Pušnje je jako štetna navika koja lako prelazi u ovisnost a utiče ne samo na pušače nego i na sve ostale koji se nalaze u jihovoj blizini. Prestanak pušenja je težak proces a mi vam danas donosimo jedan savjet.

Osim što predstavlja rizik za vaše zdravlje i dobrobit vaše obitelji, duhan također predstavlja značajnu prijetnju okolišu. Kardiolog ističe tri jednostavne metode kako postati nepušač. Možda će vas zanimati da se oko 3,5 milijuna hektara zemlje godišnje žrtvuje za uzgoj duhana, zajedno s krčenjem 200.000 hektara šuma.

Procesi proizvodnje i transporta koriste vodu, fosilna goriva i metale, dok godišnja proizvodnja od 4,5 trilijuna cigareta stvara otrovni otpad koji unosi tisuće kemikalija u zrak, vodu i tlo. Osim što ugrožava osobno i obiteljsko zdravlje, ova situacija može poslužiti kao snažan poticaj za prestanak pušenja. Kardiolog profesor dr. Petar Borović ističe tri jednostavne metode za postizanje statusa nepušača.

Prema riječima dr. Borovića, najjednostavniji način odvikavanja od pušenja je korištenje pripravka na bazi citizina, tvari biljnog podrijetla, koja se može kupiti u ljekarnama. Ovaj pristup eliminira želju za hranom i nervozu, omogućujući pojedincima da postanu nepušači u roku od tri do pet dana. Tijekom tog razdoblja, citizin se učinkovito veže za nikotinske receptore, smanjujući želju za duhanom, vodeći pojedince da potpuno zaborave na pušenje; neki čak navode povećanu osjetljivost na miris duhana.

  • Svaka kutija sadrži mjesečnu zalihu, a kako se radi o biljnoj formulaciji, nema nuspojava. Drugi najjednostavniji način je kupnja žvakaćih guma s dodatkom nikotina, koje su također dostupne u ljekarnama. Postoje opcije od dva i četiri miligrama, koje su manje potentne, ali učinkovitije zbog činjenice da potonje mogu izazvati blagi ubod i pomalo su neugodne. Svakog jutra kad se probudi, žvače žvakaću gumu dva do tri puta, dopuštajući nikotinu da uđe u mozak i tako ublaži njegovu želju.

Guma se ne odbacuje; nego se zadržava između obraza i desni, žvačući 10 do 12 minuta dok ne izgubi okus, što traje otprilike dva do tri sata. Iako se ova metoda pokazala korisnom, naš sugovornik naglašava da su farmaceutske intervencije učinkovitije. Ako niti jedna od ovih opcija ne bude prikladna, razmislite o korištenju 1% otopine srebrnog nitrata. Dr. Borović navodi: “Kada se pojavi želja za pušenjem cigarete, uzmite otopinu, promućkajte je u ustima, a zatim izbacite; zbog toga će okus cigarete biti odbojan.Posljedično, pomisao na paljenje cigareta vam neće ni pasti na pamet, stoga je rješenje pokazalo značajnu učinkovitost;

Bonus tekst:

Kačamak, koji se prije smatrao hranom za siromašne, sada doživljava preporod kao egzotično jelo koje karakterizira njegova “čistoća”. Sastavljena od kukuruzne krupice, bilo bijele ili žute, nadaleko je poznata kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrstan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koji su nam dostupni. Bogata esencijalnim nutrijentima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo vitalnim komponentama, uključujući vitamine A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz razne minerale.

Kačamak je poznat po značajnom sadržaju esencijalnih hranjivih tvari, uključujući fosfor, cink, kalij, magnezij, mangan i selen. Naime, ovo jelo sadrži približno 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti dobiveni iz kukuruznog brašna pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Znatna količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, doprinosi pojačanom osjećaju sitosti.

Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, čime se potiču normalni probavni procesi u crijevima. Primarni razlog za blagotvornu konzumaciju kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, u kombinaciji sa zdravim biljnim masnoćama, igraju ključnu ulogu u poticanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovo svojstvo pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave.

Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao vrijedan izvor hrane osobama s povišenom razinom kolesterola. Nadalje, ima značajnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se savjetuje dojenčadi i djeci jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju to prepoznati kukuruz je bez glutena. Shodno tome, kačamak treba uvrstiti u redovitu ishranu pacijenata oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa.

Preporučujemo