Ljudi se često susreću sa glavoboljom koja se može pojaviti iz različitih razloga. To nije nimalo prijatan osjećaj i ako su učestale potrebno je potražiti pomoć liječnika koji će odrediti uzroke.

Doživjeti nepoželjni osjećaj glavobolje nakon buđenja daleko je od idealnog jer može poremetiti očekivani mir i opuštenost sna. Podrijetlo ove pojave može biti različito, au određenim slučajevima može biti potreban temeljit pregled, pa čak i liječnička intervencija. Dr. Nasima Shadbehr, cijenjena ravnateljica klinike za glavobolje u Cedars Sinai Medical Centeru i renomirana neurologinja, navodi kako su jutarnje glavobolje česta pojava i mogu se pripisati raznim čimbenicima.

Jutarnje glavobolje koje traju obično su povezane s migrenama ili tenzijskim glavoboljama. Migrene se mogu prepoznati po pulsirajućoj boli koja je koncentrirana na jednoj strani glave, popraćenoj osjetljivošću na svjetlo i osjećajem mučnine. Jutarnje glavobolje također mogu biti povezane s lošom kvalitetom sna, što se može manifestirati kao nesanica, česti prekidi tijekom noći ili osjećaj umora nakon buđenja.

Čimbenici poput konzumacije alkohola, stresa ili tjeskobe mogu pogoršati poremećaje spavanja i dodatno pridonijeti ovom problemu. Pretjerano oslanjanje na lijekove protiv bolova može izazvati glavobolju. Kako bi se to spriječilo, liječnici savjetuju da se korištenje ovih lijekova ograniči na najviše deset dana mjesečno. Jutarnje glavobolje, koje obično imaju osobe s migrenama, mogu biti povezane s različitim čimbenicima kao što su alergije, osjetljivost na hranu, pa čak i anksioznost i depresija.

Kako bi se uspješno riješila glavobolja, neophodno je identificirati temeljni uzrok. Kako biste spriječili i ublažili glavobolje, od vitalne je važnosti primijeniti sljedeće prijedloge: Dajte prioritet kvaliteti sna uspostavljanjem dosljedne rutine odlaska na spavanje i smanjenjem konzumacije alkohola. Kako bi se eventualno ublažila potreba za tradicionalnim ublažavanjem boli i potražilo stručno vodstvo, moglo bi biti korisno istražiti alternativne pristupe.

  • Kako bi se odredili mogući katalizatori za migrene, preporuča se pažljivo pratiti potrošnju hrane, uključujući čvrstu i tekuću hranu. Ako ste zabrinuti da bi na vaše jutarnje glavobolje mogli utjecati osjećaji tjeskobe ili depresije, toplo se savjetuje da se posavjetujete sa zdravstvenim radnikom.

Ključno je identificirati i razumjeti temeljne razloge ovih glavobolja kako bi se otkrio održivi lijek. Ako stalno osjećate glavobolje nakon buđenja, preporučuje se dogovoriti sastanak sa svojim liječnikom kako biste istražili potencijalne čimbenike i odredili najprikladniji način liječenja.

Dodatni tekst:

Na našem putovanju kroz život vjerojatno smo naišli na bezbroj savjeta koji se tiču ​​prehrane. Ipak, među svim preporukama, jedna se ističe kao uistinu neprocjenjiva, bez obzira na to u kojoj se životnoj dobi nalazimo: “Obavezno uvrstite povrće u prehranu.” Kako starimo, naše prehrambene potrebe prolaze kroz značajnu promjenu, naglašavajući ključnu ulogu odgovarajućeg unosa određenih vitamina i minerala.

Dobrobit bitnih organa, uključujući srce, mozak i kosti, postaje središnja točka kada se raspravlja o procesu starenja. Slijedom toga, nutricionisti preporučuju uključivanje određenih namirnica u prehranu osoba starijih od 50 godina. Ipak, prije dubljeg zalaženja u ovu temu, ključno je posjedovati temeljito razumijevanje različitih prehrambenih potreba starijih osoba.

Kako bi se suzbio gubitak mišićne mase uzrokovan starenjem, za osobe starije od 50 godina ključno je da dnevno konzumiraju oko 450 do 500 grama povrća, kako to preporučuju prehrambene smjernice.

Dijetetičarka Jess Kording ističe važnost dovoljnog unosa proteina u ovoj borbi. Osim toga, snažno se savjetuje uključivanje povrća u dnevne obroke kako bi se optimizirale sveukupne zdravstvene prednosti. U nedavnom intervjuu za Parade, stručnjak je podijelio vrijedne informacije o smjernicama za unos proteina. Općenito se preporučuje unos 0,8 do 1,0 grama proteina po kilogramu tjelesne težine.

 

 

Preporučujemo