Na vijestima sve češće slušamo o napadima pasa na ljude i mnogi su zabrinuti posebno u mjestima gdje ima puno pasa lutalica. Međutim ukoliko se nađete u ovoj neugodnoj situaciji isprobajte ovaj trik.

Kako učestalost napada pasa na ljude nastavlja rasti, sakupili smo preporuke stručnjaka i kinologa o tome kako se zaštititi i smanjiti rizik od ugriza životinja. Slično nekim drugim stvorenjima, psi posjeduju sposobnost opažanja i reagiranja na ljudski strah. Naravno, naći se u prisutnosti agresivnog psa može biti uznemirujuće iskustvo.

Kako biste učinkovito upravljali situacijom, važno je suzdržati se od vike, mlataranja rukama ili pokušaja bijega. Sudjelovanje u takvim radnjama služit će samo za prenošenje nečijeg straha i tjeskobe, čime će psu dati jasnu naznaku da započne napad. U slučaju da vam pas prijeđe put trčanja, važno je odmah smanjiti brzinu. Postupno se okrećite u suprotnom smjeru i održavajte lagani tempo, držeći psa unutar vašeg perifernog vida.

Alternativno, prihvatljivo je stati, ostati miran i opustiti ruke uz tijelo. Ovakav pristup učinkovito će skrenuti fokus životinje s vas. Održavanje izravnog kontakta očima s psom može eskalirati njegovu agresiju, jer životinja to tumači kao provokaciju i može započeti napad. Kako biste to izbjegli, savjetuje se da psa držite unutar svog perifernog vida i promatrate ga sa strane.

Na taj će način pas prepoznati da ne predstavljate prijetnju i vjerojatno će jednostavno nastaviti svojim putem bez ikakvog sukoba. Kada se suočite s takvim okolnostima, ključno je iskoristiti sve predmete koji su lako dostupni. Ponudite svom psu predmete kao što su cipela, boca ili ruksak – sve što se može uhvatiti zubima. Zaokupivši životinju, možete se postupno distancirati i tako izbjeći bilo kakve moguće posljedice.

U slučaju da pas ustraje u ispoljavanju agresije, okrenite svoje tijelo izravno prema njemu, zadržavajući blagi pogled u stranu i izdajte mu čvrstu naredbu da ode. Ključno je da u tom trenutku vaš glas odiše samopouzdanjem i autoritetom, a da se suzdržite od bilo kakvog oblika zastrašivanja ili vike. Uspješna žena izvještava da se psu može učinkovito zapovijedati korištenjem dvije specifične riječi: “Ne!” i natrag!” Ključno je izgovarati ove riječi tonom koji odaje sigurnost. Nakon što pas čuje ove naredbe, osjetit će vaš autoritet, uplašiti se i odmah se odmaknuti.

Ideja da je neka pasmina sama po sebi opasna je pogrešna, jer je nemoguće definitivno identificirati psa koji je potpuno siguran i koji nikada nikoga neće ugristi. Unatoč prevladavajućim stereotipima koji argentinske doge i pit bullove stavljaju na vrh popisa opasnih pasmina, važno je prepoznati da te generalizacije nisu uvijek točne. Ostalo je u sjećanju tragičan događaj u Los Angelesu, gdje je ljupki patuljasti špic od tri kilograma, poznat po svojoj umiljatosti, izazvao smrt bebe smrtno joj je odgrizao glavu dok je bila bez nadzora u istoj sobi.

  • Prema statističkim podacima, najveći broj napada pasa na djecu događa se od strane obiteljskih pasa koji prethodno nisu pokazivali znakove agresije. Najviše incidenata događa se kada su djeca sama u prostoriji sa psom, a nerijetko je evidentno da su psi napali zbog ometanja djece dok su jela ili pila. Za roditelje je ključno educirati svoju djecu o primjerenom ponašanju u blizini pasa. Naime, djeca svoju ljubav često iskazuju grleći svoje ljubimce, vjerujući da je to čin ljubavi.

Unatoč tome, istraživanje je pokazalo da samo 7% pasa zagrljaje smatra ugodnim, dok većina zbog toga doživljava stres i nelagodu. Na vrhu popisa pasmina za koje se zna da često napadaju ljude je pit bull. Unatoč nedostatku službenog priznanja od strane istaknutih kinoloških organizacija u Europi i SAD-u, ova pasmina, zajedno sa svojim križancima, obično se naziva pit bull zbog nepostojanja službeno priznatog standarda koji je postavio Američki kinološki klub. Na veliko iznenađenje kinoloških entuzijasta, pasmina labradora neočekivano zauzima drugo mjesto.

S obzirom na njihovu veliku popularnost i brojnost, logično je pretpostaviti da bi statistički imali veću učestalost agresije prema ljudima. Njemački ovčari, koji su na trećem mjestu, potpadaju pod isti princip. Iako je ova pasmina široko omiljena, njezina popularnost ne znači da je prikladna za sve jedinke. Ako se psu omogući odgovarajući odgoj i pravovremena dresura, znatno se smanjuje vjerojatnost da će predstavljati prijetnju ljudima.

Preporučujemo