Kolinda Grabar Kitarović je hrvatska političarka koja je obavljala i dužnost predsjednika Republike Hrvatske. Ona se danas ne pojavljuje često u javnosti i mogi su bili iznenađeni njenim izgledom.
Kolinda Grabar-Kitarović iskreno iznosi svoje pozitivne osjećaje o svom trenutnom režimu prehrane. Promatranje istaknute osobe koja postiže uspjeh u mršavljenju može pružiti obnovljeni osjećaj motivacije za pojedince koji se bore s neizvjesnošću u odabiru plana prehrane. Kolinda Grabar-Kitarović služi kao prava ilustracija pojedinca koji je liposukcijskom dijetom uspješno postigao značajan gubitak težine. Ovaj pristup prehrani prihvatile su i razne ugledne osobe, među kojima su Suzana Mančić, Neda Ukraden, Halid Bešlić, Jennifer Aniston, Monica Bellucci i Penelope Cruz.
- Dijeta dopušta konzumaciju mesa, ribe, sira, jaja i mliječnih proizvoda, uz niz svježeg voća i povrća. Iako se masti ne smiju u potpunosti eliminirati, treba ih unositi selektivno. Unos šećera u potpunosti je zabranjen, a jelovnik uključuje sva tri osnovna obroka u danu uz međuobrok. Dan započinje limunadom, a potom slijedi skroman doručak koji se može sastojati od omleta sa sirom ili smoothieja.
Za ručak je preporučljivo uključiti meso popraćeno salatom, posebno lisnatim povrćem, a bez korjenastog povrća. Glavno ograničenje odnosi se na šećer, koji je nedvosmisleno zabranjen. Probiotike se savjetuje uzimati zajedno s omega-3 dodatkom prehrani kao alternativu šećeru. Nadalje, smatra se da konzumacija vode od artičoke može ublažiti nadutost.
Od 16. stoljeća Francuska, poznata po uzgoju povrća, odigrala je ključnu ulogu u svjetskoj popularizaciji artičoka. U 1800-ima francuski imigranti donijeli su artičoke u Ameriku, gdje su se stoljećima okusile s maslacem. Artičoke djeluju i kao ugodan međuobrok i kao koristan element naše dnevne prehrane u obliku vode. Nedavna izvješća francuskih žena pokazuju da voda od artičoke može pomoći u ublažavanju probavnih smetnji i nadutosti. Uobičajeno pripremljen od cijele artičoke – koja se sastoji od stabljike, lista, srca i cvijeta – u ovom se napitku može uživati bilo toplo ili hladno.
Čaj od artičoke se prodaje kao ukusno i svestrano piće koje pomaže detoksikaciji i zdravlju probave. Osim toga, može se pohvaliti bogatstvom esencijalnih hranjivih tvari, uključujući vitamine A, C i B1, zajedno s mineralima poput željeza, magnezija, cinka i kalcija. Iako Francuskinje trenutno uvode ovaj napitak u modu, bitno je priznati da je topla voda od artičoke ili čaj od artičoke dugotrajna tradicionalna namirnica u Vijetnamu.
Lokalno se naziva tra atiso, ovo piće se priprema od različitih komponenti biljke artičoke, uključujući njezino lišće, stabljike, korijenje i cvjetove. Kako piše Miss 24 sata.hr, smatra se da ovaj napitak pomaže kod glavobolje, dijabetesa i raznih drugih tegoba.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je odigrala vitalnu ulogu u kulturnim praksama i prirodnim tradicijama liječenja diljem svijeta. S poviješću koja se proteže preko pet tisućljeća, češnjak potječe iz središnje Azije prije nego što je uveden u različite regije diljem svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža bezbroj zdravstvenih prednosti. Glavni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.
U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak je imao veliko značenje i bio je štovan kao sveta biljka; davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a čak je otkriven i u grobnicama faraona. Slično, u staroj Grčkoj i Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje za svoja terapeutska svojstva. S obzirom na njegove kulinarske i ljekovite prednosti, češnjak ostaje temeljna komponenta u svakom kućanstvu i obroku.
Ima vitalnu ulogu u prehrani, funkcionira kao začin za gotovo sve vrste jela. U suvremenom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Za optimalne dobrobiti, preporučljivo je redovito ga konzumirati sirovog; nepoželjni miris može se ublažiti upotrebom soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.