Održavanje lične higijene za naše zravlje je jako važno. Trebamo se redovito kupati ali i mijenjati intimno rublje. Mnogi se pitaju koliko često je to potrebno a stručnjak je dao odgovor.
Održavanje pravilne higijene donjeg rublja ključno je za osiguranje zdravlja kože i sprječavanje infekcija. Redovitost kojom ga treba mijenjati ovisi o više čimbenika, uključujući fizičku aktivnost, klimatske uvjete i individualne zahtjeve. Za optimalnu higijenu preporučuje se svakodnevno mijenjanje donjeg rublja. Općenito, preporučljivo je mijenjati donje rublje na dnevnoj bazi, jer to smanjuje rizik od nakupljanja bakterija i neugodnih mirisa.
- Unatoč tome, u slučajevima kada dnevne aktivnosti nisu naporne i znojenje je minimalno, neki stručnjaci predlažu da bi bilo dovoljno mijenjati donje rublje svaki drugi dan. Na primjer, dermatologinja dr. Anjali Mahto ukazuje da je u okolnostima koje karakterizira niska aktivnost i izostanak znojenja dopušteno mijenjati donje rublje svaki drugi dan. U uvjetima pojačanog tjelesnog napora ili u toploj i vlažnoj atmosferi nužno je često mijenjati donje rublje, po mogućnosti nakon svake takve aktivnosti.
Prisutnost znoja potiče vlažnu okolinu koja potiče razmnožavanje bakterija i gljivica, što potencijalno može rezultirati iritacijom kože ili infekcijama. Žene koje imaju obilan vaginalni iscjedak ili one koje imaju menstruaciju trebale bi razmisliti o promjeni donjeg rublja više puta tijekom dana kako bi osigurale optimalnu higijenu i smanjile rizik od infekcija. S obzirom da toplo i vlažno okruženje može pospješiti razmnožavanje mikroorganizama, neophodno je održavati suhoću i čistoću intimnih područja.
Odabir tkanine za donje rublje također je od velike važnosti. Pamučno donje rublje nudi prozračnost, pomaže u upravljanju vlagom i održavanju suhe kože, čime se smanjuje vjerojatnost iritacije i infekcije. Suprotno tome, sintetičke tkanine mogu zadržati vlagu i toplinu, stvarajući okruženje pogodno za rast bakterija. Za održavanje pravilne higijene bitno je redovito prati donje rublje. Preporučljivo je koristiti vruću vodu zajedno s blagim deterdžentima dok se klonite omekšivača, jer oni mogu izazvati iritaciju kože. Pridržavanje ovih smjernica pomoći će u očuvanju zdravlja i udobnosti vaših intimnih regija.
Bonus tekst:
Kupus, povrće koje je uključeno u ljudsku prehranu od davnina, nudi ne samo divne okuse, već i niz korisnih svojstava. Dolje je predstavljeno nekoliko fascinantnih činjenica o kupusu: Zdravstvene prednosti – ovo povrće obiluje vitaminima, posebno vitaminom C, koji pomaže u funkciji imunološkog sustava. Nadalje, sadrži vlakna koja pospješuju probavu i potiču zdrav crijevni mikrobiom. Sorte kupusa – Postoje brojne sorte kupusa, poput bijelog, crvenog i kineskog kupusa. Svaka vrsta pruža različite prehrambene prednosti i vrijednosti.
Zdravstvene dobrobiti – kupus se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini za ublažavanje bolova u zglobovima, poboljšanje probavnog zdravlja i potporu detoksikaciji. Osim toga, koriste se oblozi od lišća kupusa za smanjenje oteklina i ublažavanje tegoba. Povijesna važnost – Drevni tekstovi sadrže reference na kupus, što označava njegovu upotrebu u povijesnom kontekstu. I Rimljani i Grci uključivali su kupus u svoju prehranu i ljekovitu praksu. Zbog izuzetno niskog udjela kalorija, kupus je izvrsna opcija za zdrava jela.
Iako ima minimalnu kalorijsku vrijednost, obiluje vitalnim nutrijentima. Nadalje, kupus pokazuje nevjerojatnu svestranost u kuhanju; može se uživati sirovo u salatama ili pripremljeno različitim metodama, uključujući kuhanje, pečenje ili fermentaciju, kao što je primjer kiselog kupusa. Uzgoj kupusa – Kupus se ubraja među povrće koje se najviše uzgaja u svijetu i sastavni je dio brojnih kulturnih kuhinja diljem svijeta. Priprema kiselog kupusa – Istaknuti način pripreme kupusa je kiseli kupus, koji je priznat kao vitalan izvor probiotika koji mogu poboljšati zdravlje crijevne flore.