Kada su u pitanju insekti teško da ima ijedan dosadniji od muha. One ulaze u naše domove i mogu biti i izvor zaraze ali postoje prirodni načini da ih otjerate. Naime muhe ne podnose neke mirise a o tome pišemo u nastavku.

Kako temperatura raste i dani postaju sunčaniji, iščekivanje toplog vremena raste. Međutim, to također označava ponovnu pojavu dosadnih grešaka. Bez obzira živite li na selu ili u gradu, muhe i drugi insekti mogu brzo postati velika smetnja, osobito u kuhinji gdje mogu prenijeti zaraze i bolesti.

Srećom, postoje prirodne metode za borbu protiv ovih nametnika, a mnoge od njih koriste uobičajene kućne sastojke. Paprena metvica je jedna od prirodnih biljaka koje imaju sposobnost tjeranja muha. Muhe imaju jaku averziju prema mirisu peperminta, što ga čini izvrsnim izborom za njihovo odvraćanje. Muhe možete učinkovito zadržati tako da biljku metvice jednostavno stavite na prozor ili u posudu za skupljanje tekućine.

Uzgoj metvice je jednostavan i može se kupiti u bilo kojoj vrtnoj trgovini. Bosiljak, aromatična biljka, tema je pri ruci. Muhe imaju averziju prema bosiljku, što ga čini učinkovitom biljkom za odvraćanje. Sadnjom bosiljka u male posude i strateškim postavljanjem u kuhinji ili u blizini ulaza, možete učinkovito držati muhe podalje i spriječiti ih da se infiltriraju u vaš prostor.

Ružmarin je svestrana biljka koja nudi mnoštvo blagodati. Snažna aroma ružmarina služi kao prirodno sredstvo odvraćanja, učinkovito odbijajući muhe i razne druge insekte. Prema Jordanu Fosteru, stručnjaku iz Fantastic Pest Control, korištenje eteričnih ulja preporučena je metoda za odvraćanje insekata. Uz paprenu metvicu, postoji još nekoliko ulja koja su se pokazala vrlo učinkovitima.

  • 1. Veličanstveno stablo eukaliptusa Snažan miris eteričnog ulja eukaliptusa jako odbija insekte. Kako biste uklonili muhe s određenih područja, jednostavno natopite pamučni štapić uljem i strateški ga postavite na ta željena mjesta. Lavanda, mirisna i umirujuća biljka, naša je druga istaknuta biljka. Ne samo da lavanda ima sposobnost tjeranja muha, već također ispušta umirujući miris. Kako biste iskoristili njegove blagodati, namažite štapić s vatom uljem lavande i stavite ga u kuhinju ili u blizinu prozora.

Citronella je treća stavka na popisu. Ne samo da je citronela poznata po svojim svojstvima odbijanja komaraca, već se također pokazala vrlo učinkovitom u obrani od muha. Koristite ga na način sličan drugim eteričnim uljima. Stalnim održavanjem čistoće u kuhinji i uklanjanjem ostataka hrane, privlačnost za muhe može se znatno smanjiti. Neophodno je osigurati da su sve površine temeljito dezinficirane i da nema izloženih posuda s hranom. Postavljanjem mreža na prozore i vrata može se učinkovito spriječiti ulazak muha u kuću.

Korištenje spremnika opremljenih poklopcima koji se automatski zatvaraju pomaže u smanjenju mirisa hrane, za koje je poznato da privlače insekte. Napravite svoj vlastiti domaći sprej protiv insekata kombinirajući vodu s malom količinom eteričnih ulja poput paprene metvice, eukaliptusa ili lavande. Jednostavno dodajte nekoliko kapi ovih ulja u bočicu s raspršivačem i dobro promiješajte.

Nanesite sprej na područja gdje se muhe okupljaju za optimalne rezultate. Ne dopustite da vam dosadnjavanje insekata pokvari tople dane. Postoje prirodna rješenja, poput biljaka i eteričnih ulja, koja mogu učinkovito smanjiti prisutnost muha i drugih kukaca u vašem domu. Primjenom ovih jednostavnih, isplativih i ekološki prihvatljivih metoda možete u potpunosti uživati ​​u ugodnom vremenu bez ikakvih neželjenih smetnji.

Mušice, koje pripadaju obitelji Muscidae, mali su kukci iz reda dvokrilaca, obično crne boje i duljine do 7,5 mm. Imaju specijalizirani usni aparat za lizanje, sisanje i u nekim slučajevima za bockanje. Njihova prehrana varira, pri čemu se neki hrane nektarom cvijeća, drugi raspadajućom organskom tvari, a neki se čak bave krvopijom (obadi).

Ličinke muha, poznate kao pljuvačke, imaju nerazvijene glave i čeljusti i hrane se biljkama, raspadajućim tvarima ili se mogu smatrati štetočinama. Kućna muha (Musca domestica) nalazi se diljem svijeta u područjima naseljenim ljudima. Ima tendenciju slijetati na nehigijenske površine i zatim kontaminirati hranu, prenoseći razne zarazne bolesti kao što su tifus, kolera, dizenterija (ljetna i amebna) i dizenterija.

Kućna muha ima dlakave hvataljke na nogama, uz čekinje, koje joj omogućuju da se bez napora uhvati za glatke površine u bilo kojem položaju. Fannia canicularis, poznata kao mala kućna muha, neumorno lebdi oko svjetiljki, a njezina slina potiče razgradnju. U vrućim ljetnim danima i tijekom jeseni stomoxys calcitrans, poznat i kao stajska muha, svojim bodljikavim sisalom zadaje bolne ugrize po nogama.

Preporučujemo