Svakak je jako važno u svoju svakodnevnu prehranu uključiti voće i povrće ali treba biti oprezan kada se radi o konzumaciji ovih namirnica u sirovom stanju. U nastavku saznajte više.
Povrće, uključujući kelj, prokulicu, brokulu, blitvu i špinat, poznato je po visokom nutritivnom sadržaju i obilju vitamina i minerala. No, medicinski stručnjaci upozoravaju na moguće zdravstvene rizike povezane s konzumacijom ovog povrća u sirovom obliku ili s neadekvatnom termičkom obradom. Potrebno je uzeti u obzir njihov utjecaj na štitnjaču. Koja je važnost toplinske obrade? Cruciferous povrće, uključujući kelj, prokulicu, brokulu, blitvu i špinat, sadrži spojeve koji se nazivaju goitrogeni, koji mogu negativno utjecati na rad štitnjače.
- Ove prirodne kemikalije mogu poremetiti sposobnost tijela da koristi jod, bitan element za sintezu hormona štitnjače. Nedostatak joda može dovesti do smanjenja proizvodnje hormona štitnjače, što može dovesti do hipotireoze ili, u teškim slučajevima, razvoja guše. Što se događa kada povrće nije termički obrađeno? Konzumacija sirovog kelja, prokulice, brokule, blitve i špinata može dovesti do toga da goitrogeni ometaju apsorpciju joda u značajnim količinama, što može negativno utjecati na rad štitnjače.
To može dovesti do: Smanjenjem funkcije štitnjače, goitrogeni mogu inhibirati sposobnost tijela da iskoristi jod, potencijalno dovodeći do smanjene proizvodnje hormona štitnjače. Smanjena funkcija štitnjače može se očitovati raznim simptomima, uključujući umor, depresiju, povećanu osjetljivost na hladnoću i poteškoće s regulacijom težine. Povećana štitnjača, koja se naziva guša, može biti rezultat dugotrajnog izlaganja povišenim razinama goitrogena. Ovo stanje može dovesti do problema s disanjem i gutanjem, osim estetskih problema. Povećana vjerojatnost hipotireoze: hipotireozu karakterizira nedovoljna proizvodnja hormona u štitnjači.
Uobičajeni simptomi uključuju umor, suhu kožu, debljanje i kognitivno oštećenje. Primjenom toplinske obrade, posebice kuhanja na pari, može se značajno smanjiti koncentracija goitrogena u povrću, čime se povećava njegova sigurnost za konzumaciju. Kuhanje olakšava razgradnju goitrogena, što zauzvrat smanjuje njihov utjecaj na rad štitnjače. Preporuča se da se ova hrana izloži visokoj temperaturi najmanje 5 minuta kako bi se zajamčila neutralizacija goitrogena.
Kuhanje na pari smatra se jednom od najsigurnijih tehnika za smanjenje goitrogena. Povrće prije konzumiranja treba kuhati na pari 5 do 10 minuta. Prilikom kuhanja povrća bitno je osigurati da se kuha dovoljno dugo kako bi se omogućila razgradnja goitrogena. Vodu korištenu za kuhanje ovog povrća treba baciti jer može sadržavati razgrađene goitrogene. Raznolika prehrana: uključite niz namirnica u svoju prehranu kako biste smanjili rizik od prekomjerne izloženosti goitrogenima.
Sparite kuhano povrće s drugim nutritivno bogatim opcijama. Konzumacija povrća poput kelja, prokulice, brokule, blitve i špinata nudi brojne zdravstvene dobrobiti; Međutim, ključno je da pravilno pripremite ove korisne komponente svoje prehrane. Pridržavanjem smjernica toplinske obrade moguće je ublažiti potencijalne zdravstvene probleme i u potpunosti iskoristiti plodove ovog hranjivog povrća.
Bonus tekst:
Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i izrazitoj aromi, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je značajno utjecala na globalnu kulturu i prirodne prakse liječenja kroz povijest. S nasljeđem koje se proteže preko pet tisućljeća, ova cijenjena ljekovita biljka potječe iz središnje Azije prije nego što je raširena po raznim regijama diljem svijeta. Bogat hranjivim tvarima, češnjak jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Primarni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.
U egipatskoj kulturi češnjak je bio visoko cijenjen i smatran svetom biljkom; davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost, a otkriven je u grobnicama faraona. Slično, u staroj Grčkoj i Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje za svoja terapeutska svojstva. Zahvaljujući svojoj kulinarskoj i ljekovitoj primjeni, češnjak je neizostavan sastojak svakog kućanstva i svakog obroka, a služi kao vitalni začin u gotovo svim vrstama jela.
Trenutno ga mnogi pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv niza bolesti. Preporuča se dosljedno ga uključiti u prehranu u sirovom obliku. Osim toga, loš zadah može se ublažiti upotrebom soka od limuna, soka od jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombiniranjem s maslinovim uljem.