Kada se ljudima poveća nivo šećera u krvi dolazi do raznih poremećaja a ako pojava postane hronična javlja se dijabetes. Veliki broj osoba na svijetu pati od dijabetesa a posebno je zabrinjavajuće što sve češće oboljevaju i mlađi.

Dijabetes melitus, obično poznat kao dijabetes, dugotrajni je metabolički poremećaj koji remeti ravnotežu proizvodnje inzulina, što dovodi do povišene razine glukoze u krvotoku. Posljedice ovog stanja mogu nanijeti štetu bitnim organima i tkivima, uzrokujući značajne komplikacije.

Nastanak dijabetesa može se pripisati različitim čimbenicima i “okidačima”. Nezdravi prehrambeni obrasci, pretjerano uživanje u prerađenoj hrani, povećana razina stresa i sjedilački način života doprinose pojavi ovog stanja. Štoviše, ti elementi mogu pogoršati simptome kod osoba koje već imaju dijabetes. Uobičajeni znakovi i kriteriji za dijagnosticiranje dijabetesa obično uključuju učestalo mokrenje, jaku žeđ i nagli gubitak težine bez jasnog uzroka. dr. Saša Kiković, stručnjak endokrinologije, savjetuje hitnu intervenciju kod osoba čija je razina glukoze u krvi veća od 7,0 mmol/l.

Osim toga, oni s razinom šećera u rasponu od 6,1 do 6,9 mmol/l trebaju proći test opterećenja glukozom poznat kao OGTT. Sljedeće je uključeno u dijagnostičke kriterije za dijabetes: Zdravstveni djelatnici koriste različite kriterije kako bi utvrdili ima li pojedinac dijabetes.

Ovi kriteriji uključuju razinu glukoze u krvi natašte od 7,0 mmol/L ili višu, razinu glukoze u krvi od 11,1 mmol/L ili višu unutar 120 minuta tijekom oralnog testa tolerancije glukoze (OGTT), slučajni uzorak krvi s razinom glukoze od 11,1 mmol/L ili više u prisutnosti simptoma i razine glikiranog hemoglobina (HbA1c) od 6,5% ili više. Osim toga, upravljanje dijabetesom zahtijeva pridržavanje pravilne prehrane.

Dijabetičarima se savjetuje prehrana bogata vlaknima i korisnim ugljikohidratima, dok minimaliziraju unos zasićenih masti. Daju se sljedeće preporuke: Kako bi postigli dobro zaokruženu prehranu, osobe s dijabetesom trebale bi nastojati oko 50-55% ukupnog unosa kalorija potjecati iz ugljikohidrata, dok bi masti trebale činiti 30-35% (s ograničenjem od 30% za one s dijabetesom tipa 2), a proteini bi trebali činiti 10-15%.

Preporučljivo je da osobe s dijabetesom izbjegavaju konzumaciju visoko prerađene hrane, trans masti i hrane koja je bogata zasićenim mastima. Oni koji imaju razinu šećera u krvi na granici skloniji su nastanku dijabetesa. Kako bi se to spriječilo, ključno je pridržavati se plana hranjive prehrane, često se baviti tjelesnom aktivnošću i održavati poželjnu tjelesnu težinu. Nadalje, savjetuje se podvrgnuti dijabetičkom probiru u dobi od 45 godina ili ranije ako postoje dodatni čimbenici rizika, kao što je povišen BMI ili obiteljska pozadina bolesti.

  • Za učinkovito liječenje šećerne bolesti nužan je sveobuhvatan pristup koji uključuje liječenje, promjenu načina života i, ako je potrebno, lijekove. Redoviti pregledi i naknadna skrb ključni su kako bi se smanjila vjerojatnost razvoja ozbiljnih komplikacija povezanih s dijabetesom. Dodatni sadržaj Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Moguće je da ove simptome povezujete s proljetnim umorom. Međutim, ključno je biti oprezan jer bi ovi signali potencijalno mogli ukazivati ​​na značajniji problem u pozadini.

Od iznimne je važnosti pristupiti diskursu koji je u tijeku oko proljetnog umora s pažljivim razmatranjem, budući da bi ovaj umor potencijalno mogao biti simptom ozbiljnijih temeljnih zdravstvenih problema. Vaša stalna iscrpljenost može se pripisati raznim čimbenicima kao što su nedovoljna prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, problemi sa štitnjačom, anemija ili kronične bolesti. Za osobe koje osjećaju umor unatoč dovoljnom odmoru, ključno je uzeti u obzir mogućnost dijabetesa.

Ovo je osobito značajno za osobe starije od 45 godina, osobe s prekomjernom tjelesnom težinom ili osobe s obiteljskom sklonošću dijabetesu. Depresiju ne karakterizira samo emocionalna tjeskoba; proteže se tako da obuhvati fizičke manifestacije kao što su uporan umor i neumoljivi osjećaj umora. Ovaj poremećaj mentalnog zdravlja nadilazi puku tugu i može pokazivati ​​fizičke simptome, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećen san i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje cjelokupno zdravstveno stanje i održali vrhunsku razinu vitalnosti, preporuča se da u svoj režim prehrane uključite više svježih namirnica, osobito onih koje se mogu pohvaliti bogatstvom vitamina C. Nadalje, ključno je dati prioritet gutanju vitamina B kompleksa i vitamina D, jer su ključni u jačanju živčanog sustava i održavanju harmonične ravnoteže energije. Kako biste izbjegli nagle navale snage nakon kojih slijede nagli padovi i posljedični umor, savjetuje se ograničiti konzumaciju šećera i prerađenih namirnica.

Preporučujemo