Došlo nam je hladnije vrijeme koje sa sobom nosi i veliki broj virusa. Ambulante su pune pacijenata od kojih većina ima iste simptome a to su povišena temperatura i kašalj a mi vam danas donosimo jedan narodni lijek.
Prirodni lijekovi za bronhitis uključuju med, češnjak, naranču i đumbir. Ovaj kućni lijek objedinjuje snažne sastojke koji pomažu u ublažavanju simptoma bronhitisa. Primarni elementi ove mješavine su med i češnjak, koji u kombinaciji nude prirodna antibakterijska i protuupalna svojstva. Dodatak naranče i đumbira pretvara ovaj napitak u pravi prirodni eliksir za poboljšanje zdravlja dišnog sustava. Sastojci: 1 naranča, 1 češanj češnjaka, 10 grama đumbira i 1 žličica meda. upute:
- Za pripremu naranče iscijedite sok iz jedne naranče. Za češnjak i đumbir nasjeckajte ili naribajte jedan režanj češnjaka zajedno s 10 grama svježeg đumbira. Pomiješajte sastojke: U čaši pomiješajte svježe iscijeđeni sok od naranče sa nasjeckanim češnjakom i đumbirom. Umiješajte med: umiješajte 1 čajnu žličicu meda u smjesu i dobro promiješajte. Preporučljivo je konzumirati ovaj napitak više puta dnevno kako biste ublažili simptome bronhitisa.
Oprez: Osobe koje su alergične na bilo koju od ovih komponenti trebaju izbjegavati upotrebu. Prije korištenja ovog prirodnog lijeka poželjno je potražiti savjet liječnika, osobito za djecu mlađu od 2 godine, kao i za trudnice i dojilje.
Bonus tekst:
Kačamak, koji je nekada bio jelo za manje privilegirane, sada se vraća kao “čista” egzotična kuhinja. Ovo se jelo priprema od kukuruznog brašna, dostupnog u bijeloj ili žutoj varijanti, a često se identificira kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo ukusan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti. Bogata esencijalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo vitalnim vitaminima poput A, E i raznim vitaminima B skupine, zajedno s mnoštvom minerala.
Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži otprilike 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Visok sadržaj vlakana, zajedno sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.
Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, pomažući u održavanju normalnih probavnih procesa u crijevima. Osnovni razlog zašto je kačamak koristan za ishranu, bez obzira na postojanje probavnih tegoba, je njegova nutritivna vrijednost. Nadalje, kukuruz sadrži karotenoide, koji su u kombinaciji sa zdravim biljnim masnoćama neophodni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. To pomaže u izbjegavanju zatvora i pomaže regulirati probavu. Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao vrijedna namirnica osobama s visokim kolesterolom.
Štoviše, važan je za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i podržava zdravlje srca. Kačamak se savjetuje za dojenčad i djecu jer pospješuje probavu i jača imunitet čisteći i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi kačamak trebali uvrstiti u svakodnevne obroke oboljeli od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu doprinose zaštiti tijela i crijeva od oksidativnog stresa.
Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne. S obzirom da i kukuruz i kačamak višestruko povoljno djeluju na probavu, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem skidanja kilograma. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je neophodno za održavanje nutritivne prehrane. Nadalje, ima malo kalorija, a pruža dovoljno energije, što energiju dobivenu iz njega čini dragocjenom u prehrani s ograničenim unosom kalorija.
Na internetu se mogu pronaći razni recepti za višednevnu dijetu kačamak, za koje se tvrdi da dovode do brzog mršavljenja. Međutim, nutricionisti upozoravaju da pretjerano restriktivne dijete, osobito one koje eliminiraju cijele skupine namirnica, mogu predstavljati rizike za naše zdravlje. Najučinkovitiji pristup zdravom i održivom mršavljenju uključuje održavanje uravnotežene prehrane uz umjerenu tjelovježbu i prilagodbe načina života. Započinjanje dana kačamakom odlična je osnova za uravnotežen plan obroka.