Soda bikarbona može pomoći u raznim situacijama, od čišćenja enterijera i unutrašnjosti doma, pa čak i do bašte i dvorišta. Možda niste znali, ali soda bikarbona je učinkovita i u spašavanju povrća od vrućina.
Visoke temperature tijekom ljetnih mjeseci utječu na život biljaka. Posebno je povećana osjetljivost u povrtnim kulturama; ako se ne poduzmu prave stvari da se o njima brine, mogu prestati rasti i na kraju umrijeti. Od nekoliko organskih otopina koje obično koriste vrtlari, soda bikarbona je jedna. Jedino što postoji jedinstvena ispravnost oko korištenja ovog materijala za zaštitu povrća od suvišne topline. Neispunjavanje tog rezultata dovest će do štetnih učinaka.
Učinci visokih temperatura na biljke tijekom ljeta i potencijalne prednosti sode. Kada temperatura poraste iznad 30 °C, različite vrste povrća – rajčice, paprike, krastavci, tikvice doživljavaju stres. Ovaj stres rezultira smanjenim rastom, s lišćem koje postaje žuto ili deformirano, a ukupni razvoj ploda je zaostao. U takvim sušnim uvjetima, tlo može ostati suše, a populacija dobrih bakterija – važnih za zdravlje biljaka – opada.
To je samo jednostavan kućni element, slabo alkalan koji može na neki način koristiti biljkama u izražavanju velikog stresa. Njegova upotreba za toplinski stres za biljke ne izražava izravnu akciju “hlađenja” biljaka, već radije stabilizaciju prevladavajućih uvjeta na površini lišća iu tlu. Uloga sode bikarbone u vrtlarstvu Ako se pravilno koristi, soda bikarbona može: pomoći u ublažavanju UV oštećenja na lišću. Suzbijati povećanu kiselost tla kao posljedicu isušivanja.
Održavajte uravnotežen mikrobni ekosustav unutar tla kako biste spriječili mogućnost neočekivanih gljivičnih infekcija zbog visokih temperatura i vlažnosti tijekom mjeseci. Soda bikarbona je potencijalno fitotoksična ako se koristi u prekomjernim količinama ili ako se ne koristi pravilno, može izazvati opekline na lišću, može promijeniti pH tla, a onda ne poremećaj prehrane biljke već zdravstveni poremećaj. Priprema i primjena otopine sode bikarbone. Kako biste povrće spasili od velike vrućine, nanesite vrlo razrijeđenu otopinu sode bikarbone kako se ne bi previše koncentrirala.
- Evo recepta za koji vrtlari kažu da daje optimalne rezultate: jedna litra vode (bolje bi bilo taložene ili kišnice), jedna ravna žličica sode bikarbone i nekoliko kapi prirodnog ljepila (kao što je tekući prirodni sapun bez dodataka aroma). Sve ove komponente moraju se dobro izmiješati dok se soda potpuno ne otopi. Ova dobivena otopina se zatim mora primijeniti na biljke prema određenim pravilima: Primjenu treba obaviti u jutarnjim satima, jer je hladno, što omogućuje lišću da učinkovito apsorbira vlagu i bez opasnosti od oštećenja.
Ne primjenjivati za vrijeme jakog sunca jer prskanje pri visokim temperaturama može dovesti do opeklina lišća. Nanesite svakih 5 do 7 dana u razdobljima velikih vrućina, ako visoke temperature potraju. Tekućina se nanosi na cijelu biljku vrlo pažljivo, također i na donju stranu listova – česta mjesta za štetnike i gljivice. Postoje slučajevi u kojima se soda ne smije koristiti iako biljka izgleda kao da joj je potrebna pomoć: Na primjer, kada su listovi već oštećeni ili imaju otvorene rane, primjena sode dodatno će pogoršati stanje biljke.
Ako je biljka osjetljiva vrsta poput paprike, cvjetovi mogu otpasti tijekom razdoblja cvatnje. Ako je prethodno tretiran bilo kojim drugim sredstvom, pokrenut će se kemijska reakcija. Osobito je vrlo slaba pokožica mladih klijanaca, koja je izrazito alkalno osjetljiva. U tom slučaju, bolje bi bilo naglasiti davanje vode, stvaranje sjene i poboljšanje strukture tla u odnosu na daljnja prskanja. Što treba uzeti u obzir pri korištenju sode bikarbone u vrtlarstvu Većina vrtlara griješi misleći da će veće količine dati bolje rezultate. Ali s organskim lijekovima, posebno alkalnim spojem poput sode bikarbone, upravo je suprotno. Nemojte se suzdržavati od povećanja volumena pod pretpostavkom da će to dati veću zaštitu biljci. Nemojte miješati sodu bikarbonu s octom za prskanje jer iako ova mješavina može imati svojstva čišćenja, potencijalno može biti više štetna nego korisna za biljke. Nemojte koristiti tvrdu vodu za otopinu jer može smanjiti učinkovitost sode. Uz pravilnu i umjerenu upotrebu, soda bikarbona je jeftin i učinkovit saveznik u borbi protiv izazova koje ljeto donosi u vrt.