija do jeseni, koristeći jednu nekonvencionalnu komponentu – vodu s korom banane.

  • Nadalje, nudimo smjernice o odgovarajućim praksama navodnjavanja, idealnim uvjetima za uzgoj i strategijama za rješavanje prevladavajućih problema kao što su prekomjerna vlaga i štetnici. Vrste pelargonija i temeljna njega Muscat obuhvaća različite vrste, uključujući one s kaskadnim cvjetovima i sortu kaliopa, poznatu po svojim većim cvjetovima. Iako ovo cvijeće nije pretjerano zahtjevno, optimalno uspijeva u temperaturnom rasponu od 10 do 27 stupnjeva.

Ako temperatura padne ispod ovog spektra, biljka može početi propadati; nasuprot tome, pretjerana toplina i dugotrajno izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti također mogu predstavljati prijetnju njihovom zdravlju. Uspješan uzgoj geranija ovisi o pravilnom zalijevanju. Dosljedno, ali umjereno zalijevanje ključno je za održavanje zdravlja i živosti lišća. Ključno je izbjegavati prekomjerno zalijevanje, jer prekomjerna vlaga može uzrokovati truljenje korijena.

Za optimalne rezultate preporučljivo je zalijevati biljke u ranim jutarnjim ili večernjim satima, kada su temperature niže i kada je isparavanje vode minimalno. Metoda kore od banane Jedna učinkovita tehnika za pospješivanje rasta geranija uključuje korištenje kore od banane. Bogata vitaminima i mineralima, kora banane daje biljci esencijalnu hranu. Postupak je prilično jednostavan: uronite koru banane u jednu litru vode i ostavite da stoji preko noći.

Nakon toga, koristite ovu vodu za navodnjavanje cvijeća. B vitamini prisutni u korama banane nude značajne prednosti za biljke, slične njihovoj ulozi u promicanju rasta i razvoja u našim tijelima. Dopunska ishrana Tijekom vegetacijske sezone bitno je osigurati geranijumima dosljednu prehranu kako bi se osiguralo njihovo zdravlje i obilje cvjetanja. Preporučljivo je koristiti specijalizirano gnojivo za geranije ili gnojivo opće namjene prikladno za cvjetnice.

Hranjenje bi trebalo biti jednom ili dva puta tjedno tijekom tog razdoblja. Važno je napomenuti da se, slično drugim biljkama s dlakavim lišćem, gnojivo ne smije davati putem prskanja lišća; nego ga treba primijeniti izravno na korijen biljke. Dodatna učinkovita metoda uključuje miješanje pekarskog kvasca sa šećerom. Da biste to učinili, dodajte malu količinu svježeg kvasca i žličicu šećera u jednu litru vode, ostavite smjesu da odstoji nekoliko sati prije nego je upotrijebite za zalijevanje biljaka.

Ova organska otopina pojačava cvjetanje i potiče ukupnu snagu biljke. Kako bi se osigurala vitalnost biljaka i produžilo trajanje razdoblja njihove cvatnje, bitno je rutinski uklanjati suho lišće i pretjerano izrasle cvjetove. Kada cvijet počne venuti, treba ga lagano odvojiti od baze, čime se olakšava nicanje novog cvijeta na istom mjestu. Ako primijetite cvijeće koje izgleda suho ili uvijeno, to može ukazivati ​​na prisutnost parazita ili lisnih uši.

U takvim slučajevima u poljoprivrednim ljekarnama dostupni su specijalizirani tretmani koji vam mogu pomoći u brzom uklanjanju ovih nametnika i očuvanju vaših biljaka. Uz odgovarajuću njegu, cvjetovi geranija mogu cvjetati do kasne jeseni.

Bitna razmatranja uključuju: ograničeno zalijevanje, korištenje jednostavnih tehnika kao što je korištenje vode natopljene korom banane i rutinsko uklanjanje ocvalih cvjetova. Uključivanje hranjivih tvari putem domaćih otopina može uvelike poboljšati vitalnost biljke i omogućiti produljenu i plodnu sezonu cvatnje.

Preporučujemo