Sa dolaskom jeseni i hladnijeg vremena pojavili su se i razni virusi zbog kojih ljudi oboljevaju. Domovi zdravlja i ambulante su pune pacijenata koji se većinom žale na iste simptome.

Dobro je poznato da je bolest pluća ozbiljna stvar, no ipak se u mnogim slučajevima često može izliječiti. Ovo stanje dišnog sustava može biti prilično složeno i može dovesti do nesretnih posljedica. Dijagnosticiranje zdravstvenih problema kod kuće nije izvedivo, stoga zdravstveni radnici preporučuju da se upoznate s ključnim simptomima i što prije potražite pomoć.

  • Osobe s kompromitiranim imunološkim sustavom, starije osobe, kronične bolesti, srčani problemi i visoki krvni tlak izloženi su najvećem riziku. Simptomi: Glavobolja je često jedan od početnih “nevidljivih” znakova upale pluća. Poteškoće u disanju, kašalj, brzi otkucaji srca, bol u prsima, temperatura koja se ne može smanjiti. Upala pluća može imati različite uzroke; međutim, u svim slučajevima, plućno tkivo postaje oštećeno virusima ili bakterijama kada je imunološki sustav ugrožen.

Obično se pojavljuje nekoliko dana nakon početnog uzroka, nakon što je gripa počela. U početku se javljaju blaži simptomi, poput glavobolje, a zatim nastupaju jači, izraženiji simptomi. Razlika između bronhitisa i upale pluća. Pneumonija se razlikuje od bronhitisa po tome što uključuje infekciju u alveolama, malim zračnim vrećicama u kojima dolazi do izmjene plinova. Nasuprot tome, bronhitis se odnosi na infekciju bronha, cijevi odgovornih za transport zraka iz dušnika u pluća, navodi “E klinika.

Bronhitis i upala pluća mogu biti uzrokovani istim uzročnicima infekcije. Neliječeni bronhitis može napredovati u upalu pluća. Iako se simptomi oba stanja ne moraju jasno razlikovati, ključno je utvrditi ispravnu dijagnozu budući da se liječenje za svako razlikuje. Danas liječnici kategoriziraju upalu pluća u dvije glavne vrste: tipičnu-bakterijsku i atipičnu, budući da zahtijevaju različite oblike liječenja. Najčešće bakterije odgovorne za bakterijsku upalu pluća su pneumokok, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis.

Atipičnu upalu pluća, s druge strane, uzrokuju organizmi kao što su Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae i Legionella, kao i različiti respiratorni virusi. Mycoplasma pneumoniae posebno je poznata po tome što uzrokuje male (obiteljske), srednje (u školama i dječjim grupama) i velike (urbane i regionalne) epidemije atipične upale pluća, koje se obično javljaju u velikim epidemijama svakih četiri do šest godina. Ove epidemije obično počinju u jesen, postupno napreduju i mogu trajati nekoliko mjeseci do proljeća.

Tijekom tog razdoblja često su najviše pogođena djeca školske dobi i mladi odrasli. Osim toga, upala pluća se češće javlja i može biti teža kod dječaka nego kod djevojčica. U male djece, osobito one mlađe od pet godina, respiratorni virusi su najčešći uzročnici upale pluća. Osobe u dobi od 65 godina i starije suočene su s povećanim rizikom od razvoja upale pluća, koja ima tendenciju da bude posebno teška i često fatalna u ovoj dobnoj skupini. Tijekom zimskih mjeseci često obolijevaju od gripe i drugih virusnih respiratornih infekcija koje mogu dovesti do upale pluća.

U ovu rizičnu skupinu spadaju i vrlo mala djeca, čiji imunološki sustav još nije u potpunosti razvijen. Osim toga, oni s kompromitiranim imunološkim sustavom zbog raznih stanja, poput AIDS-a, kroničnih srčanih i plućnih bolesti ili uklanjanja slezene, izloženi su većem riziku od bolesti. Slično tome, osjetljiviji su pojedinci koji su podvrgnuti kemoterapiji ili dugotrajnom imunosupresivnom liječenju.

Nadalje, pušenje šteti dišnim putevima, a alkohol umanjuje zaštitni učinak leukocita koji se bore protiv infekcija. Uobičajeni znakovi bakterijske i atipične upale pluća uključuju kašalj, često popraćen stvaranjem sputuma, vrućicu i povremeno nelagodu u prsima. Ovi se simptomi obično pojavljuju postupno tijekom nekoliko dana i mogu biti povezani s upalom pleuritisa (pleuritisa).

Preporučujemo