Možda se i vama desilo da nekada na jeziku primjetite promjene u vidu bijele skrame koja ga prekriva i niste tome pridavali veliku važnost. Iako u najvećem broju slučajeva to jeste prolazna i ne tako ozbiljna pojava ponekad može biti i simptom.
Pojedinac bi trebao preuzeti ulogu vlastitog liječnika jer smo u konačnici sami ti koji snosimo najveću odgovornost za svoje zdravlje i dobrobit. Pravovremeno prepoznavanje simptoma i traženje liječničke pomoći može spriječiti ili značajno odgoditi napredovanje bolesti; nadalje, mnogi signali koje naša tijela pokazuju relativno su jasni. Mnogo informacija o vašem zdravlju može se dobiti iz boje i konzistencije plaka na vašem jeziku. To može pružiti uvid u vaše cjelokupno zdravstveno stanje, potencijalne bolesti i drugo.
- Jednostavan test naveden u nastavku pomoći će vam da utvrdite jeste li dobrog zdravlja. Upotrijebite žličicu kako biste nježno klizili njime preko jezika. Ako je izvedivo, preporučljivo je ovu radnju izvesti ujutro, odmah nakon buđenja, prije konzumiranja hrane ili pića. Stavite žlicu u plastičnu vrećicu i stavite je ispod jake žarulje ili je izložite sunčevoj svjetlosti. Ostavite da odstoji jednu minutu prije pregledavanja žlice. Čista žlica, bez ikakvih ostataka ili neugodnog mirisa, ukazuje da vjerojatno nema problema s vašim unutarnjim organima.
Jak i neugodan miris može ukazivati na problem vezan uz želudac ili pluća. Nasuprot tome, slatki miris može ukazivati na dijabetes, dok kiselkasti miris može ukazivati na potencijalne komplikacije bubrega. Prisutnost žućkastih mrlja na žlici može ukazivati na probleme povezane s radom štitnjače. S druge strane, ljubičaste mrlje mogu označavati bronhitis, neadekvatnu cirkulaciju krvi ili povišenu razinu kolesterola. Bijele mrlje mogu ukazivati na respiratornu infekciju, dok su narančaste mrlje često povezane s bolešću bubrega.
Bonus tekst:
Kulinarska baština Afrike je zamršena i raznolika, oblikovana kroz bezbrojna stoljeća različitim kulturama, geografskim obilježjima i klimatskim uvjetima. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, koja je duboko oblikovana različitom klimom i tradicijom svake regije. U zapadnoj Africi klima varira od tropske do sušne, što rezultira dominantnim oslanjanjem na žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak. Obično se te žitarice pretvaraju u esencijalna jela poput “banku” i “fufu”. Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća kao što su slatki krompir ili kasava.
Nasuprot tome, banku, koji se dobiva od kukuruza ili prosa, često se služi kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrambenoj praksi zapadne Afrike, mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, zajedno sa žitaricama, bitne su komponente. Značajne razine proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih vrijednim poboljšanjem svakodnevne prehrambene prakse. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, kao što je primjer juhe “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu.
Istočno područje Afrike, koje se odlikuje vlažnijom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi bogatstvo svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji. Primjer za to je Kenija, gdje tradicionalno jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza, prati niz povrća i mesa. Štoviše, prevladava obilje svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, u kojima se često uživa u cijelosti ili pretvoreno u sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti u sjevernoj Africi potiču cvjetanje uzgoja aromatičnog bilja i začina, pridonoseći prehrani koja je istovremeno raznolika i bogato začinjena.
Suština kulinarske tradicije regije sadržana je u jelima kao što su kus-kus koji se sastoji od fino kuhanih zrna i tagine, jelo koje se polako kuha u posebnom loncu. Obično su uključeni ključni sastojci poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta daju robusne okuse ovim jelima. U središnjoj Africi, obilne tropske šume pružaju raznolik niz izvora hrane koji doprinose regionalnoj kuhinji. Ova sorta obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje se koristi u juhama i varivima.
Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti. Osim ovih posebnih regionalnih obilježja, fokus Afrike na prehranu daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka.