Našem tijelu su potrebni minerali  vitamini da bismo bili zdravi i da bismo funkcionisali kako treba. Jedan od najvažnijih minerala je magnezijum i većina ljudi ga unosi sa hranom koju konzumiramo međutim u velikom broju slučajeva to nije dovoljno.

Magnezij je vitalni mineral neophodan za funkcioniranje našeg tijela, a njegov nedostatak se može manifestirati različitim signalima. Ovaj mineral prisutan je u širokom spektru namirnica. Magnezij je neophodan za formiranje i popravak ljudske DNK, osim što podržava zdravlje kostiju, živaca i mišića. Unatoč njegovoj dostupnosti, značajan broj pojedinaca ne uspijeva zadovoljiti svoje potrebe za magnezijem putem prehrane. Prema Nacionalnom institutu za zdravlje, nedostatak magnezija je najčešći među tinejdžericama i muškarcima u dobi od 70 godina i starijima. Međutim, pojedinci izvan ovih demografskih skupina ipak bi trebali razmisliti o procjeni razine magnezija ako osjete bilo koji od sljedećih simptoma:

1. Smanjena energija. Kao što je stručnjakinja za funkcionalnu medicinu Alison Boden objasnila za Reader’s Digest, “Magnezij je uključen u najmanje 300 različitih kemijskih reakcija u našim tijelima, od kojih su mnoge povezane s proizvodnjom energije. Znak niskog magnezija može biti znak niske energije.

2. Grčevi ili trzanje. S obzirom da je magnezij ključan za opuštanje mišića, nedovoljan unos može rezultirati nevoljnim pokretima mišića.“U nedostatku magnezija, naši bi mišići ostali stalno zgrčeni.

 

3. Česte glavobolje mogu se pojaviti kao rezultat nedostatka magnezija, što može dovesti do smanjene razine serotonina, suženja krvnih žila i oslabljene funkcije neurotransmitera – čimbenici koji su svi povezani s glavoboljama, osobito migrenama. Prema procjenama iz MigraineAgain, približno 50% osoba koje pate od migrene ima manjak magnezija.

4. Nesanica. Poteškoće u postizanju mirnog sna ili loša kvaliteta sna mogu se pripisati nedovoljnim razinama magnezija, osobito kod osoba koje su izložene značajnom stresu. Prema dr. Ronaldu Hofmanu, hormoni stresa povisuju i krvni tlak i otkucaje srca, što se djelomično postiže smanjenjem razine magnezija u tijelu. Kada tijelu nedostaje dovoljno magnezija da uravnoteži ove učinke, mogu se pojaviti poremećaji spavanja.

5. Nepravilan rad srca. Nedovoljne razine magnezija mogu spriječiti sposobnost srca da održi stabilan ritam. Prema online laboratorijskim testovima, liječnici često preporučuju dodatke magnezija pacijentima koji prijavljuju nepravilne otkucaje srca.

 

6. Pojačana osjetljivost na slušne podražaje. Prema Hofmanu, nedostatak magnezija smanjuje njegovu učinkovitost u stabilizaciji živčanog sustava. Posljedično, to može rezultirati hiperfleksijom, koju karakterizira pretjerana reakcija zaprepaštenja.

7. Napadi se mogu pojaviti kada je živčani sustav značajno oštećen kao rezultat nedostatka magnezija, kao što je navedeno od strane Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH).

  • 8. Smanjena gustoća kostiju. Magnezij je neophodan za proces formiranja kostiju, a većina tjelesnih rezervi magnezija nalazi se u kostima. Prema NIH-u, “pojedinci s većom konzumacijom magnezija pokazuju veću mineralnu gustoću kostiju.

9. Zatvaranje. Nedostatak magnezija u tijelu često rezultira smanjenim pražnjenjem crijeva. Prema WebMD-u, magnezij služi kao primarna komponenta u brojnim laksativima.

 

10. Povišeni krvni tlak. Uloga magnezija ključna je u održavanju zdrave razine krvnog tlaka, a nedostatak ovog minerala doista može dovesti do hipertenzije. Prema WebMD-u, “Hrana bogata magnezijem i drugim mineralima može pomoći u sprječavanju visokog krvnog tlaka kod osoba s prehipertenzijom.

11. Dijabetes tipa 2. Magnezij igra ključnu ulogu u metabolizmu šećera u krvi u ljudskom tijelu. Prema NIH, pojedinci koji konzumiraju veće količine magnezija u svojoj prehrani pokazuju smanjeni rizik od razvoja dijabetesa. Trenutno se provode istraživanja kako bi se istražila potencijalna primjena terapije magnezijem u liječenju dijabetesa.

12. Simptomi kao što su depresija, tjeskoba, zbunjenost ili promjene osobnosti mogu nastati zbog smanjene razine magnezija u mozgu, što može poremetiti neurološke funkcije i rezultirati nizom problema. Istraživanja pokazuju da se određene fobije, uključujući agorafobiju, mogu pripisati nedovoljnim razinama magnezija, prema dr. Hoffmanu.

Nadalje, Psychology Today ističe u članku pod naslovom “Magnezij i mozak: originalna pilula protiv hladnoće” da je magnezij kroz povijest bio prepoznat kao učinkovit kućni lijek za ublažavanje ovih simptoma. Ako ste zabrinuti u vezi s potencijalnim nedostatkom magnezija, preporučljivo je provjeriti svoju sumnju liječničkim testom prije nego započnete bilo kakvu suplementaciju. Dok suplementi mogu biti korisni kada je potrebno, oni također mogu dovesti do grčeva u želucu i proljeva, uz potencijalno nepovoljnu interakciju s određenim lijekovima i medicinskim stanjima.

Najpouzdanija metoda za povećanje potrošnje magnezija je promjena prehrambenih navika. U rijetkim okolnostima kada se prekomjerna količina magnezija konzumira putem hrane, zdravi bubrezi ga učinkovito izlučuju. Međutim, višak magnezija dobiven iz dodataka ne može se eliminirati ovim mehanizmom i može rezultirati razinama toksičnosti dovoljnim da izazovu srčani zastoj.

Preporučujemo