Sigurno se i vama nekada u životu desilo da van  na oku izađe čmičak ili ječmenac odnosno izraslina u predjelu oka koja liči na prišt a koja je jako bolna. Postoje neki prirodni načini za liječenje ove pojave o kojima danas pišemo.

U slučaju da tijekom noći primijetite iznenadnu pojavu prištića u blizini oka, važno je odmah poduzeti odgovarajuće mjere kako se situacija ne bi pogoršala. Kako bi se smanjile mogućnosti komplikacija, ključno je suzdržati se od bockanja ili pritiskanja prištića, budući da te radnje predstavljaju veći rizik u usporedbi s običnim prištićima.

Sposobnost infekcije da se brzo proširi na susjedna područja vjeđa i okolne kože, te potencijalno čak prodre u očne duplje i mozak, temeljni je razlog za njezine ozbiljne posljedice. Kako biste iskoristili ljekovita svojstva tvrdo kuhanih jaja, počnite tako što ćete kuhano jaje umotati u svježu krpu i nježno položiti na kapke.

Zadržite ovaj položaj najmanje 15 minuta ili dok ne primijetite pozitivnu promjenu ili pojavu blijedih čestica na vanjskoj strani jajeta. Ako je potrebno, možete ponoviti ovaj postupak, jer sposobnost jajeta da zadrži toplinu dulje vrijeme može pomoći u procesu oporavka. Utvrđeno je da krumpir posjeduje protuupalna svojstva, što ga čini vrijednim resursom za rješavanje ove bolesti.

Započnite s temeljitim pranjem, guljenjem i rezanjem krumpira na tanke kolutove. Ti se prstenovi zatim mogu postaviti izravno na upaljeni kapak. Alternativno, možete naribati krumpir i zatvoriti ga u komad gaze, koji zatim možete nježno primijeniti na zahvaćeno područje.

  • Bjelanjak jajeta može poslužiti kao blagotvoran kućni lijek za razne bolesti. Kako biste iskoristili njegova ljekovita svojstva, jednostavno ga nanesite na čistu pamučnu tkaninu i nježno stavite preko očiju. Ostavite da odstoji 20 minuta prije ispiranja.

Ako prethodni lijekovi ne odgovaraju vašim željama, možda biste trebali razmotriti terapiju krastavcima kao alternativu. Primjenom svježe narezanih kriški krastavca, koji su prepuni vitamina K, C, B1, kalija i biotina, možete osjetiti olakšanje od iritacija i smanjenje osjećaja peckanja nakon višekratne uporabe.

 

Neugodan osjećaj ječmenca na oku, popraćen oteklinom i crvenilom, može biti prilično mučan. Međutim, postoje različite metode za ublažavanje simptoma i sprječavanje njegove pojave. U nastavku otkrijte opcije samoliječenja koje mogu učinkovito olakšati ovu infekciju. Kada se ječamac formira na oku, on se predstavlja kao neugodna, gnojna kvržica ili pustula. Pojam “ječam” potječe od latinske riječi hordeolum, što u prijevodu znači “žito”.

Ovom se riječju opisuje specifična vrsta upale koja se javlja u lojnim žlijezdama koje se nalaze u blizini trepavica ili na rubu kapka, kao iu Meibomovim žlijezdama koje se nalaze u tarzusu. Ovu upalu karakterizira akutna i gnojna priroda. Bakterijska infekcija u folikulu trepavice ili lojnoj žlijezdi može uzrokovati iznenadnu pojavu male crvene kvržice na rubu oka, koja se obično naziva ječam na oku ili ječam na kapku.

Ova kvrga, koja nalikuje prištiću ispunjenom gnojem, često se razvije preko noći. Važno je napomenuti da se čmičak može pojaviti i ispod oka i na kapku. Simptomi ovog stanja uključuju crvenilo, bol i iritaciju u zahvaćenom području. Prisutnost unutarnjeg ječmenca na oku može se uočiti kada se kapak prevrne, otkrivajući izbočinu nalik prištiću s jasnom žutom točkom.

Nasuprot tome, klasični vanjski očni očni očni čep se češće susreće i može se prepoznati na vanjskom dijelu kapka. Obično se nalazi duž linije trepavica, a ova vrsta ječmaka razlikuje se po uzdignutoj kvržici s istaknutim žutim prištićem na vrhu. Srećom, prisutnost ječmenca na oku obično ne dovodi do značajnih komplikacija i često se spontano povlači u roku od četrnaest dana.

Prisutnost stafilokoknih bakterija odgovorna je za razvoj ječnjaka, koji se može manifestirati ili izvana u korijenu trepavice (poznat kao vanjski hordeolum) ili iznutra unutar jedne od malih lojnih žlijezda unutar kapka (poznat kao unutarnji hordeolum) . Ovaj poseban soj bakterija obično se nalazi u području nosa i može se lako prenijeti u oko trljanjem nosa nakon čega slijedi dodirivanje oka.

Prisutnost bakterija može dovesti do upale ili infekcije u folikulima trepavica, koje su žlijezde odgovorne za proizvodnju i otpuštanje lipida kroz kanale. Ako se ti kanali začepe, izlučeni lipidi ne mogu istjecati i umjesto toga se nakupljaju unutar žlijezda. Ovo nakupljanje uzrokuje oticanje i upalu žlijezda, što dovodi do razvoja ječmenca. Dijagnosticiranje problema obično nije problem jer vidljivost ječmenca zahtijeva minimalan napor.

Preporučujemo