Hipertenzija ili povišen pritisak je stanje koje ima skoro 44 posto ljudi u svijetu a mnogi ni ne znaju da imaju ovaj problem koji je potencijalno jako opasan za naše zdravlje. Povišen pritisak se može regulisati pravilnom ishranom.

Visoki krvni tlak je čest problem koji pogađa brojne pojedince, a dr. Emir Solaković odlučio je ponuditi smjernice o upravljanju ovim stanjem tijekom svog nedavnog gostovanja u jednom televizijskom programu. Ako pojedinac doživi zdravstveni problem, odgovornost je na njemu. Medicinski stručnjaci nisu u mogućnosti pružiti učinkovito liječenje ako se odgovarajuća samopomoć ne poduzme na vrijeme. Kada doživite značajan pritisak, bitno je razumjeti njegove implikacije.

Očitanje od 140 za sistolički tlak i 90 za dijastolički tlak ukazuje na hipertenziju. Sve vrijednosti koje prelaze ovaj prag označavaju pogoršanje stanja. Kada nastupi bolest, krvni tlak može porasti, što potakne posjet liječniku koji može propisati lijekove, što potencijalno može dovesti do doživotne ovisnosti o takvom liječenju. Međutim, bitno je preuzeti ulogu vlastitog pružatelja zdravstvene skrbi. Napravite tablicu za bilježenje očitanja krvnog tlaka, mjereći ga i ujutro i navečer.

Održavajte ovu evidenciju dosljedno tijekom dvadeset dana, osiguravajući da se mjerenja izvode u isto vrijeme svaki dan. Ova metoda je jedini način da se točno utvrdi da li imate hipertenziju. Moguće je da ste se u jednom trenutku razboljeli, što je rezultiralo posjekotinom koja vam je povisila krvni tlak. Nakon toga se posavjetujete s liječnikom koji vam prepisuje lijekove, a sve to možda nije bilo potrebno. Suzdržite se od savjetovanja s liječnikom; umjesto toga samostalno kontrolirajte krvni tlak i brinite o vlastitom zdravlju. Ovaj proces je prilično jednostavan.

Izbjegavajte da vam krvni tlak eskalira na 200. Osobama s povišenim krvnim tlakom savjetuje se povećanje unosa voća i povrća bogatog kalijem. Dodatno, treba razmotriti dodatke kalija u obliku tableta. Ovaj mineral ima potencijal smanjiti krvni tlak sa 140 na 130, što je značajno poboljšanje. Kada konzumirate kavu, razmislite o tome da je uparite s komadićem tamne čokolade.

  • Osim toga, morska plava riba doprinosi snižavanju krvnog tlaka. I ja se pridržavam ovog načina života! Kretanje je neophodno za upravljanje pritiskom. Kako biste smanjili krvni tlak, hodajte jer je održavanje zdrave tjelesne težine ključno. Nasuprot tome, upravljanje niskim krvnim tlakom zahtijeva odgovarajući unos tekućine. Dugotrajno sjedenje, neaktivnost i nedovoljna konzumacija vode mogu dovesti do sniženja krvnog tlaka.

Ne zagovaram lijekove; umjesto toga, potičem nastojanja da se krvni tlak regulira nefarmaceutskim sredstvima. Liječnik vam ne može pomoći ako sami ne preuzmete inicijativu da si pomognete. Tko posjeduje bolje razumijevanje vašeg vlastitog bića od vas samih?

Bonus tekst:

Nekada smatran hranom za siromašne, kačamak sada doživljava preporod kao “čista” egzotična poslastica. Pripremljena od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, naširoko je poznata kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo ukusan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti. Bogata vitalnim hranjivim tvarima bitnim za naše blagostanje, kukuruzna krupica sadrži vitamine A, E i niz vitamina B skupine, uz niz minerala. Posjeduje značajnu koncentraciju fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena.

Naime, kačamak sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto bjelančevina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose našem zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Znatna količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se podržavaju normalni probavni procesi u crijevima.

Primarni razlog za blagotvornu konzumaciju kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, zajedno s hranjivim biljnim mastima, ključni za promicanje učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj mehanizam pomaže u prevenciji zatvora i regulaciji probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao vrijedna namirnica osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, značajno pridonosi prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca.

Kačamak se savjetuje dojenčadi i djeci jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi kačamak trebali uvrstiti u svoju svakodnevnu ishranu pacijenti koji boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa.

Preporučujemo