Savremena nauka i medicina kao i sva ostala tehnologija svaki dan napreduje munjevito a ipak još uvijek nisu pronađeni lijeovi za neke bolesti koje odnose milione života godišnje. Među njima je vodeći rak koji se može pojaviti u preko 200 oblika.

Umor, mučnina i glavobolja primarni su simptomi koji se povezuju s rakom, navodi Cancer Research UK. Ova studija baca svjetlo na prevladavajuću prisutnost umora među pacijentima s rakom, što vjerojatno postaje simptom od kojeg se najviše boje. Umor povezan s rakom ima dubok utjecaj, utječući na pojedince i fizički i emocionalno, dok također narušava kognitivne funkcije.

Iscrpljenost koju doživljavaju osobe oboljele od raka može se znanstveno objasniti kao rezultat konzumiranja esencijalnih hranjivih tvari od malignih stanica. Naime, slučajevi raka krvi često dovode do umora zbog izravnog utjecaja na koštanu srž, koja igra ključnu ulogu u stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Iskustvo mučnine značajan je pokazatelj, osobito kod tumora koji utječu na mozak, jetru i gastrointestinalni sustav.

Prisutnost ovog simptoma može se povezati s različitim metodama liječenja raka, uključujući kemoterapiju i zračenje, kao i širenjem i rastom stanica raka. Kod osoba kojima je dijagnosticiran rak dojke, jutarnje mučnine potencijalno mogu poslužiti kao pokazatelj da je bolest metastazirala u mozak. Glavobolje često mogu biti manifestacija tumora mozga, iako podrijetlo tih glavobolja može varirati.

Glavobolje povezane s tumorima mozga obično su intenzivne i dugotrajne, a mogu se postupno pogoršavati, osobito ujutro. Ključno je naglasiti da iako ovi simptomi mogu upućivati ​​na prisutnost raka, oni također mogu biti povezani s drugim medicinskim bolestima. Stoga, ako se pojave bilo kakvi zabrinjavajući simptomi, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć od pružatelja zdravstvenih usluga.

  • Skup stanica koje su podvrgnute zloćudnoj transformaciji, karakteriziran nekontroliranom replikacijom, širenjem i infiltracijom u obližnje strukture, poznat je kao tumor mozga. Ovo stanje se također naziva rak mozga ili maligna bolest mozga. Budući da izraz “rak” podrazumijeva tumore koji potječu iz epitelnog tkiva, točna terminologija za te izrasline je tumor mozga ili rak mozga. Mutacije gena temeljni su uzrok svakog tumora.

Otprilike 10% ovih mutacija nasljeđujemo od roditelja, dok je većina posljedica okolišnih čimbenika poput našeg odgoja, prehrane, ponašanja, navika pušenja, konzumiranja alkohola i droga te drugih utjecaja.

Tumori mozga se prema ponašanju dijele na benigne i maligne tumore, a po njihovom podrijetlu ovisi jesu li primarni ili sekundarni tumori, točnije metastaze. Kada je tumor mozga klasificiran kao benigni, to znači da ne pokazuje invazivan rast, što znači da ne utječe na okolna tkiva. Međutim, zbog svog položaja unutar ograničenog prostora lubanje, naziva se malignim tumorom na temelju njegove lokalizacije.

To ukazuje na to da benigni tumor mozga vrši pritisak i komprimira obližnje strukture dok raste, oslanjajući se na kompresiju okolnih tkiva za svoje širenje. Kao rezultat toga, iako je dobroćudan, ovaj tip tumora mozga može dovesti do značajnih simptoma i potencijalnog oštećenja, što zahtijeva liječenje. Rast malignog tumora mozga ne samo da vrši pritisak na obližnje strukture, već ih također infiltrira i uništava.

To dovodi do upale okolnog tkiva, što rezultira povećanim pritiskom unutar lubanje, bilo zbog širenja tumora ili oticanja tkiva. Posljedično, pojedinci zahvaćeni malignim tumorom mozga imaju niz simptoma, koji obično uključuju glavobolje, mučninu, povraćanje i opći umor, među ostalima.

Tumori koji potječu iz moždanih stanica, bilo da se radi o živčanim stanicama ili stanicama koje pružaju potporu živčanim stanicama, poznati su kao primarni tumori mozga. Tipično, primarni tumor mozga manifestira se kao usamljena izraslina, iako postoji mala mogućnost promatranja jednog većeg tumora praćenog s dva ili više manjih tumora, nalik satelitima.

Metastatski tumori, također poznati kao sekundarni tumori mozga, nisu izvorni za mozak, već potječu od primarnih tumora koji se nalaze drugdje u tijelu. Ti se tumori krvotokom šire u mozak. Višestruke metastaze, koje se nazivaju višestruke promjene, češće su, iako se može pojaviti i jedna metastaza. U slučaju višestrukih promjena, ovi tumori mogu biti rasprostranjeni po obje hemisfere mozga.

Preporučujemo