Preljuba je za mnoge najveći grijeh u vezi ili braku, ali se dešava dosta češće nego mislite. Neki partneri nikad ne saznaju da ih je partner prevario nekad. Danas vam otkrivamo neke znakove.
- Prema psihologinji dr. Kathy Nickerson, značajan dio emocionalnih afera – potencijalno čak 99% – počinje na sličan način: kada jedan partner počne otkrivati osobne probleme i detalje veze vanjskoj strani.
Iako emocionalna nevjera ne uključuje fizičke radnje kao što su poljupci ili intimni zagrljaji, može biti jednako štetna kao i fizička izdaja, jer nagriza povjerenje i intimnost u vezi. Što čini emocionalni preljub? Može se opisati kao situacija u kojoj osoba u posvećenoj vezi ili braku razvija duboku emocionalnu vezu s nekim izvan svog partnerstva.
Čak i u nedostatku fizičkog kontakta, ova vrsta veze može biti iznimno moćna, rezultirajući osjećajima povrijeđenosti i izdaje za uključenog partnera. Prema psiholozima, emocionalne afere često nastaju na diskretan i skriven način, što otežava njihovo otkrivanje. Ključna karakteristika emocionalne nevjere je sklonost jednog partnera da traži emocionalnu podršku i pažnju od nekog drugog, što dovodi do sve veće emocionalne udaljenosti u primarnoj vezi. Koji su rani pokazatelji emocionalne nevjere?
- Prema dr. Kathy Nickerson, licenciranoj kliničkoj psihologinji specijaliziranoj za veze, emocionalne afere često započinju razgovorima koji se čine bezazlenim između jednog partnera i nekoga izvan veze.
Ta osoba može biti kolega, prijatelj, susjed ili poznanik. Partner počinje izražavati svoje emocije i probleme vezane uz tu treću osobu, tražeći razumijevanje i podršku koju kod kuće možda ne bi dobio. Kako vrijeme prolazi, ti razgovori postaju sve češći i dublji, što rezultira pojavom osjećaja prema trećoj osobi.
Poznata kao “nevjera srca”, ova vrsta izdaje često započinje bez ikakve namjere nevjere, ali kako se emocionalna bliskost pojačava, povećavaju se i šanse da preraste u konvencionalnu nevjeru. Psiholog Nickerson naglašava da razgovori koji započnu nevino, poput izražavanja zabrinutosti o postojećim problemima u vezi, mogu brzo eskalirati kako pojedinci osjećaju sve veću podršku i žele veću interakciju s trećom stranom.
- Ovaj razvoj događaja može izazvati osjećaje koji nadilaze obično prijateljstvo, moguće stvarajući duboku emocionalnu vezu koja ugrožava sadašnje partnerstvo. Koji čimbenici pridonose nastanku emocionalne nevjere?
Mnogi ljudi traže utjehu i podršku od izvora izvan svoje veze kada doživljavaju osjećaje usamljenosti ili nesreće. Umjesto da o svojim osjećajima razgovaraju s partnerom, oni se obraćaju drugima u nadi da će pronaći razumijevanje i podršku koji možda nedostaju kod kuće.
Stručnjaci sugeriraju da takvo ponašanje često označava nedostatak u njihovoj trenutnoj vezi. Kada pojedinac počne otkrivati osobne podatke nekom drugom, on u osnovi traži emocionalnu vezu i potvrdu koja možda nedostaje u njihovom partnerstvu. Problemi nastaju kada jedan partner iznosi samo svoje stajalište vanjskoj strani, prikazujući sebe kao žrtvu u vezi, sve dok ne počne razmišljati o svom doprinosu izazovima.
- Ova jednostrana perspektiva može potkopati povjerenje unutar veze, navodeći partnera koji je izostavljen iz ovih razgovora da se osjeća izdano i izolirano. Kako se može spriječiti emocionalna nevjera?
Stručnjaci kažu da uspješni odnosi ovise o jasnoj i učinkovitoj komunikaciji. Neophodno je izravno se suočiti sa svim problemima ili osjećajima nezadovoljstva sa svojim partnerom. Kada se partneri bore samostalno nositi s izazovima, terapeuti preporučuju da se za pomoć obrate kvalificiranim stručnjacima poput psihologa ili terapeuta.
Nadalje, prepoznavanje kada jedan partner nije voljan sudjelovati u naporima za poboljšanje veze je ključno, jer to može potaknuti sumnje o vrijednosti ostanka zajedno. Ukratko, emocionalna nevjera može biti jednako štetna kao i fizička nevjera, jer podrazumijeva usmjeravanje emocionalne pažnje i energije prema nekome izvan partnerstva. Bitni elementi u sprječavanju takvih situacija uključuju razumijevanje, komunikaciju i predanost njegovanju odnosa.