Iako živimo u 21 vijeku kada je nauka i tehnologija dostigle ogroman razvoj, veliki broj ljudi je i dale sujevjeran i drži se nekih starih običaja. Danas govorimo o predmetu koji se zove Fatimino oko.

Oko Fatime obično se prikazuje u domovima mnogih pojedinaca, koji vjeruju da ono služi kao zaštita od zlih sila i prokletstava. Ipak, njegovo značenje nadilazi ovu površnu interpretaciju. Znatan broj pojedinaca vjeruje da ih određeni amuleti mogu zaštititi od negativne energije, privući sreću i zaštititi od zlih sila. Među tim predmetima za koje se smatra da imaju takve zaštitne funkcije je “Fatmino oko”, koje se češće naziva “plavim okom”. Ovaj se objekt često opaža na raznim lokacijama, uključujući domove, vozila, urede i brojna druga okruženja.

  • Također se često pojavljuje kao motiv u različitim oblicima nakita. Prema islamskoj tradiciji, Fatima, kći Muhameda, poklonila je svom zaručniku komad plavog stakla. Ovaj mu je amulet omogućio da uspješno prebrodi svoj put, svladavajući sve zamislive i nezamislive izazove. Ova izravna pripovijest je široko rasprostranjena, kao što je primijetila Bašta Balkana. Fatimino oko, iako se obično koristi kao talisman, ne potječe iz islama. Umjesto toga, prihvaćaju ga i muslimani i pravoslavci. Ovaj se simbol često prikazuje na vratima domova i ureda, kao i na odjeći odraslih, djece i trudnica.

Ujedinjujuća svrha iza ovih praksi je borba protiv uroka i kletvi, što odražava posebnu tursku tradiciju. “Povoljni” okultizam Svoja razmišljanja o očuvanju Fatminog oka ruski duhovnik Aleksandar Jermolin artikulirao je na sljedeći način: Pojedinci, umorni od trajnog državnog ateizma, počeli su tražiti religijska uvjerenja. Nažalost, mnogi su samo dosegli apstraktni pojam “vjere u dušu”, što je rezultiralo spajanjem različitih elemenata u jednu ezoteričnu mješavinu. Tijekom nedavnog renoviranja kuće, naišao sam na nevjerojatnu sliku. Na polici su bile ikone, kućni duhovi i predmet nalik na “starog šumara”.

Vlasnici kuća, koji su istinski dobri i pošteni pojedinci, posjeduju jedinstvenu religijsku perspektivu u kojoj je sve što se smatra “svetim” spojeno bez razlike; ovo uključuje ikone, maskote, amulete i razne druge predmete. Nakon što sam s njima razgovarao, pojasnio sam da su ti elementi bitno različiti. Posljedično su uklonili kućne duhove i “šumara”, što je dovelo do posvećenja doma. nazar-black-eye-amulet-glass-eye-of-fatima U nedostatku ovlaštenja. Što potiče naše moderno društvo da spremno traži takav trivijalni ezoterizam, prikazan Fatiminim okom? Definirajuća crta naše ere je nedostatak autoritativnih ličnosti.

Za većinu, osobna vrijednost određuje što predstavlja orijentir. U nedostatku autoriteta dolazi do stanja zbunjenosti. Stoga nije neuobičajeno da u jednom stanu koegzistiraju tursko oko, kineske žabe, simboli godine, elementi slovenskog poganstva, a nerijetko i ikone. Daljnje objašnjenje leži u našem rijetkom razmišljanju o značaju života i neizbježnosti smrti. Smrt ostaje apstraktan koncept, shvaćen kao mogućnost koja nije trenutna. U sadašnjosti se fokus pomiče na zaštitu od raznih negativnih utjecaja, poput ulaska štetnih energija kroz prozor ili zlonamjernih uroka.

Umjesto da se upuste u šire razmišljanje o postojanju, pojedinci se često odlučuju za najjednostavnije rješenje – nošenje amuleta. Domaći neprijatelj “Zašto se to smatra štetnim?” pitanje je s kojim se često susrećem. Slijedom toga, smatram potrebnim razjasniti svoj odgovor svakom pojedincu, prilagođen njegovom posebnom stilu slušanja. Važno je priopćiti pojedincima da poganstvo u osnovi uključuje štovanje demona i da šarmantni artefakt prisutan u njihovom domu zapravo može predstavljati manji demonski entitet.

Takvo druženje svakako je nepoželjno unutar vlastitog životnog prostora. Najznačajnija točka koju treba uzeti u obzir je da samo Bog besplatno daruje svoje darove. Nasuprot tome, svi demoni zahtijevaju naknadu za svoje “usluge”. Tipično, traže najvrednije vlasništvo koje osoba posjeduje, naime svoju besmrtnu dušu. Stoga je bitno temeljito razmisliti o tome što ćete možda morati ponuditi u zamjenu za njihovu “pomoć”.

Preporučujemo