Danas za vas imamo jedan vic koji je jako popularan na društvenim mrežama. Vicevi, šale i pošalice vuku svoje korijenje iz davnina a narodi na Balkanuj imaju specifičan smisao za humor.

U trenutku ranjivosti, dječak skupi hrabrost da djevojci prizna svoju ljubav, samo da bi naišao na njen odgovor: Posjedujete li par Mercedesovih vozila? Ja ga ne posjedujem. Što je s kućom na dva kata? Ja ga ne posjedujem. Naša će veza biti neprekinuta i bez ikakvih prepreka. Tražeći smjernice, zabrinuti dječak obratio se svom ocu za savjet kako postupiti. Otac će zauzvrat:

Dragi moj sine, ako je tvoja ljubav prema njoj iskrena, razmisli o prodaji i Lamborghinija i Ferrarija kako bi nabavio ta dva Mercedesa; međutim, rušenje četiri kata kuće krajnje je besmislena odluka.

Primarni cilj šale leži u njezinoj sposobnosti da izazove smijeh kod određenog pojedinca na kojeg cilja, što je pothvat koji se postiže isporukom zadivljujuće i zabavne priče. Unutar područja bosanske komedije, leksikon je prepun viceva u kojima se ističu omiljeni likovi kao što su Mujo, Suljo, Fata, Huso i Haso.

Vječne anegdote oko “Muje i Sulje” stekle su cijenjenu reputaciju, čineći bitnu komponentu bosanske komediografske tradicije. Široka slava ovih duhovitih anegdota prešla je granice Bosne i Hercegovine, odjekujući na cijelom balkanskom prostoru. Kratki i duhoviti narativi, poznati kao vicevi, aforizmi i citati, imaju za cilj izazvati smijeh svojim nepredviđenim i nekonvencionalnim zaključcima.

Izraz “VIC”, izveden iz indogermanskog izraza “WITZ”, obuhvaća sve stvari zabavne i duhovite. Platon, poznat kao izvorni teoretičar humora, doživljavao je humor kao spoj užitka i boli. Dok su se bezbrojni vicevi i aforizmi prenosili generacijama, svakodnevno se pojavljuju novi koji pokrivaju širok raspon tema. Unutar balkanske regije pojedine virtualne ličnosti postale su stalna pojava u vicevima i aforizmima, poput Muje i Hase, Ivice, Perice, plavuša i pojedinaca raznih nacionalnosti.

Važno je napomenuti da te karakterizacije ne odražavaju nužno stvarnost, već su se razvijale tijekom vremena. Slava Muje i Hase je uzletjela u nebo zahvaljujući televizijskim skečevima u kojima su glumili Milan Pavlović i Enes Bešlagić. Vicevi o plavušama, iako obilni i naizgled bezazleni, imaju povijest koja se proteže dalje i nosi više složenosti nego što bi se moglo u početku pretpostaviti, što je rezultiralo time da plavuše nisu bile izravno meta uvreda već neko vrijeme.

  • Rašireno mišljenje o plavušama toliko je ukorijenjeno u društvu da su čak i znanstvenici proveli istraživanja kako bi utvrdili valjanost stereotipa o njihovoj inteligenciji. Prema nalazima istraživanja Sveučilišta Ohio, osobe s plavom kosom pokazale su prosječni IQ od 103,2, brinete su imale nešto niži rezultat od 102,7, a crvenokose osobe imale su prosječni IQ od 101,2. Nasuprot tome, crne žene imale su najniži prosječni IQ od 100,5. Vrijedno je napomenuti da unatoč ovim rezultatima, kreatori viceva nisu odmah požurili da se ispričaju za održavanje negativnih stereotipa o plavušama, niti su počeli smišljati šale usmjerene na inteligenciju crnih žena.

Jeste li ikada razmišljali o podrijetlu ovog posebnog mita? Proizlazi li to iz tragične privlačnosti Marilyn Monroe ili umjetnih poboljšanja Pamele Anderson? Ne baš. Čini se da pojam “glupe plavuše” ima mnogo dužu povijest. U davna vremena se kaže da su se žene s plavom kosom suočavale s izazovima. Kosu su pokušavali posvijetliti različitim prirodnim metodama, što je često rezultiralo ismijavanjem.

Međutim, što ih je motiviralo na to? Odgovor leži u njihovoj želji da zaokupe pažnju muškaraca. Privlačnost plave kose često se pripisuje njezinoj povezanosti s mladošću i nevinošću, budući da svijetlu kosu uglavnom imaju djeca. Ovo postavlja pitanje postoji li pristrana percepcija prema osobama s plavom kosom.

Preporučujemo