Danas sve veći broj domaćinstava ima savremene kućne aparate poput sušilice za veš koja rješava problem sušenja opranog rublja u hladnijim mjesecima. Međutim oni koji je nemaju muku muče sa ovim problemom.
Zimski i prohladni jesenski mjeseci su mnogima teški kada je u pitanju sušenje rublja. Uz kraće i hladnije dane, povećana vlažnost može povećati rizik od plijesni u vašem domu, što otežava pronalaženje pouzdanih rješenja za sušenje odjeće. Žena nam je došla s ručnikom za koji tvrdi da smanjuje vrijeme sušenja i troškove energije. Jana predlaže da umetanje “suhog ručnika tijekom prvih 15 minuta” ciklusa sušenja u sušilicu može skratiti vrijeme sušenja, tvrdeći da može povećati učinkovitost sušenja “za više od 30 posto”.
Gledateljica je u komentarima videa pitala postaje li ručnik “poslije mokar”, na što je ona odgovorila “da, upija dosta viška vlage. Jedan je komentator istaknuo učinkovitost ove metode, rekavši da ovu tehniku koristi na zahtjevnijim materijalima kao što su frotirni ogrtači i jorgani, te je primijetio da dobro funkcionira i s tim predmetima. U hladnijim mjesecima jeseni i zime, dopuštanje da se mokra ili vlažna odjeća osuši na zraku može povećati rizik od razvoja plijesni u kući.
- Na sličan način, korištenje sušilica za rublje može znatno povećati troškove električne energije, što tehniku suhih ručnika čini učinkovitom metodom za smanjenje vremena rada skupog uređaja i uštedu novca. Osim toga, čak i ako nemate sušilicu rublja, dostupne su razne strategije za smanjenje utjecaja mokre odjeće u vašem domu i ubrzavanje procesa sušenja.
Korištenje odvlaživača može smanjiti utjecaj sušenja na vaše rublje, bez obzira na to odaberete li električni uređaj ili cjenovno pristupačniji jednokratni tip. Još jedan savjet stručnjaka je da stavite posudu s kamenom soli na prozorsku dasku dok vam se odjeća suši. Ključno je držati prozore otvorenima jer dobra ventilacija smanjuje kondenzaciju koju može stvoriti mokro rublje, a sol će pomoći u apsorpciji dijela vlage u zraku.
DODATNI TEKST
Održavanje bijelih ručnika mekim i briljantno bijelim često se može činiti kao zastrašujući izazov, jer imaju tendenciju da s vremenom dobiju sivkastu nijansu. Ipak, u hotelima i toplicama ovi ručnici ostaju bijeli poput snijega čak i uz redovitu upotrebu. Koja je njihova tajna? Stručnjak za čišćenje preporučuje dodavanje octa u perilicu rublja uz korištenje alkoholnog octa i osiguravanje da su ručnici pravilno osušeni kako bi ostali svježi i svijetlo bijeli. Ovaj pristup se obično koristi u hotelima i toplicama.
Za korištenje ove metode samo dodajte 2-3 šalice octa preko ručnika i nastavite s uobičajenim deterdžentom u perilici. Ovaj pristup pomaže u uklanjanju nakupina omekšivača, uklanjanju bakterija i uklanjanju neugodnih mirisa. Ručnike je potrebno prati na temperaturi od 60 stupnjeva. Važno je suzdržati se od korištenja omekšivača prilikom pranja ručnika, jer onemogućuje upijanje vlage i dovodi do grubog, suhog osjećaja. Kako bi ručnici ostali mekoći, potrebno ih je sušiti u sušilici.
Ako sušilica nije dostupna, objesite ručnike vani, ne zaboravite ih protresti i okrenuti nakon 30 minuta sušenja. Bitno je prepoznati da ručnici ne traju beskonačno; tkanina će se prirodno pokvariti redovitom uporabom i pranjem. Prema riječima stručnjaka, ručnike je poželjno mijenjati svake dvije godine.