Naše tijelo funkcioniše kao savršen mehanizam samo u slučaju kada je zdravo i kada svi njegovi organi obavljaju svoju funkciju. Kada nešto nije u redu ono nam šalje signale u vidu raznih simptoma.

Česti trnci u rukama simptom su koji zahtijevaju pozornost jer mogu signalizirati ozbiljan zdravstveni problem. Točnije, ruke posjeduju najveću koncentraciju receptora za dodir, koji se preko živaca povezuju s mozgom. Međutim, kada je jedan od tih živaca ili stisnut ili ozlijeđen, mozak ne reagira na signale koje prenose receptori, što rezultira osjećajem trnjenja u rukama.

Stručnjaci upozoravaju da česti trnci u rukama mogu ukazivati ​​na potencijalnu pojavu dva ozbiljna stanja: jedno je problem sa štitnjačom, a drugo moždani udar. Manjak hormona štitnjače, poznat kao hipotireoza, može dovesti do oštećenja živčanog sustava, što se često očituje osjećajem trnaca u rukama. Ako osjetite ovaj simptom zajedno s debljanjem, gubitkom kose ili dugotrajnom hladnoćom, važno je odmah kontaktirati svog liječnika. Medicinski stručnjaci također ukazuju da osjećaj pečenja u rukama može signalizirati moždani udar.

Dodatni znakovi na koje treba obratiti pozornost uključuju spuštena usta, nejasan govor, poteškoće s jasnim razmišljanjem, vrtoglavicu i zamagljen vid. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Osjećaj trnaca u prstima oblik je parestezije, neurološkog stanja ili neuropatske boli koja proizlazi iz problema ili oštećenja perifernog živčanog sustava i može signalizirati različite zdravstvene probleme. Osjećaj trnaca u prstima, sličan osjećaju uboda sitnim iglicama, javlja se kada nam prsti trnu.

Taj je osjećaj često uzrokovan nedovoljnim protokom krvi u prstima ili oštećenjem živaca koji zahvaćaju šaku i prste. Nadalje, trnci mogu nastati i zbog infekcija, upalnih poremećaja ili drugih temeljnih medicinskih problema. Trnci u prstima klasificirani su kao oblik parestezije, što je vrsta neuropatske boli ili neurološkog poremećaja koji proizlazi iz oštećenja ili disfunkcije unutar perifernog živčanog sustava. Ovaj se osjećaj manifestira kao trnci, “bockanje”, bockanje ili peckanje.

  • Temeljni uzroci trnaca u prstima uključuju nedovoljan protok krvi, poremećaj ili neadekvatnu opskrbu krvlju određenog područja, kao i oštećenje živaca koje utječe na opskrbu krvlju ruke i prstiju. Obično je ovaj osjećaj trnaca prolazan i ima tendenciju nestajanja nakon što se ruka počne pomicati. Trnci u prstima mogu biti posljedica raznih zdravstvenih stanja, uključujući dijabetes. Osim toga, bilo kakav dugotrajni pritisak na živac – kao što je onaj uzrokovan zadacima fine motorike, ponavljajućim pokretima ili spavanjem s nepravilno postavljenom rukom – također može dovesti do ovog osjećaja.

Sljedeća stanja i bolesti mogu uzrokovati paresteziju, odnosno trnce u rukama i prstima: Sindrom kubitalnog tunela, koji se javlja zbog kompresije ulnarnog živca u laktu – često kao posljedica dugotrajnog tipkanja, držanja miša ili držanja mobilnog telefona uz uho – zajedno sa sindromom karpalnog tunela, polineuropatijom (oštećenje perifernih živaca), dugotrajna napetost mišića, Raynaudov sindrom, reumatoidni artritis i nedostatak vitamina B12, mogu dovesti do utrnulosti malog ili kažiprsta.

Što to znači kada bilo koji od ovih prstiju doživi utrnulost? Trnci u prstima također mogu nastati zbog ortopedskih problema koji vrše pritisak na određeni živac. Prema liječnicima, prepoznavanje mjesta trnaca ili utrnulosti u određenom prstu olakšava utvrđivanje izvora problema. Istodobni trnci i obamrlost u malom i prstenjaku mogu ukazivati ​​na uklještenje ili kompresiju ulnarnog živca u ruci, potencijalno uzrokovanu problemima s ramenom, laktom ili zglobom šake.

Nasuprot tome, utrnulost u kažiprstu popraćena neobičnim osjećajima u palcu i srednjem prstu može upućivati ​​na problem s srednjim živcem, poput sindroma karpalnog tunela. Osim toga, trnci u prstima, u kombinaciji s drugim simptomima kao što su nejasan govor i glavobolje, mogu ukazivati ​​na kritično stanje poput moždanog udara, koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Preporučujemo