Odnos između svekrve i snahe može da bude jako komplikovan a na društvenim mrežama se može pronaći veliki broj ispovijesti na ovu temu i one po pravilu imaju veliki broj komentara.
Pola godine nakon sinovog vjenčanja, moja snaha je rodila dijete. Teret srama činio sam se neodoljivim i iskreno sam se bojao za svoj život. Deset dana sam ostao u kući jer me svaki pokret vukao van. Ipak, ono što je uslijedilo nakon ovog razdoblja srama bilo je još strašnije iskustvo: sumnja je počela prodirati! Počeo sam se pitati je li moj sin uistinu otac tog djeteta. Nekoliko dana mi se ta misao motala po glavi, navodeći me da zaključim da je provođenje testa očinstva opravdano. Diskretno sam prikupio uzorke i poslao ih u laboratorij.
- Tek nakon toga se otkrila stvarnost. Nakon otvaranja koverte otkrio sam da moj sin nije otac djeteta. Shrvan šokom, pao sam na koljena. Kad sam požurila podijeliti vijest sa svojim sinom, on je umjesto toga odgovorio pljunuvši me izravno u lice. Izjavio je da ga ne zanimaju rezultati niti identitet oca, uvjeren da on nije taj.
Na kraju sam iz potpuno zdrave žene postala žena opterećena raznim zdravstvenim problemima. Moje sveukupno blagostanje bilo je značajno ugroženo i ograničeno problemima povezanim s krvnim tlakom, masnoćama i šećerom… Krajnji apsurd odgajanja djeteta nakon što je ušao u ovaj svijet jednostavno je neprihvatljiv.
Dodatni tekst:
Istraživači u Sydneyu proveli su studiju koja otkriva da je više od 50% sudionika imalo već postojeće zdravstvene probleme, poput hipertenzije, demencije ili raznih vrsta kognitivnih oštećenja. Nadalje, nalazi su pokazali da je svaki sudionik u prosjeku koristio 4,6 različitih lijekova, a najčešće su propisivani lijekovi za krvni tlak i srce. Nasuprot tome, desetogodišnjaci su u prosjeku uzimali 6,7 lijekova. Polifarmacija je osobito česta među starijim odraslim osobama, često definirana istovremenom primjenom pet ili više lijekova.
Tipično, oni koji imaju ili su navršili 100 godina obično imaju raznoliku i nutritivno uravnoteženu prehranu. Prema istraživanju koje je provelo Sveučilište u Sydneyu, te osobe 57 do 65 posto kalorijskog unosa dobivaju iz ugljikohidrata, 32 posto iz proteina, a preostalih 31 do 27 posto iz masti. Njihova se prehrana često sastoji od značajnih porcija riže i pšenice, nadopunjenih izborom voća i povrća, kao i odgovarajućim cjelovitim žitaricama.
Nadalje, proteine uglavnom dobivaju iz izvora kao što su riba, perad i mahunarke, dok crveno meso konzumiraju rijetko. Kao i mediteranska prehrana, ovaj pristup prehrani povezan je sa smanjenim rizikom od tjelesnog propadanja i smrti. To je u korelaciji s nižom vjerojatnošću pogoršanja fizičkih sposobnosti i smrtnosti. Preporučena razina unosa soli trebala bi biti u skladu sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije o manje od 2 grama natrija dnevno, što je jednako otprilike 5 grama soli.
U Australiji su istraživači otkrili da ljudi s većim unosom soli – bilo zbog sklonosti prema slanoj hrani ili zbog dodavanja više soli svojim obrocima – imaju 3,6 puta veću vjerojatnost da će doživjeti funkcionalna ograničenja u određenim fizičkim aktivnostima od onih koji preferiraju manje soli. Nadalje, RTS je istaknuo ove rezultate, sugerirajući da bi prehrana trebala uključivati cjelovite žitarice, korjenasto povrće, grašak, leću te razno voće i povrće. Kako bi poboljšali cjelokupno zdravlje, preporučljivo je smanjiti konzumaciju crvenog mesa i zamijeniti ga više nemasnog mesa peradi, ribe i biljnih proteina. Osim toga, važno je voditi računa o sadržaju soli u hrani.
Nadalje, ova metoda doprinosi smanjenju ovisnosti o drogama. Iako se stogodišnjaci još uvijek mogu suočiti s kroničnim bolestima, te se tegobe općenito manifestiraju puno kasnije nego kod prosječne odrasle osobe. Kvalitetan san još je jedan ključni element. I količina i kvaliteta sna utječu na performanse imunološkog sustava, razine hormona stresa i kardiometaboličke procese, a svi su oni povezani s pojavom pretilosti, hipertenzije i dijabetesa. Dovoljna količina sna povezana je s produljenjem dugovječnosti, cjelokupnim zdravljem i smanjenom vjerojatnošću kroničnih bolesti.
Istraživanje koje su proveli Kepelr i Sačda pokazuje da je 68 posto stogodišnjaka izjavilo da je zadovoljno kvalitetom sna. Rizici povezani s neprikladnom polifarmacijom uključuju povećanu vjerojatnost nuspojava, uključujući padove, kognitivni pad i potencijalne hospitalizacije zbog problema povezanih s lijekovima. Iako pacijenti možda nemaju kontrolu nad određenim lijekovima ili njihovim dozama, za liječnike je ključno da ograniče recepte na one koji su istinski potrebni, pruže sveobuhvatnu edukaciju o prednostima i nedostacima lijekova i dosljedno procjenjuju planove liječenja u odgovarajućim intervalima.