Mašina z apranje veša je jedan od najvažnijih uređaja koji ima svaki dom a koja uveliko olakšava posao oko održavanja čistoće naše garderobe. Međutim da bi radila pravilno potrebno je i nju održavati.
Kako bi se zajamčio učinkovit rad ovog uređaja, ključno je pravilno održavanje. Ako ovaj zadatak još nije obavljen, preporučljivo je odvojiti vrijeme za temeljito čišćenje perilice rublja. Nakupljanje masnoće i prljavštine može se brzo pojaviti, osobito na teško dostupnim mjestima kao što je ispod gume. Nakupljanje ostataka može rezultirati ne samo nepoželjnim mirisima i skraćenim životnim vijekom uređaja, već i stvaranjem uvjeta pogodnih za razmnožavanje raznih bakterija.
Kako biste spriječili stvaranje ružne crne prljavštine unutar vaše perilice rublja, važno je rutinski uklanjati sve preostale ostatke. Srećom, ovaj položaj ne zahtijeva upotrebu specijaliziranog sredstva za čišćenje; umjesto toga, tipičan kućanski predmet koji je široko dostupan – tableta za pranje posuđa – može biti dovoljan. Obično ovisimo o tabletama ili prašcima za čišćenje posuđa i pribora. Bitno je priznati da su ova sredstva za čišćenje sposobna učinkovito ukloniti nakupljanje prljavštine unutar perilica rublja.
Kako biste osigurali optimalno održavanje, preporučljivo je staviti dvije tablete deterdženta izravno u bubanj svaka dva do tri tjedna. Nakon toga treba dodavati vodu kroz odjeljak za deterdžent dok ne pređe donji rub otvora. Bitno je držati vrata zatvorena tijekom ovog postupka. Kao alternativu, možete odlučiti otopiti tablete u toploj vodi prije stavljanja dobivene otopine ili umjesto toga možete koristiti prašak za pranje rublja. Nastavite s “pranjem” stroja na temperaturi od 90 stupnjeva. Osim toga, tablete ili prašci za čišćenje također se mogu pokazati korisnima za obojenu odjeću.
Kada radite s osjetljivim znakovima ili naljepnicama, potreban je oprez jer ih izloženost deterdžentu za pranje posuđa može učiniti propusnima. Za čišćenje vašeg stroja dostupne su razne alternative kao što su ocat, limunska kiselina, deterdžent za pranje posuđa i prašak za pecivo; međutim, preporučuje se koristiti samo jednu od ovih opcija u bilo kojem trenutku. Štoviše, višenamjenski ocat djeluje kao izvrsna zamjena za omekšivač. Učinkovito i odmah uklanja sve postojane mirise.
- Za postizanje suptilnijeg mirisa lako se može dodati nekoliko kapi ulja lavande. Ovo poboljšanje ne samo da daje ugodan miris, već služi i kao sredstvo odvraćanja od moljaca koji žele napasti vaš ormar. Čvrsto se savjetuje da pojedinci koji još nisu posvetili vrijeme temeljitom čišćenju svojih perilica rublja poduzmu potrebne mjere kako bi obavili ovaj zadatak. Nakupljanje masnoće i prljavštine, osobito ispod gumene brtve, može rezultirati nepoželjnim mirisima, smanjenim životnim vijekom uređaja i razmnožavanjem raznih bakterija. Kako biste izbjegli stvaranje neprivlačnih crnih naslaga unutar perilice rublja, ključno je rutinski uklanjati sve ostatke.
Srećom, ovaj zadatak ne zahtijeva korištenje specijaliziranih proizvoda za čišćenje; bit će dovoljna tableta za perilicu posuđa, koja se vjerojatno već nalazi u vašem domu. Obično se, kada se rješava zadatak čišćenja zaprljanog posuđa i sličnih predmeta, oslanja na tablete ili praškove posebno dizajnirane za perilice posuđa. Međutim, ovi su proizvodi za čišćenje također pokazali značajnu učinkovitost u uklanjanju prljavštine iz perilice rublja. Kako biste održali čistoću vašeg stroja, preporuča se uključiti dvije tablete u vašu rutinu čišćenja svaka dva do tri tjedna, čime se osigurava temeljit proces čišćenja.
Umetnite tablete izravno u bubanj, pazeći da su vrata dobro zatvorena. Nastavite dodavati vodu kroz odjeljak za deterdžent dok ne dođe do donjeg ruba otvora. Kao alternativa, tablete se mogu otopiti u toploj vodi prije dodavanja ili se umjesto tableta može koristiti deterdžent za pranje posuđa. Kako biste dovršili postupak čišćenja, pokrenite ciklus pranja na temperaturi od 90 stupnjeva. Postoje različite učinkovite metode “uradi sam” za održavanje čistoće vašeg stroja, poput upotrebe octa, limunske kiseline, deterdženta za pranje posuđa i praška za pecivo.
Važno je naglasiti da se u bilo kojem trenutku smije koristiti samo jedna od ovih opcija. Štoviše, višenamjenski ocat služi kao izvanredna alternativa tradicionalnim omekšivačima, učinkovito uklanjajući sve zaostale mirise. Za postizanje suptilnijeg mirisa, preporučljivo je dodati nekoliko kapi ulja lavande, koje ne samo da daje ugodan miris, već djeluje i kao prirodna zaštita od moljaca u odjeći.