Poznato je da je način naše prehrane direktno povezan sa našim zdravljem i da naši jelovnici trebaju biti bogati voćem i povrćem. Danas govorimo o dinji kojoj je upravo sezona.

Dinja je zeljasta biljka koja pripada obitelji Cucurbitaceae, zbog čega se botanički svrstava u povrće. Međutim, mnogi ljudi ga smatraju voćem zbog njegove slatkoće. Također je poznat pod raznim imenima, uključujući dina, dinja, pekun, pipin i pepun. Potječe iz Azije i Afrike, a smatra se da je prenesen u druga područja svijeta prije nekoliko tisuća godina. Antički Egipćani uživali su u dinji kao međuobroku, a kasnije su je zavoljeli Grci i Rimljani. Prva nacija koja ju je počela intenzivno uzgajati bila je Francuska, prije oko 300 godina.

  • Unatoč uobičajenoj primjeni u kuhanju poput voća, plodovi dinje mogu se koristiti kao osnova za kompot, džem ili marmeladu. Stavlja se u voćne salate, au egzotična jela priprema se i kao salsa ili umak od dinje, poslužuje se uz ribu i piletinu pečenu na žaru. U Indiji čak pripremaju pikantni curry s dinjom kao prilog mesu, a male dinje često se koriste kao osvježavajući ljetni napitak. Kada se promatra u cjelini, dinja ima visoku koncentraciju hranjivih tvari. Porcija od 150 grama ima samo 53 kalorije, 0,3 g masti, 13 g ugljikohidrata i 1,4 g vlakana.

Osim toga, osigurava oko 30% dnevnih potreba za vitaminom A i čak 78% vitamina C. Neke vrste biljaka u Kaliforniji imaju koncentraciju od 100% dnevnih potreba za tim vitaminima. Osim toga, sadrži antioksidanse, kolin, zeaksantin i beta-karoten, koji doprinose zdravlju tijela sprječavajući pojavu bolesti, uključujući prehlade, te su bolesti teže od raka. Budući da većinu njegovog sastava čine voda i dinja, idealan je za hidrataciju tijekom vrućih ljetnih mjeseci.

Zanimljivo je da su i sjemenke konzumne, a obiluju proteinima, vlaknima i omega 3 masnim kiselinama u obliku alfalinolenske kiseline. Ljekovita svojstva dinje. Konzumenti dinja redovito će uživati u brojnim zdravstvenim prednostima. Kontrolira krvni tlak. Dinja je puna vlakana, kalija, vitamina C i kolina, a svi oni imaju pozitivan učinak na srce. Kalij potiče regulaciju razine natrija u tijelu, snižava krvni tlak i podržava ravnotežu vode i rad živčanog sustava. Dovoljna količina kalija povezana je i sa smanjenom vjerojatnošću srčanog udara, gubitka mišića, osteoporoze i stvaranja bubrežnih kamenaca. Smanjuje vjerojatnost razvoja astme.

Oni koji konzumiraju više beta-karotena i vitamina C imaju manji rizik od razvoja astme. Ostalo narančasto i žuto voće, poput bundeve i mrkve, također sadrži beta-karoten. Zeaksantin se oslobađa iz stanica dinje i apsorbira u mrežnicu oka, što osigurava zaštitu od ultraljubičastog svjetla. Čuva zdravlje oka. Kombinacija beta-karotena, vitamina A, luteina i zeaksantina ima preventivnu ulogu u liječenju staračke makularne degeneracije, glaukoma i drugih bolesti oka koje su česte u starijih osoba. Povećava apsorpciju hranjivih tvari Dinja se lako razgrađuje i korisno ju je jesti na prazan želudac.

Zbog velike količine vode i vlakana ubrzava proces probave, sprječava zatvor i pospješuje izbacivanje toksina iz tijela. Smanjuje upalu. Kolin je prisutan u dinji, ova tvar smanjuje kronične upale u tijelu, također pomaže poboljšati pamćenje i zdravlje staničnih membrana. Antioksidansi dobiveni iz dinje mogu smanjiti stres povezan s oksidativnim oštećenjima, također mogu pomoći u sprječavanju razvoja metaboličkog sindroma, dijabetesa i pretilosti. Hrani kožu i kosu. Dinja je bogata vitaminom A, koji je važan za proizvodnju sebuma, prirodnog ulja koje podmazuje kosu i kožu.

Vitamin C potiče proizvodnju kolagena, što pridonosi čvrstoći i elastičnosti kože, smanjuje pojavu bora i usporava starenje. Osim svoje nutritivne vrijednosti, dinja se također može izravno koristiti kao maska za lice ili kao prirodni regenerator za kosu. Ljekovita svojstva sjemenki dinje i čaja. Sjemenke dinje posebno blagotvorno djeluju na osobe s bubrežnim tegobama jer imaju rashlađujući učinak. U Indiji se obično stavljaju u pića poput lassija ili se koriste u desertima.

Čaj od cvijeta dinje tradicionalno se konzumira kao prirodno sredstvo za liječenje kašlja i drugih respiratornih problema. Dinja nije samo sočan ljetni zalogaj, već je i snažan prirodni partner u zdravlju. Redovitom konzumacijom ovog voća, njegom kože i jačanjem imuniteta, u svoj organizam unosite ono najblagotvornije što priroda nudi.

Preporučujemo