Krompir je namirnica koja se koristi za pripremu raznih jela a dobra stvar je i to što se može pripremiti na različite načine i kao prilog ali i kao glavno jelo. Danas vam donosimo neke informacije o ovovm povrću.
Kada se krumpir izloži svjetlu, može početi stvarati klorofil, pigment odgovoran za zelenu nijansu biljaka. Ovaj proces često dovodi do promjene boje kože iz žute ili svijetlosmeđe u zelenu. Dok svijetlije sorte krumpira čine zelenu boju uočljivijom, tamniji krumpiri također mogu pozelenjeti pod određenim okolnostima. Pojava zelene boje na krumpiru može ukazivati na prisutnost potencijalno štetnih tvari.
Iako klorofil nije inherentno štetan i prisutan je u mnogim namirnicama, njegova pojava može ukazivati na prisutnost solanina, toksičnog spoja koji se razvija kada se krumpir izloži svjetlu. Solanin djeluje kao zaštitna mjera za povrće protiv štetnika i mikroba, ali može biti štetan za ljudsko zdravlje. Ova otrovna tvar remeti rad enzima koji razgrađuju određene neurotransmitere, ugrožava stanične membrane i negativno utječe na propusnost crijeva. Solanin se općenito nalazi u manjim količinama u koži i unutrašnjosti krumpira, ali izlaganje svjetlu može povisiti njegovu razinu.
Guljenjem krumpira učinkovito se uklanja znatna količina solanina, budući da je većina te tvari koncentrirana u koži. Studije pokazuju da se guljenjem može eliminirati oko 30% solanina, iako znatan dio još uvijek ostaje u mesu krumpira. U kuhanju, tehnike poput prženja i pečenja ne smanjuju značajno sadržaj solanina u krumpiru. Stoga grijanje zelenog krumpira možda neće učiniti potpuno sigurnim za konzumaciju.
- Ako na krumpiru pronađete male zelene točkice, možete ih jednostavno izrezati i dalje jesti krumpir. Nasuprot tome, ako zelena boja prekriva veću površinu krumpira, najbolje ga je u potpunosti suzdržati od konzumacije. Kako bi se osiguralo najbolje očuvanje i sigurnost krumpira, preporučljivo je držati ga na hladnom, tamnom mjestu, zaštićenom od sunčeve svjetlosti i ekstremnih temperatura.
Korištenje odgovarajućih tehnika skladištenja može pomoći u održavanju kvalitete i jestivosti krumpira. Ako krumpir ima zelenkastu nijansu, preporučuje se ili uklanjanje zahvaćenih dijelova ili potpuno odbacivanje krumpira kako bi se spriječili mogući zdravstveni problemi.
DODATNI TEKST:
Marelice pripadaju kategoriji voća dobivenih od drvenastih biljaka iz roda Prunus, točnije podvrste poznate kao Prunus armeniaca. Ovo voće vuče svoje podrijetlo iz sjeveroistočne Kine, gdje je uzgoj počeo tisućama godina u prošlosti. Danas se marelice uzgajaju diljem svijeta, posebice u umjerenim područjima, a najveći proizvođači su Turska, Iran, Italija, Uzbekistan i Srbija.
Stablo marelice je plodonosno drvo srednje veličine, koje obično naraste u visinu između 3 i 6 metara. Listovi su joj sjajni i duguljastog oblika, a cvjetovi imaju pet bijelih latica koje prati izrazit miris. Samo voće je okruglo ili blago ovalno, ima glatku kožu koja varira u boji od nijansi žute do narančaste, pa čak i crvenkaste, ovisno o specifičnoj sorti. Bogate vitaminima i mineralima, marelice nude značajne zdravstvene prednosti.
Osobito su poznati po bogatstvu vitaminima A i C, koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja očiju, podržavanju imunološkog sustava i promicanju zdrave kože. Osim toga, marelice sadrže vlakna, kalij, željezo i razne druge minerale koji pridonose cjelokupnom tjelesnom zdravlju. Marelice imaju značajnu kulturnu vrijednost u brojnim društvima diljem svijeta. Na primjer, u Kini predstavljaju sreću i dug život, dok su u Perziji sastavni dio živog kulturnog nasljeđa.
U kulinarstvu se marelice koriste u različitim oblicima: mogu se uživati svježe, sušene za dulje čuvanje ili uvrštene u niz jela, uključujući džemove, kompote, pite, salate i voćne salate. Marelice su poznate po brojnim zdravstvenim prednostima. Osim što obiluju vitaminima i mineralima, posjeduju antioksidativna svojstva koja pomažu u zaštiti stanica od oštećenja slobodnih radikala. Nadalje, smatra se da njihov visok sadržaj vlakana promiče zdravlje probavnog sustava podupirući redovitu funkciju crijeva.