U našim domovima prostorija u kojoj se nakuplja najviše vlage je kupatilo, zbog njegove namjene. Vlaga i toplota privlače neke kukce a sigurno ste se i vi sreli sa tzv. ribnjakom koji se smješta u kupaonice.

Jeste li upoznati s vitkim, duguljastim srebrnim kukcima koji često prelaze površinama kupaonskih pločica, kada ili umivaonika? Ovi organizmi, poznati kao orade, stalno se nalaze u našim bazenima. Iako je ovaj kukac bezopasan, nema sposobnost letenja i ne predstavlja nikakvu prijetnju, bez obzira na to ostaje neporecivo nepoželjan. Putem portala kobieta u mogućnosti smo dati prijedloge za učinkovito uklanjanje lokvi unutar kupaonice.

Kombinacija topline, vlage i ostataka hrane privlači ribu u naše domaće okruženje. Ovi organizmi su prvenstveno noćni, namjerno se klone svjetlosti. Stoga se uglavnom nalaze u kupaonicama, iako su kuhinje također uobičajena staništa. Ne pokazuju agresivno ponašanje, ne prenose bolesti i uglavnom se hrane ostacima hrane.

Prevladavajući prehrambeni izbor ovih organizama sastoji se od tvari bogatih ugljikohidratima, kao što su šećer i krušne mrvice, osim mrtvih insekata. Nevjerojatno, ova stvorenja posjeduju neobičnu sposobnost da prežive gotovo godinu dana bez hrane. Kako biste učinkovito uklonili uši, neophodno je održavati čisto životno okruženje. Osim toga, preporučljivo je izbjegavati pretjerano zagrijavanje prostora jer hladniji uvjeti čine okoliš manje privlačnim za ove insekte.

  • Jednako je važno i redovito provjetravanje prostora. Neadekvatna ventilacija značajno pridonosi ovim problemima. Stoga je preporučljivo često otvarati prozore i držati vrata kupaonice odškrinuta najmanje jedan sat nakon kupanja. Dodatno, preporuča se suzdržati se od sušenja rublja u kupaonici i izbjegavati stavljanje mokrih ručnika na radijator. Svaki od ovih čimbenika doprinosi nakupljanju vlage u prostoru.

Ovu stavku preferiraju srebrne ribice. Naravno, nije moguće potpuno iskorijeniti izvore vlage budući da pojedinci obično ne suše kadu ili umivaonik nakon svake upotrebe. Unatoč tome, moguće je formulirati repelent za ove štetočine koristeći domaće komponente. Za ovaj postupak neophodan je pristup čistoj vodi. Potrebni sastojci uključuju eterično ulje citrusa i limuna te eterično ulje lavande. Da biste napravili repelent, pomiješajte otprilike deset kapi ulja lavande sa sokom iscijeđenim iz jednog limuna u 200 mililitara vode.

Bonus tekst:

Kulinarska baština Afrike je zamršena i raznolika, oblikovana kroz bezbrojna stoljeća različitim kulturama, geografskim karakteristikama i klimatskim uvjetima. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, koja je duboko oblikovana jedinstvenim običajima i klimom različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što rezultira primarnom prehranom koja uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.

 U prehrambenoj praksi zapadne Afrike mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz žitarice, imaju veliku važnost. Znatne količine proteina i vlakana koje sadrže čine mahunarke dragocjenim dodatkom svakodnevnim jelima. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, kao što je primjer juhe “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu. Istočno područje Afrike, koje se ističe vlažnijom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi bogat izbor svježih namirnica unutar svoje kulinarske tradicije.

Na primjer, u Keniji, uobičajeno jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza, prati niz povrća i mesa. Štoviše, prevladava obilje svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, u kojima se često uživa u cijelosti ili pretvoreno u sok. Uzgoj aromatičnog bilja i začina cvjeta u Sjevernoj Africi, što se pripisuje povoljnoj klimi i uvjetima tla u regiji, što rezultira prehranom koju karakteriziraju i raznolikost i pikantnost.

Bit lokalne kulinarske tradicije prikazana je u jelima kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, jelo koje se polako priprema u jedinstvenom loncu. Tipično su uključeni ključni sastojci poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta doprinose bogatstvu okusa ovih jela.

Preporučujemo