Skoro da nema odrasle ososbe koja bar jednom u životu nije imala ovo neugodno iskustvo grča u nogama. On se može desiti nakon što dugo stojimo u mjestu ili hodamo ali se dešava i tokom noći dok spavamo.

Primarni čimbenik koji pridonosi grčevima mišića je nedostatak tekućine. Jaka i akutna bol obično se manifestira u nogama, iako se može pojaviti iu drugim dijelovima tijela. Ovo stanje može potrajati u rasponu od nekoliko sekundi do nekoliko minuta. Noćni grčevi mišića obično se manifestiraju ili tijekom spavanja ili ujutro nakon buđenja, a prvenstveno se pripisuju neadekvatnoj cirkulaciji; međutim, mogu se pojaviti i kada je tjelesna temperatura ispod normalnog raspona.

  • Ako vam bolni grč u nozi poremeti san tijekom noći, budite uvjereni da niste usamljeni u ovom iskustvu. Studija iz 2012. objavljena u časopisu “American Family Physician” pokazuje da se do 60 posto pojedinaca barem jednom u životu susrelo s ovom bolnom pojavom. Nadalje, istraživanje provedeno 2017. pokazalo je da je ovaj fenomen osjetno rašireniji među osobama u dobi od pedeset i više godina. Unatoč prevalenciji ovog stanja, temeljni uzroci ostaju donekle dvosmisleni.

“Postoje brojne perspektive po tom pitanju, ali izravna stvarnost je da su pravi razlozi noćnih grčeva u nogama još uvijek nepoznati”, navodi Scott Garrison, MD, Sc., izvanredni profesor obiteljske medicine na Sveučilištu Alberta, koji je autor nekoliko studija o noćnim grčevima u nogama. Određeni znanstvenici tvrde da temeljni uzrok leži u suvremenom načinu života: “Dok su naši drevni preci posvećivali dosta vremena traženju voća, često u čučećim i polučučećim položajima, modernom životu obično nedostaju ovi bitni pokreti koji su ključni za istezanje mišića, što dovodi do pojave grčeva.

Drugi skup stručnjaka tvrdi da kada osoba leži u krevetu, noge često zauzimaju položaj plantarne fleksije (gdje je gležanj savijen, što rezultira povećanim kutom između dorzalne površine stopala i prednje strane potkoljenice), što dovodi do skraćivanja mišića. Dugotrajno držanje stopala u ovom položaju može rezultirati grčevima izazvanim čak i minimalnim pokretom. Garrisonovo istraživanje pokazuje da je učestalost noćnih grčeva značajno veća tijekom ljetnih mjeseci u usporedbi zimi.

Iako ovo nije apsolutno pravilo, on tvrdi da njegovi nalazi ukazuju na veću učestalost noćnih grčeva u nogama u srpnju nego u siječnju. Na pitanje o razlozima koji stoje iza ovog fenomena, on objašnjava: “Ključno je prepoznati da grčevi mišića proizlaze iz problema sa živcima, a ne mišićnih poremećaja. Testovi elektromiograma pokazali su da su živci koji se protežu od kralježnice do mišića potkoljenice odgovorni za stimulaciju ovih grčeva. Živčani sustav doživljava ubrzanu regeneraciju ljeti zbog povećanih razina vitamina D, što može pridonijeti

Dodatno, čimbenici poput pojačane tjelesne aktivnosti koji dovode do znojenja mogu dovesti do blage dehidracije, što potencijalno može poslužiti kao okidač za grčeve mišića. Štoviše, prehrana, različiti lijekovi i razina tjelesne vježbe značajno utječu na ovo stanje. Alternativni mogući čimbenici koji pridonose grčevima mišića uključuju: produljeno trajanje diuretics nedostatak kalcija i magnezija lijekovi za astmu pregnancy diabetes hypertension artritis koji utječe na dišni sustav depression Dokazi pokazuju da istezanje može biti korisno.

Skromna studija iz 2012. pokazala je da su pojedinci koji su se bavili vježbama istezanja prije spavanja iskusili 59 posto smanjenje vjerojatnosti da će patiti od grčeva u nogama tijekom noći. Nasuprot tome, usporediva studija provedena 2005. godine nije dala iste nalaze, budući da sudionici koji su se istegnuli prije spavanja nisu pokazali smanjenu učestalost grčeva u nogama. Kako biste spriječili grčeve, bitno je osigurati adekvatan unos magnezija, koji se može dobiti iz graha, orašastih plodova, cjelovitih žitarica i lisnatog zelenog povrća.

Međutim, druga studija koju je proveo Garrison otkrila je da suplementacija magnezijem nije ublažila grčeve kod starijih osoba. Za prevenciju grčeva preporučuje se održavanje odgovarajuće hidratacije tijekom dana, a manje istraživanje pokazalo je da bi unos vitamina B također mogao biti koristan, navodi Prevention.com. Dr. Garrison predlaže istezanje tijekom pojave grča, a ako grč zahvaća stopalo ili se nalazi ispod koljena, savjetuje stajanje na bolesnoj nozi.

Slijedi nekoliko tehnika koje mogu pomoći u ublažavanju grčeva mišića: – Stavljanje zagrijanog obloga na mišić Poželjno je unositi dovoljno tekućine. – Stavljanje leda na mišić Ako osjetite grč, razmislite o sljedećim lijekovima: – Istezanje mišića – Ambulantno ili udarno Ako sumnjate da bi grčevi mišića mogli biti posljedica vaših lijekova, savjetuje se da se posavjetujete sa svojim liječnikom radi moguće prilagodbe vašeg režima liječenja.

Preporučujemo