Da bi naš organizam pravilno funkcionisao potrebno je da njegovi organi obavljaju svoju funkciju. Jedna od najvažnijih stvari je izbacivanje štetnih tvari iz tijela za šta su zadužena naša crijeva.

Problemi sa stolicom postali su prevladavajući zdravstveni problem u današnjem društvu, uglavnom zbog ubrzanog načina života i nezdravih prehrambenih navika. Kao rezultat toga, postali su istaknuti pokazatelj modernog doba. Srećom, postoje tri jednostavna napitka koja mogu učinkovito riješiti ovaj problem i pokrenuti i najotporniji probavni sustav.

  • Pospješite probavu uz pomoć tri osvježavajuća napitka. Kako biste spriječili probavne smetnje, osvježavajući napitak možete pripremiti tako da cijeli limun iscijedite u čašu mlake vode i popijete. Ovaj napitak možete koristiti kao preventivu. Za učinkovit kućni lijek za pokretanje probave razmislite o tome da uzmete žlicu maslinovog ulja, bilo samog ili pomiješanog s malo svježeg soka od limuna.

Ova praksa je najkorisnija kada se izvodi ujutro ili nekoliko sati nakon jela. Da biste napravili mješavinu koja pomaže probavi, pomiješajte pola žličice sode bikarbone s mlakom vodom. Ovaj prirodni lijek već je godinama visoko cijenjen zbog svojih dobrobiti za probavu. Ključno je naglasiti korištenje sode bikarbone farmaceutske kvalitete koja ne sadrži aluminij, a koja se može kupiti u ljekarnama ili trgovinama zdrave hrane.

 

Za osobe s čirom na želucu savjetujemo da ne koriste ove recepte. Međutim, ako se nađete u situaciji u kojoj je probava znatno usporena i zahtijeva hitnu pomoć, navedeni savjeti mogu se pokazati korisnima. Kako biste spriječili teške probavne smetnje, svakako uključite sljedeće stavke u svoj dnevni plan obroka: Hidratacija je ključna, stoga se pobrinite za unos dovoljne količine vode na dnevnoj bazi.

Uz to, dajte prednost konzumaciji probiotika jer oni igraju ključnu ulogu u podržavanju uspješnog crijevnog mikrobioma. Uključite hranu bogatu vlaknima poput graha, mrkve, brokule, bobičastog voća i naranči u svoju prehranu kako biste osigurali zdrav unos voća i povrća. Osim toga, pobrinite se da u svoje obroke uključite cjelovite žitarice poput ječma, smeđe riže, zobi i drugih žitarica.

Održavajte svoje tijelo u pokretu uključivanjem redovitih kretanja u svoju rutinu, kao što je kratka desetominutna šetnja vašim lokalnim područjem. Primjenom ovih prijedloga možete održavati zdrav probavni sustav i spriječiti bilo kakve neugodne probleme. Postoji uobičajena zabluda da hrana koju konzumiramo brzo izlazi iz našeg tijela tijekom sljedećeg pražnjenja crijeva. Međutim, proces probave i eliminacije oduzima puno više vremena. Našem tijelu treba dosta vremena da u potpunosti razgradi i izbaci hranu koju unosimo.

Tipično, ovo putovanje kroz naš probavni sustav traje od 24 do 72 sata, iako se točno trajanje razlikuje od pojedinca do pojedinca. Ključno je razumjeti da se različite vrste hrane metaboliziraju i probavljaju različitim brzinama, što rezultira time da se neke namirnice izbacuju brže od drugih. Na trajanje ovog tranzitnog vremena utječu različiti čimbenici kao što su prehrana pojedinca, tjelesna aktivnost, cjelokupno zdravlje, razina stresa i drugi povezani čimbenici.

Ako ste zabrinuti oko učinkovitosti svoje probave, vrijeme je da ubrzate njen tempo. Budite uvjereni, postoji pregršt nekompliciranih mjera koje možete usvojiti i koje će nedvojbeno polučiti povoljne rezultate. Kako biste utvrdili imate li spor metabolizam, potrebno je jasno razumjeti njegovu definiciju. Obično, kada govorimo o sporoj probavi, to podrazumijeva zadržavanje stolice u debelom crijevu dulje vrijeme, točnije više od 72 sata, što rezultira nepravilnim pražnjenjem crijeva.

Znaci probavnih smetnji ili zatvora manifestiraju se kao nadutost, plinovi, mučnina i podrigivanje. Nadalje, usporena probavna funkcija često dovodi do umora i brzog povećanja tjelesne težine. Ključno je imati na umu da neliječena usporena probava može imati duboko štetne posljedice na cjelokupno zdravlje, uzrokujući nepoželjna medicinska stanja. Osim toga, važno je biti svjestan da se neprobavljena hrana, koju treba eliminirati pražnjenjem crijeva, može zadržati u debelom crijevu dulje vrijeme i ponovno se apsorbirati u krvotok, što dovodi do tjelesnih komplikacija.

Preporučujemo