Koliko su jaja hranljiva poznato je svima. Naime ova namirnica koja je i pristupačna može se pripremiti na različite načine a sadrži mnogo korisnih tvari za naš organizam. Međutim da li ste znali da i ljuske od jaja možete iskoristiti?

Ne treba zanemariti ljusku jajeta, jer ona posjeduje izvanredna terapeutska svojstva koja mogu biti korisna za štitnu žlijezdu i pružiti olakšanje kod gastritisa. Kako biste u potpunosti iskoristili njegove ljekovite sposobnosti za ove bolesti, pogledajte ovaj sveobuhvatni priručnik.

  • Kalcij preuzima kritičnu funkciju u brojnim vitalnim tjelesnim procesima. Osim svoje uloge u promicanju jakih kostiju i sprječavanju osteoporoze, kalcij također igra ključnu ulogu u održavanju pravilne funkcije živaca i mišića, reguliranju srčanog ritma, sprječavanju krvnih ugrušaka i olakšavanju mirnog sna. Pravilno funkcioniranje imunoloških stanica i održavanje zdrave kože i kose ovise o prisutnosti kalcija.

Nekoliko čimbenika, uključujući produljena razdoblja sjedenja i konzumaciju kave, alkohola i gaziranih pića, mogu pridonijeti nedostatku kalcija. Pojedinci koji su trudni, u menopauzi ili imaju problema s probavnim sustavom posebno su osjetljivi na nedostatak kalcija. Izniman i neusporediv prirodni rezervoar ovog esencijalnog minerala nalazi se u ljuskama jaja, koje se mogu pohvaliti impresivnim sadržajem kalcija od 90 posto.

Sastav ove tvari vrlo je sličan sastavu ljudskih kostiju i zuba, što omogućuje tijelu da je lako apsorbira. Kada se konzumira u značajnim količinama, ova izvanredna tvar ne samo da ublažava simptome nedostatka kalcija i štiti od osteoporoze, već se također bori protiv visoke razine kolesterola i hipertenzije.

Nadalje, postoji dodatna prednost poticanja stvaranja krvnih stanica u koštanoj srži. Štoviše, ljuske su bogate esencijalnim mineralima kao što su željezo, bakar, mangan, cink, fluor, fosfor, krom i molibden. Kao prirodan i iznimno učinkovit izvor kalcija, brojni stručnjaci preporučuju korištenje fino zdrobljene ljuske jajeta.

Za pojedince različitih dobnih skupina, preporučeni dnevni unos mljevene ljuske jaja može se kretati od 1,5 do 3 grama. Da biste pripremili ovaj lijek, počnite tako da pažljivo operete i osušite ljuske osam jaja. Nakon što se osuše, nastavite ih drobiti. Nakon ovog koraka, pomiješajte zdrobljene ljuske sa sokom iscijeđenim iz dva limuna i ostavite smjesu da se hladi nekoliko dana. Nakon što se ljuske jajeta otope, procijedite tekućinu i pomiješajte s litrom rakije i kilogramom meda.

Ostavite smjesu da miruje tjedan dana prije upotrebe. Uzmite jednu čajnu žličicu ovog pripravka nakon svakog obroka, ponavljajući ovaj postupak dva do četiri puta dnevno. Važno je napomenuti da postoji više lijekova dostupnih za liječenje gastritisa i čira. Za rješenje “uradi sam”, pomiješajte ljuske jaja u prahu, šećer i muškatni oraščić u jednakim omjerima. Konzumirajte jednu čajnu žličicu ove mješavine tri puta dnevno tijekom 20 dana.

Oštricom noža pomiješajte ljuske jaja u prahu s otprilike dvije žlice limunova soka. Nakon što se ljuske potpuno otope u soku, dodajte jedan decilitar toplog mlijeka. Za povećanje fizičke vitalnosti i poticanje boljeg protoka krvi, savjetuje se konzumiranje ove mješavine dva puta dnevno – jednom ujutro prije jela i još jednom navečer prije spavanja. Započnite temeljitim čišćenjem otprilike četiri do pet jaja, odbacite im ljuske i usitnite ih u fini prah prije nego što ih stavite u tri litre vode.

Ovu vodu, zajedno s ljuskama jaja, sigurno čuvajte u hladnjaku do tjedan dana. Nakon što se ohladi, ovaj pripravak može poslužiti kao revitalizirajući i hranjivi izvor hidratacije. Potaknite zdravu rutinu konzumiranjem dvije do tri čaše ove vode svaki dan, pojačavajući njezin okus i zdravstvene prednosti dodatkom soka od limuna.

Preporučujemo