Ljudski mozak je jako komleksan organ i čak se i naučnici slažu sa tvrdnjom da je njegov kapacitet neistražen te se smatra da koristimo samo jedanmali dio njegovog kapaciteta.
Jeste li bili informirani da konzumiranje nezdravog doručka ili potpuno preskakanje ovog obroka može negativno utjecati na vaš mozak? Uključivanje u višezadaćne aktivnosti, kao što je telefonski razgovor tijekom vožnje, pušenje, pijenje i kontinuirani stres, također može štetno utjecati na dobrobit pojedinca. Za promicanje optimalnog zdravlja mozga bitno je u prehranu uključiti hranjivu hranu s niskim udjelom masnoće. Srećom, nije potrebno u potpunosti izbaciti slatkiše, što je svakako pozitivna vijest.
Kao što je izjavio Alexandru Vlado Ciurea, iskusni neurokirurg s više od pedeset godina stručnog iskustva, mozak voli čokoladu, treba mu hidratacija, ali najvažnije je da ga čini sreća. Ovaj istaknuti pojedinac imao je impresivnu karijeru koja uključuje uloge profesora, cijenjenog liječnika, ravnatelja hitne bolnice i vještog neurokirurga, nakon što je izvršio nevjerojatno ukupno gotovo 23 000 složenih operacija mozga. Najmlađi pacijent kojeg je liječio imao je samo 48 sati.
S neusporedivim razumijevanjem koje premašuje razumijevanje njegovih vršnjaka, identificira naše štetne navike kao temeljni uzrok moždanih poremećaja. S vremenom, prekomjerni sati provedeni ispred ekrana — bilo da se radi o tabletima, telefonima ili televizorima — mogu se pokazati štetnima za zdravlje mozga. U suvremenom društvu oslanjanje na društvene mreže kao primarno sredstvo komunikacije predstavlja značajnu grešku koja zaslužuje pozornost. Naša je priroda temeljno usmjerena na život u zajednici, a ne na zatvaranje u samicu. Postizanje zdravog mozga jednostavan je i dostižan cilj dostupan svim pojedincima.
Da biste svoj dan započeli pozitivno, korisno je ustati ranije nego inače, dajući priliku otvoriti prozore i udahnuti osvježavajući zrak. Upuštanje u nekoliko brzih i jednostavnih vježbi, nakon čega slijedi hidratacija s dvije čaše vode sobne temperature, može dodatno poboljšati početak vašeg dana. Dvije čaše vode nužno je unijeti u svoju dnevnu rutinu jer prva čaša pokreće probavni proces, dok sljedeća čaša pomlađuje cijeli organizam. Neurokirurzi objašnjavaju da, u osnovi, ova praksa pomaže u buđenju iz sna. Tijekom sna, mozak ostaje angažiran, marljivo podupirući unutarnje organe tijela i ispunjavajući brojne druge značajne funkcije.
- Ako se osoba uhvati u koštac s zbunjujućim pitanjem dok tone u san, vjerojatno će se sljedećeg jutra probuditi s rješenjem koje mu je spremno dostupno. Nakon buđenja, mozak uspostavlja veze među mislima, procjenama i sjećanjima, u konačnici utirući put rješenjima koja se pojavljuju sljedeći dan. Profesor Ciurea tvrdi da su napori u borbi protiv nesanice uzaludni, a da je lijek u mirnom snu. Štetan utjecaj pušenja na mozak usporediv je s njegovim štetnim učincima na srce. Preporučljivo je uživati u doručku u mirnom okruženju. Treba se suzdržati od žurbe s doručkom ili konzumiranja u putu.
Profesor naglašava važnost uživanja u doručku u mirnoj atmosferi, uživajući u svakom zalogaju bez ometanja ili smetnji. Uspostavljanje mirnog okruženja omogućuje vašem mozgu da u potpunosti cijeni iskustvo. Za optimalnu tjelesnu funkciju tijekom dana bitno je osigurati energiju i vitalne hranjive tvari ujutro; ovaj aspekt je kritičan i ne treba ga zanemariti. Mozak ne voli mast ili meso. Neurokirurg savjetuje da se, ako se konzumira meso, ne dovodi u pitanje njegova kvaliteta. Iako mozak ne treba meso, male količine mogu biti korisne za tjelesnu potporu, smatra liječnik.
Odabir niskokaloričnih vrsta mesa, poput puretine i ribe, predstavlja najkorisniju opciju za poboljšanje cjelokupnog zdravlja. Također je važno prepoznati da mozak nije osjetljiv ni na masnoću ni na sol. Rijetko uzimanje ovih tvari, osobito nakon blagdana, općenito se ne očekuje da će rezultirati štetnim učincima. Nasuprot tome, uobičajeni dnevni unos masti može negativno utjecati na mozak i druge bitne organe. Što je s uživanjem u slatkim slasticama? Hrana bogata šećerom ne može se nužno smatrati zdravom jer nisu sve namirnice klasificirane unutar ove kategorije.
Neurokirurzi ukazuju na to da mozak ima izraženu sklonost tamnoj, prirodnoj čokoladi, visokokvalitetnom medu ili toplom, prirodnom kakau. Uravnotežena večera igra ključnu ulogu u održavanju hranjive prehrane. Navečer utaživanje gladi postaje još veći izazov, jer nije moguće napuniti želudac do kraja. Neophodno je svladati vještinu prepoznavanja kada prestati s konzumacijom, doseći točku sitosti. Poželjno je prvenstveno piti običnu vodu, povremeno piti voćne sokove i izbjegavati gazirana pića. Mozak radi na svojoj vršnoj razini aktivnosti tijekom dva različita intervala: od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00.
Ako nastupi umor, opcija je ponuditi kavu, ali je preporučljivo da se pije polako. Medicinski stručnjaci tvrde da je osmijeh najpovoljniji pratilac mozga, dostupan svim pojedincima. Stoga je bitno na vrijeme izbjeći tugu i monotoniju, umjesto toga prihvatiti radost koja je svojstvena manjim životnim užicima. Iskustvo zaborava nije ograničeno na starije osobe; može se manifestirati i kod pojedinaca u mlađoj dobi. Kako bi se smanjio rizik od Alzheimerove bolesti, vježbanje pamćenja je ključno.
Davanje prioriteta mentalnim vježbama, poticanje komunikacije i održavanje otvorenog uma ključne su komponente na koje se treba usredotočiti. Uključite se u šetnju i istraživanje novih lokacija, dok stječete znanja i cijenite filmove i televizijske programe koji ne samo da pobuđuju vaš interes, već i pružaju vrijedne uvide, klonite se aktivnosti kojima se samo gubi vrijeme. Sudjelujte u rješavanju križaljki i raznih kognitivnih igara. Redovita tjelesna aktivnost značajno pridonosi dobrobiti mozga jer kretanje temeljno utječe na egzistenciju. Tri su bitne komponente posebno utjecajne: verbalna komunikacija, pisano izražavanje i fizička pokretljivost.