Svako od nas je bar jednom u životu iskusio bol u predjelu ramena a uzroci za njega mogu biti različiti i uglavnom su bezopasni. Međutim u jednom slučaju ova bol može ukazivati i na ozbiljan problem.

Iako je bol u ramenu obično povezana s problemima s kosturom, ona također može poslužiti kao simptom temeljnog zdravstvenog stanja. Tipično, bolno rame nije razlog za zabrinutost i ima tendenciju pokazivanja poboljšanja unutar dva tjedna ako se pridržavate režima odmora. Često, nelagoda proizlazi iz spavanja u neugodnom položaju ili zbog prenaprezanja; međutim, u određenim slučajevima bol u ramenu može ukazivati ​​na ozbiljan problem sa žučnim mjehurom koji se naziva akutni kolecistitis, navodi medicinski portal Webmed.

Tipično, nelagoda se očituje kao iznenadna, intenzivna bol u gornjem desnom kvadrantu trbuha, koja može zračiti u desno rame. Duboko disanje može pojačati bol, koja ne prestaje nekoliko sati. Ovo stanje nastaje kada probavna tekućina poznata kao žuč ostane zarobljena u žučnom mjehuru. Obično se to događa zbog začepljenja žučnog kanala čvrstim tvorbama koje nazivamo žučnim kamencima. Kada žučni kamenac začepi ovaj kanal, žuč se nakuplja unutar žučnog mjehura, što dovodi do iritacije i povećanog pritiska.

Posljedično, to može dovesti do oticanja i moguće infekcije žučnog mjehura. Akutni kolecistitis predstavlja značajan rizik zbog mogućnosti komplikacija, uključujući sepsu i smrtnost. Obično zahtijeva hospitalizaciju radi liječenja, što uključuje mirovanje, intravenozne tekućine i primjenu antibiotika. U određenim slučajevima može se savjetovati uklanjanje žučnog mjehura nakon početnog liječenja kako bi se izbjegla ponovna pojava akutnog kolecistitisa.

  • Žučni mjehur, maleni organ u obliku kruške, nalazi se ispod jetre u gornjem desnom kvadrantu abdomena. Njegova primarna funkcija je pohranjivanje žuči, tekućine koju proizvodi jetra koja pomaže u probavi masti, i otpuštanje te žuči u tanko crijevo nakon konzumiranja obroka. Šest dodatnih pokazatelja akutnog kolecistitisa. povišena tjelesna temperatura (groznica) mučnina i povraćanje znojenje smanjen apetit, žutilo kože (žutica) i nadutost trbuha.

Bonus tekst:

Nekada smatran hranom za manje privilegirane, kačamak se sada vraća kao “čista” egzotična delicija. Sastavljena od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, nadaleko je poznata kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrstan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koji su nam dostupni. Bogata vitalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo esencijalnim vitaminima poput A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz razne minerale.

Posjeduje značajnu koncentraciju fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Naime, kačamak sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto bjelančevina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, posebice glede rada crijeva. Obilna opskrba vlaknima, zajedno sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.

Te se hranjive tvari asimiliraju sporije, čime se podržavaju normalni probavni procesi unutar crijeva. Primarni razlog za blagotvornu konzumaciju kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, u kombinaciji s hranjivim biljnim mastima, igraju ključnu ulogu u promicanju učinkovite crijevne peristaltike. Time pridonosi prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao dragocjena prehrambena opcija osobama s povišenom razinom kolesterola.

Preporučujemo