Za danas imamo za vas jednu ispovijest koju je na društvenim mrežama anonimno podijelio jedan muškarac a koja je imala puno komentara u kojima su korisnici ukazivali na to da nikada ne treba nikoga unaprijed osuđivati.
Dodatni tekst:
Koji je najbolji način za rukovanje talogom kave? Skandinavija je poznata po svom vodstvu u održivim praksama i očuvanju okoliša. Norveška nudi ekološka krstarenja, Švedska je postigla tako naprednu razinu recikliranja da zbog nedostatka vlastitih resursa sada uvozi otpad, a Danska je uvela razne inovativne mjere. Jedna značajna inicijativa je tvrtka “Beyond Coffee” sa sjedištem u Kopenhagenu, koja je razvila osebujan koncept koji su prihvatile mnoge organizacije predane zaštiti okoliša i promicanju održivog načina života.
- Uzmite u obzir golemu količinu kave koja se dnevno konzumira diljem svijeta, zajedno sa značajnom količinom taloga koji se baca u domove i kafiće. Što se događa nakon toga? Dok mnogi možda ostatak taloga smatraju beznačajnim i bezopasnim, Danci tvrde da najdragocjenije komponente kave leže u otpadu koji se često odbacuje. Kao istaknuta nacija u konzumaciji kave, ova zemlja napreduje kupujući talog kave iz kafića koji bi se obično bacao i koristio ga za uzgoj kamenica!
Možete preuzeti ulogu vlastitog uzgajivača gljiva. Da biste to učinili, pomiješajte ohlađeni talog kave s micelijem koji se sastoji od razgranatih niti koje čine vegetativni dio gljive. Ova mješavina se zatim stavlja u posude, a proces uzgoja traje četiri tjedna. Tijekom prva tri tjedna, važno je držati posude u toplom, tamnom okruženju koje oponaša prirodne uvjete tla. Nakon ovog početnog razdoblja, kontejnere treba premjestiti na hladnija mjesta s povećanom vlagom i više svjetla za posljednji tjedan.
Nakon ove izmjene počet će nicati gljive bukovače. Ističe se i mogućnost uzgoja gljiva korištenjem istog taloga više puta, a taj se talog daje lokalnim uzgajivačima na kontinuirano korištenje. Urbana farma koja se nalazi samo kilometar od dućana proizvodi kamenice na terenu. Osim toga, kućni kultivatori mogu kupiti micelij u kombinaciji s početnim kompletom izrađenim od recikliranih materijala, što im omogućuje uzgoj gljiva u vlastitom tlu kod kuće.
Nakon ove promjene počinju nicati gljive bukovače. Nadalje, više gljiva može se ubrati iz istog supstrata, koji se zatim dijeli s drugim obližnjim uzgajivačima za njihovu upotrebu. Urbana farma koja se nalazi unutar 1 km od trgovine trenutno nudi kamenice koje se uzgajaju na terenu. Kako bi zadržao svoj okus, nutritivne vrijednosti i zdravstvena svojstva, ključno je pravilno skladištenje meda. Visok sadržaj šećera u medu i niska aktivnost vode pridonose njegovoj otpornosti na kvarenje jer ne sadrži hranjive tvari potrebne za rast mikroorganizama.
Ipak, čimbenici poput temperature, svjetlosti i vlage tijekom skladištenja mogu utjecati na njegovu kvalitetu. Iskusni pčelari potvrdit će da neadekvatno skladištenje može rezultirati kvarenjem, smanjenim okusom i razvojem nepoželjnih nusproizvoda u medu. Nadalje, oni koji uzgajaju gljive kod kuće mogu se odlučiti kupiti micelij zajedno s početnim kompletom izrađenim od recikliranih materijala, što im omogućuje uzgoj gljiva u vlastitom tlu.
Za samo mjesec dana moći ćete ubrati vlastite jestive kamenice. U srpskim trgovinama cijena kilograma kamenica je oko 700 dinara. S oko pet tisuća inicijativa koje pospješuju globalni trend uzgoja ove vrste gljiva, možete nabaviti gljive i druge sastojke bez potrebe da posjetite Beyond Coffee. Ipak, ako se nađete u blizini, bilo bi lijepo svratiti po suvenir. Ova je šalica djelomično izrađena od taloga kave. “Ugodan miris kave osjeti se i prije točenja”, oduševljeno kažu, a uzgajivači napominju: “To je spoj znanosti i umjetnosti!” i čini se da uistinu to utjelovljuje.