Visina krvnog pritiska je vrlo važna jer ona može ukazivati na razne srčane tegobe i bolesti ukoliko nije u normalnim granicama. Mnogo ljudi ima kod kuće aparat za mjerenje pritiska ali mnogi ga ne upotrebljavaju kako treba.

Istraživači s Johns Hopkins Medicine otkrili su da nepravilno pozicioniranje ruku može dovesti do značajnih netočnosti u očitanjima krvnog tlaka, što je faktor koji pacijenti i zdravstveni djelatnici često zanemaruju. U studiji objavljenoj u časopisu JAMA Internal Medicine, istraživači su ispitivali mjerenja krvnog tlaka 133 odrasle osobe koje su postavile ruke na tri različita načina: odmarajući se u krilu, viseći sa strane i ležeći na podu.

  • Nalazi su bili izvanredni – sistolički tlak (početna brojka u očitanju) porastao je za čak 6,5 mmHg kada su ruke postavljene sa strane, dok je dijastolički tlak (sljedeća brojka) porastao za 4,4 mmHg. Uz to, čak i s rukama u krilu, došlo je do povećanja tlaka od 3,9 mmHg za sistoličko i 4 mmHg za dijastoličko očitavanje. Dr. Tammy Brady, pedijatrica i medicinska direktorica programa za hipertenziju na Johns Hopkinsu, izjavila je da su ova otkrića iznimno neočekivana.

Upozorila je: “Takva odstupanja mogu lako dovesti do pogrešne dijagnoze hipertenzije, a time i do nepotrebnog liječenja, što može uzrokovati ozbiljne nuspojave. Za točnu procjenu krvnog tlaka, American Heart Association savjetuje pridržavanje posebnih smjernica: pacijent treba sjediti s nogama ravno na podu, naslonom za leđa koji pruža potporu leđima, a rukama opuštenim na ravnoj površini.

Osim toga, mjerna manžeta mora biti poravnata sa sredinom srca. Ključno je da se pacijent suzdrži od konzumiranja stimulansa, uključujući kavu i nikotin, kao i da se suzdrži od vježbanja najmanje 30 minuta prije mjerenja. Nadalje, studija je naglasila važnost odabira točne veličine manšete. Korištenje standardnih manžeta može rezultirati pogrešnim mjerenjima, posebno za osobe sa snažnijim nadlakticama, čime se pojačava kritična priroda točnosti.

Stručnjaci preporučuju da se osobe s visokim krvnim tlakom redovito bave tjelesnom aktivnošću, pridržavaju se hranjive dijete, održavaju zdravu tjelesnu težinu i prestanu pušiti jer su te mjere neophodne za učinkovito upravljanje hipertenzijom i prevenciju značajnih zdravstvenih problema. Ove studije naglašavaju važnost manjih elemenata, kao što je položaj ruku, u osiguravanju preciznih mjerenja krvnog tlaka, koji su ključni za učinkovito liječenje i upravljanje zdravljem.

Bonus tekst:

Kulinarska baština Afrike složena je i raznolika, a stoljećima su je oblikovale različite kulture, geografska obilježja i klimatski uvjeti. Središnji dio afričke prehrane je opsežan asortiman hrane lokalnog porijekla, koja je duboko oblikovana jedinstvenom klimom i tradicijom različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što rezultira dominantnim oslanjanjem na žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak. Obično se ove žitarice koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”.

Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se od kuhanog i pirea od korjenastog povrća poput jamsa ili kasave, dok se banku, koji se pravi od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrani Zapadne Afrike mahunarke, uključujući kikiriki, grah i slanutak, uz žitarice, imaju veliku važnost. Znatne količine proteina i vlakana koje se nalaze u mahunarkama čine ih vrijednom komponentom svakodnevnih obroka.

Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, kao što je primjer juhe “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često sadrži meso ili ribu. Istočno područje Afrike, poznato po svojoj vlažnoj klimi pogodnoj za uzgoj raznovrsnog voća i povrća, nudi obilje svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji. U Keniji, na primjer, tradicionalno jelo poznato kao “ugali”, pripremljeno od kukuruza, popraćeno je izborom povrća i mesa.

Preporučujemo