Među vodeće uzroke smrti u svijetu spadaju moždani i srčani udar a ono što je posebno zabrinjavajuće je da sve veći broj pripadnika mlađih generacija pati od ovih stanja. Da bismo ih spriječili potrebno je paziti i na svoju ishranu.

Prema riječima kardiologa, ovih 9 namirnica bi svi trebali izbjegavati jer štetno utječu na zdravlje srca. Održavanje zdravog srca zahtijeva marljivu pozornost na ishranu, kao i njegovanje pozitivnih životnih izbora i navika. Kako bismo zaštitili najvitalniji mišić u tijelu, ključno je eliminirati sve što može imati štetan utjecaj. Kardiolog je nedavno otkrio 9 stvari koje svojim najdražima strogo zabranjuje.

Hrskavi i zlatni, pomfrit je omiljeni klasik u svijetu brze hrane. Konzumacija 100 grama prženih krumpirića rezultira unosom 8 grama trans masti, sintetske tvari koja nastaje ponavljanim zagrijavanjem biljnih ulja. Pokazalo se da trans masti značajno podižu razinu kolesterola u krvi, čime se povećava vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih bolesti.

Meso koje je crvene boje i podvrgnuto je obradi Prema riječima kardiologa, konzumacija odrezaka, mljevenog mesa i slanine može imati štetan utjecaj na zdravlje srca. Bakterije prisutne u probavnom sustavu apsorbiraju aminokiseline iz crvenog mesa, pokrećući niz reakcija koje u konačnici podižu razinu kolesterola i povećavaju vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. Hrskava i ukusna, pržena hrana guilty pleasure uživaju mnogi.

Problemi sa srcem često se pripisuju konzumaciji trans masti, koje se obilno proizvode termičkom obradom na visokim temperaturama. Zanimljivo je da je u Kini, gdje se meso obično priprema metodama pečenja ili kuhanja, prevalencija srčanih bolesti znatno niža. Pizza Ako ne možete odoljeti iskušenju pizze, važno je voditi računa o njezinom nutritivnom sastavu. Jedna kriška pizze sadrži ukupno 10 grama masti, a 4,4 grama su zasićene masti.

  • Kako biste održali zdraviju prehranu, preporučljivo je pizzu jesti samo jednom tjedno i odlučiti se za pizzu od povrća. Kruh koji je lišen ikakve pigmentacije. Vjerojatnost razvoja srčanih bolesti povećava se redovitim unosom hrane bogate ugljikohidratima, poput bijelog kruha. Visoki glikemijski indeks pridonosi povišenoj razini šećera u krvi, što navodi znanstvenike na hipotezu da bi to mogao biti jedan od primarnih katalizatora za srčani udar.

Kukuruzne pahuljice Ovi ugljikohidrati imaju visok sadržaj šećera i imaju sposobnost snažnog utjecaja na razine inzulina u tijelu, uzrokujući njihovu brzu fluktuaciju. Tako Nakupljanje prekomjerne soli u tijelu može dovesti do oštećenja i opstrukcije krvožilnog sustava. Savjetuje se ograničiti unos soli na najviše 5 grama dnevno, što odgovara pola žličice. Praktične i brze, instant juhe nude jednostavno rješenje za zadovoljavajući obrok. Prema stručnjacima, instant juhe, kao i mnoga druga prerađena hrana, pune su prevelikih količina soli. Ovaj povećani sadržaj natrija predstavlja značajnu prijetnju zdravlju kardiovaskularnog sustava, potencijalno dovodeći do bolesti srca i moždanog udara.

Pojedinci koji redovito konzumiraju instant juhe, otprilike 2-3 puta tjedno, suočeni su sa znatno povećanim rizikom od razvoja kardiometaboličkog sindroma. Ovaj sindrom ne samo da povećava vjerojatnost srčanih bolesti, već također povećava šanse za razvoj dijabetesa i moždani udar. Napitci prepuni vitalnosti. Standardna zapremina energetskog napitka je 300 ml, a unutar te količine nalazi se udio kofeina od 90 mg. Da to stavimo u perspektivu, konzumacija ove količine kofeina je ekvivalentna konzumaciji 3-4 espresso kave.

Važno je napomenuti da tako visoka doza kofeina može dovesti do tahikardije, zbog čega se osobama s bilo kojim srčanim oboljenjima preporučuje izbjegavanje ovakvih napitaka. Kada se srčana arterija začepi, sprječavajući dotok krvi i kisika u srce, dolazi do srčanog udara. Ova hitna situacija opasna po život, također poznata kao infarkt miokarda, zahtijeva hitnu bolničku njegu.

Srčani mišić je ozbiljno lišen ili potpuno odsječen od krvi i kisika, obično zbog začepljenja obližnje arterije, što dovodi do značajnog oštećenja ili čak uništenja srčanog mišića. Brzo uspostavljanje protoka krvi je ključno, jer srčani udar može dovesti do trajnog oštećenja srca i smrti. Stoga je vrijeme od iznimne važnosti kada je u pitanju liječenje. Najčešći znak srčanog udara je nelagoda ili bol u prsima koja se širi cijelim tijelom.

Primarni uzrok srčanog udara obično je opstrukcija, potpuna ili djelomična, koronarne arterije. Opseg oštećenja mišića ovisi o veličini zahvaćenog područja, što je određeno začepljenom arterijom, kao i o vremenu između početka napadaja i početka liječenja. Rizik od srčanog udara može biti povećan čimbenicima kao što su dob, način života i prisutnost drugih zdravstvenih stanja.

Preporučujemo