Za par dana vjernici pravoslavne veroispovijesti slave Božić i to je vrijeme kada se oko trpeze okupljaju članovi porodice i kada je potrebno ispoštovati neke stare običaje.
Ova česnicapredstavlja poseban pripravak vezan uz božićne blagdane koji pridonosi veselju, zdravlju i općem blagostanju u nadolazećoj godini. Uz uobičajene sastojke, uobičajeno je u češnjak uključiti i simbolične predmete za koje se vjeruje da donose posebne blagoslove. Sastojci: Sastojci: – 250 ml mlijeka – 10 g suhog kvasca – Jedna žlica šećera – 80 ml ulja – 100 ml jogurta – 550 g T400 (mekog) brašna – Mast za premazivanje
- Popratni artikli za česnicu: – Novčić za koji se smatra da privlači sreću i bogatstvo. – Fragment božićnog drvca, simbol plodnosti i blagostanja. Svibnjak se u određenim područjima koristi u slične svrhe kao i božićno drvce. Kukuruz, posebno kada se uzgajaju svinje, predstavlja plodnost i blagostanje. Grah, kada se održavaju ovce, pridonosi sreći i blagostanju. Zob, u kontekstu uzgoja konja, potiče prosperitet. Kod uzgoja kokoši i druge peradi, preporučljivo je uz pšenicu u prehranu uključiti češnjak.
Za pripremu kvasca u 250 mililitara mlakog mlijeka pomiješajte 10 grama suhog kvasca sa žlicom šećera. Ostavite smjesu da odstoji nekoliko minuta kako biste olakšali aktivaciju kvasca. Da biste pripremili tijesto, počnite tako da stavite 550 g brašna u veliku zdjelu. Zatim umiješajte ulje i jogurt, a zatim pripremljeni kvasac. Nastavite mijesiti dok ne dobijete glatko tijesto. Ako je potrebno, prilagodite gustoću dodavanjem male količine brašna ili tekućine kako bi tijesto bilo mekano i elastično.
Pustite da se tijesto digne: zatvorite zdjelu u kojoj se nalazi tijesto i ostavite ga na toplom dok se njegov volumen ne udvostruči u odnosu na prvobitnu veličinu, što obično traje otprilike 1 do 2 sata. Oblikovanje kruha s češnjakom: Nakon što je tijesto dovoljno naraslo, oblikujte ga u okrugli kruh. Prije nego završite proces oblikovanja, u tijesto ugradite novčić, božićno drvce, drijen ili bilo koji drugi predmet prema vašim željama i tradiciji.
Pečenje: Češnjak malo premazati malo masnoćom i staviti u prethodno zagrijanu pećnicu. Pecite na 180°C oko 30 do 40 minuta, odnosno dok ne dobije ugodnu zlatnu boju. Tradicionalni običaji nalažu da se češnjak, nakon što je ispečen, obično donosi u dom kao simbol sreće i dobrobiti. Svaki ukućan sudjeluje u njegovom kušanju, a onaj tko u sebi otkrije novčić ili božićno drvce čuva ih tijekom cijele godine kao znak sreće.
Ovaj tradicionalni božićni kruh s češnjakom nadilazi puku hranu; utjelovljuje simboliku i vjerovanja koja su se prenosila kroz brojne generacije. Uživajte u pripremi ovog osebujnog jela koje će uljepšati vaš božićni stol i uveseljavati vaše ukućane tijekom cijele godine.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je značajno utjecala na globalnu kulturu i tradicionalne prakse liječenja kroz povijest. S naslijeđem koje se proteže preko pet tisućljeća, češnjak potječe iz središnje Azije prije nego što je proširen u razne dijelove svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunološki sustav i pruža brojne zdravstvene prednosti. Istaknuti spoj u češnjaku je alicin, koji je poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.
U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak je imao veliku važnost i smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a artefakti koji su sadržavali češnjak otkriveni su u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije ulaska u bitku kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava. Zbog svoje kulinarske svestranosti i blagodati za zdravlje, češnjak je i dalje neizostavni dio svakog kućanstva i sastavni je dio brojnih jela.
Ima ključnu ulogu u prehrani, funkcionira kao začin za gotovo sve vrste jela. U suvremeno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučuje se redovita konzumacija u sirovom obliku, a neugodan zadah možete ublažiti sokom od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.