U posljednje vrijeme sve je veći broj mladih ljudi koji doživljavaju srčane i moždane udare a upravo to je bila tema emisije u kojoj je gostovala doktorica koja radi na VMA u Beogradu.
Tijekom zimskih mjeseci, kada temperature padnu ispod nule i kada se pojave jake snježne oluje, takvo vrijeme može imati značajne posljedice na naše zdravlje, uključujući zdravlje našeg mozga. Kao posljedica toga, neurolozi su suočeni s povećanim obimom posla, a bolnica “Sveti Sava” bilježi porast od oko 40 posto pacijenata s hemoragičnim moždanim udarom. U kohorti pacijenata koji se procjenjuju u ovoj bolnici značajan broj su mladi pojedinci.
- Doktorica Tatjana Golubović, neurolog iz Specijalne bolnice “Sveti Sava”, istaknula je simptome koje ne treba ignorirati, napomenuvši da medicinska javnost nije posebno iznenađena ovim trendom, jer je učestalost moždanog udara među mlađom populacijom u svijetu u porastu. Kada govorimo o hemoragijskom moždanom udaru, mislimo jednostavno na prisutnost curenja krvi u mozgu. Ovaj izraz također je uobičajeno razumljiv široj javnosti.
Hemoragijski moždani udar nastaje kada krvna žila pukne, često kao rezultat čimbenika rizika uključujući hipertenziju, dijabetes i pretilost. Puknuće može oštetiti cjelovitost stijenke krvne žile ili nastati zbog puknuća aneurizme, uz druge promjene na krvnim žilama, napominje liječnik, prenosi RTS. Nadalje napominje da je zima godišnje doba u kojem se povećava broj takvih pacijenata, što se pripisuje neadekvatnoj prehrani, nedovoljno sna i smanjenoj tjelesnoj aktivnosti.
Mlađi pacijenti, definirani kao oni ispod 55 godina, nedavno su uključivali one između 30 i 45 godina. Zajednički čimbenik u ovoj skupini je prisutnost neliječene ili neadekvatno liječene hipertenzije. Liječnik je naglasio da je moždani udar, koji uključuje i ishemijski i hemoragijski tip, primarni uzrok invaliditeta i smrtnosti pacijenata. Koji znakovi mogu ukazivati na mogući početak moždanog udara?
Doktorica Golubović navela je da je prva preporuka zakazivanje redovitih liječničkih pregleda, istaknuvši da i kada se osoba osjeća zdravo, treba ići na sistematske preglede. Napomenuo je da prisutnost znakova upozorenja, poput simptoma i glavobolja, ukazuje na to da visoki krvni tlak postoji već dulje vrijeme i da je možda već doveo do određenih posljedica. Ističe da se rizik od moždanog udara može ublažiti terapijskim intervencijama, usvajanjem zdravih stilova života i redovitom tjelesnom aktivnošću.
Nehemoragijski moždani udar karakterišu iznenadne posledice i iznenadna pojava simptoma, a to su glavobolja, mučnina, povraćanje, brzi neurološki ispad, jednostrano povlačenje tela, iskrivljenje lica, prestanak govora, kaže neurolog dr Tatjana Golubović iz Specijalne bolnice “Sveti Sava”.
Bonus tekst:
Smokve, voće koje rađa stablo smokve, još od vremena starih civilizacija smatraju se simbolom plodnosti i obilja. Njihov izniman okus, dobrobiti za zdravlje i kulturološki značaj čine ih ne samo bitnim elementom prehrane, već i središtem brojnih legendi i mitova. Ovaj će esej ispitati povijesnu pozadinu, prehrambene prednosti i kulturološki značaj smokava, ističući njihovu važnost u ljudskom postojanju u različitim razdobljima. Podrijetlo i povijest smokava seže u Aziju, posebno u regije Bliskog istoka i jugozapadne Azije.
Ovo voće je poznato od početka ranih civilizacija, prisutnih u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu. Rimljani su smokvu smatrali afrodizijakom, dok su je u Egiptu koristili u medicinske svrhe. Naime, smokve se spominju u Bibliji, au raznim vjerskim i filozofskim tradicijama predstavljaju život, mudrost i duhovno prosvjetljenje. Na primjer, budistički tekstovi pokazuju da je Buddha postigao prosvjetljenje dok je meditirao ispod smokve. Po nutritivnom sastavu smokve su izuzetno hranjivo voće, bogato vlaknima, vitaminima i mineralima.
Prekrasna slatkoća smokava povezana je s njihovom visokom koncentracijom prirodnih šećera, a osiguravaju i značajnu količinu kalija koji je neophodan za dobrobit kardiovaskularnog i krvožilnog sustava. Nadalje, smokve su važan izvor vitamina K, ključnog za očuvanje zdravlja kostiju, i vitamina B6, koji ima ulogu u poboljšanju kognitivnih funkcija i podržavanju imunološkog sustava. Značajna karakteristika smokava je njihov značajan sadržaj vlakana; jedenje samo pet smokava srednje veličine može osigurati oko 20% preporučenog dnevnog unosa vlakana, koja pomažu probavi i snižavaju razinu kolesterola.