Priprema odnosno prženje ribe na izgled može djelovati jednostavno, međutim često se desi domaćicama da prionu za tavu i ne mogu se odlijepiti te se raspadnu. Danas vam donosimo jedan koristan trik.
- Postoje razni kuharski savjeti kojih mnoge domaćice možda nisu svjesne, a danas vam predstavljamo jedan od tih savjeta. Ovaj trik se odnosi na prženje ribe, hranjive namirnice koju bismo trebali često uključivati u svoju prehranu. Popratite prženu ribu s krumpirom ili dodatnom salatom koja se lijepo slaže uz obrok. Ako ste ljubitelj pržene ribe i imate spreman recept za svoja sljedeća jela, tu je koristan savjet za pojačavanje hrskavosti; ostaje jednako ukusan dok minimalizira upijanje ulja!
U ovom odjeljku spominje se sastojak koji može zamijeniti brašno, što je vjerojatno nešto što mnogi ljudi već imaju u svojim kuhinjama: mast. Kukuruzni škrob ili škrob stvara zaštitni sloj na ribi, pomaže u održavanju njezine hrskavosti i sprječava da upije previše ulja, što bi moglo rezultirati masnim osjećajem. Sastojci: Za ovaj recept je potrebno 1 kg morske ili riječne ribe.
Dodatno prikupite 200 g temeljca, 3 žličice soli, 1 žličicu papra, 1 žličicu češnjaka u prahu, začine po želji i ulje za prženje. Priprema: Započnite tako što ćete ribu narezati na komade i posoliti je na uobičajeni način. Za optimalne rezultate, slanu ribu stavite u hladnjak dan prije prženja, iako je prihvatljivo i nekoliko sati prije. Zatim uzmite zdjelu i pomiješajte jednu čajnu žličicu soli s paprom, češnjakom i bilo kojim drugim začinima po želji.
Sastojke dobro promiješajte. U dubljoj tavi zagrijte veliku količinu ulja kako biste ribu potpuno potopili. Kad je spremna, izvadite ribu iz hladnjaka i provjerite je li svaki komad dobro premazan prije nego što je stavite u vruće ulje. Ako je potrebno, povremeno okrenite ribu kako biste pospješili ravnomjerno pečenje sa svih strana. Ovo jelo odlično pristaje uz krumpir ili svježu salatu.
DODATNI TEKST:
Željka Bojić (34) od malih je nogu odlučila pomagati drugima, što ju je usmjerilo prema medicinskoj karijeri. Godine 2011. saznala je da ima žučne kamence; međutim, nakon operacije, susrela se s mnogo ozbiljnijom situacijom: kritičnim problemom s jetrom, pri čemu je transplantacija bila njezina jedina šansa za preživljavanje. S dvadeset godina bila sam studentica druge godine medicine kojoj je zdravlje bilo na prvom mjestu. Dok sam bio na standardnom ultrazvuku kod svog liječnika koji me je uputio, saznao sam da imam žučni kamenac, odnosno kamenac koji se nalazi u žučnom mjehuru.
S obzirom na moje razumijevanje medicinskih problema i mogućih rizika povezanih s ovom dijagnozom ako se ne pozabavi na vrijeme, od početka sam odlučila poduzeti proaktivne korake, prepričava svoje iskustvo Željka. 3. studenoga 2011. ušla je u operacijsku salu puna optimizma, nesvjesna da će joj taj trenutak iz temelja promijeniti život. Sjećam se da sam u bolnicu donio udžbenik iz fiziologije, jer sam dva tjedna kasnije trebao učiti za kolokvij. Nažalost, moje mjesto u amfiteatru Medicinskog fakulteta ostalo je prazno cijeli semestar.
Unutar udruge „Zajedno za novi život“ odlučila sam surađivati sa svojim kolegama studentima na borbi protiv stereotipa vezanih uz doniranje organa. Suočivši se sa svojim strahom od smrti, nakon operacije susreo sam se s komplikacijama koje su, iako neuobičajene, nažalost pogodile Željku, jednu od tisuća koje to dožive. Mjesec dana nakon operacije stanje mi se znatno pogoršalo, zbog čega sam bio nužan hitan premještaj na VMA. Željka priznaje da je tada istinski shvatila bit stare izreke „Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu.