Još od davnina kada nisu postojali uređaji poput frižidera i zamrzivača ljudi su otkrili načine kako da što duže sačuvaju svježinu nekih namirnica. U nastavku možete pročitati neke od njih.
Ponekad smo skloni podcijeniti svoje potrebe, zbog čega kupujemo više hrane nego što možemo potrošiti prije idealnog roka trajanja navedenog na pakiranju. Kako bismo spriječili neugodnosti pokvarene hrane i nepotrebne troškove koje ona uzrokuje, pružit ćemo vam učinkovitu strategiju za sigurno skladištenje hrane, osiguravajući da ostane svježa i lako dostupna. Ako se pravilno skladišti, svježi i čvrsti luk može ostati održiv nekoliko mjeseci.
- Odličan prijedlog je staviti predmet u staru čarapu i pričvrstiti ga tako da zavežete čvor, koji će stvoriti razdvajanje između pojedinačnih žarulja. Preporučljivo je čuvati ga na hladnom i suhom mjestu. Kako biste spriječili razvoj plijesni na bobicama, preporučljivo je slijediti smjernice za pravilno skladištenje hrane. Nakon kupnje bobičastog voća u trgovini, preporučljivo je odmah ga oprati u otopini koja se sastoji od jednog dijela octa i deset dijelova vode. Ovakav pristup spriječit će rast plijesni i produžiti svježinu bobica na dulje vrijeme.
Krumpir treba čuvati u hladnom, suhom okruženju, idealno daleko od svjetlosti, jer izloženost sunčevoj svjetlosti i vlazi potiče proces klijanja. Jedna posebna metoda uključuje stavljanje jabuke između predmeta o kojima je riječ. Brojni pojedinci tvrde da će ih upravo to odvratiti od klijanja. Krumpir se može skladištiti uz ciklu, a cikla se stavlja na vrh kako bi skupila višak vlage. Uključivanje bilo kojeg drugog povrća, poput kupusa i mrkve, negativno će utjecati na ukupnu kvalitetu krumpira. Kako biste ublažili višak vlage, preporučljivo je na krumpir staviti grančicu ukrašenu iglicama.
Iako je med skupa roba, ulaganje u njega može donijeti dugotrajne koristi, čuvajući njegovu kvalitetu dugi niz godina. Unatoč tome, bitno ga je čuvati u staklenoj posudi koja se može zatvoriti i držati na hladnom mjestu. Nema razloga za brigu ako med s vremenom pokazuje promjenu boje. To ne utječe na njegov okus, kvalitetu ili svježinu. Banane imaju ograničeni rok trajanja od samo nekoliko dana, nakon čega postanu smeđe i mekane, teksturom podsjećaju na kašu. To se događa zbog proizvodnje plina etilena njihovim stabljikama, što ubrzava proces zrenja.
Preporučeni pristup: krajeve banana stavite u plastičnu vrećicu. To će spriječiti oslobađanje etilena i odgoditi proces zrenja. Također će koristiti i drugom voću koje se nalazi u blizini banana. Kada se skladišti na odgovarajući način, svježe mlijeko ima potencijal da ostane održivo čak tri mjeseca; međutim, njegova se tekstura može promijeniti, promjena koja sama po sebi ne ukazuje na kvarenje. Ako ste zabrinuti glede roka trajanja neupotrijebljenog mlijeka, savjetuje se da ga zamrznete kako biste ga kasnije mogli sigurno iskoristiti. Može se smatrati nepotrebnim procjenjivati rok trajanja jaja.
Ipak, ako se nađete bez sredstava za korištenje jaja, preporučljivo je da dobro procijenite. Umutite jaja s malo soli, a zatim smjesu prebacite u hermetički zatvorenu vrećicu za led. Naknadno zamrznite jajašca, a kada se ukaže potreba bit će vam dostupna nakon jednog do dva mjeseca. Nema potrebe baciti preostali umak od rajčice. Uobičajeno je da zanemarimo ostatke umaka pohranjene u hladnjaku, samo da bismo nakon kratkog vremena otkrili neugodno pljesnivo iznenađenje umjesto originalnog začina. Svakako, plijesan predstavlja rizik i za razne druge namirnice koje se čuvaju u hladnjaku.
Razborit prijedlog je uliti umak u plastičnu vrećicu koja se može zatvoriti i upotrijebiti lopaticu za stvaranje malih porcija unutar nje. Zamrzavanjem možete kasnije iskoristiti onoliko umaka koliko vam je potrebno. Metode konzerviranja svježeg bilja U kulinarstvu, svježe začinsko bilje ima ogromnu vrijednost. Unatoč tome, ako se ne skladište pravilno, brzo gube i miris i svježinu. Začinsko bilje možete elegantno sačuvati upotrebom maslinovog ulja i posuda za led. Započnite sitnim sjeckanjem začinskog bilja i stavljanjem u kalupe. Nakon toga začinsko bilje prelijte maslinovim uljem i stavite posude u zamrzivač.
Primjena ulja će zaštititi bilje od oštećenja mrazom, osiguravajući da ostanu u svojoj punoj snazi. Umotajte celer, brokulu ili zelenu salatu u aluminijsku foliju i stavite u hladnjak. Ovo povrće ostat će svježe više od četiri tjedna. Kako bi povrće ostalo svježe i spremno za trenutnu upotrebu, prvo ga treba narezati, a zatim blanširati prelijevanjem vrućom vodom. Nakon toga stavite povrće u vrećicu koja se može zatvoriti. Kada je potrebno, jednostavno izvadite vrećicu i ubacite povrće u juhe ili druge kulinarske pripravke.