Za pse se kaže da su najbolji čovjekovi prijatelji a to će vam potvrditi svaka osoba koja ih ima kao kućne ljubimce. Poznato je a psi kao i većina životinja ima intuiciju i instikt da prepozna zlo.
Često se kaže da je pas čovjekov najbolji prijatelj, a to mišljenje potvrđuju oni koji ga imaju za prijatelja. Iznimno inteligentni, psi posjeduju sposobnost raspoznavanja čak i nepouzdanih pojedinaca, što pokazuju njihove reakcije pri susretu s takvim osobama. Očnjaci posjeduju sposobnost prepoznavanja ljudskih osobina i sposobni su identificirati slučajeve nepoštenja kod pojedinaca.
Poznate po svojoj odanosti i snažnim vezama sa svojim vlasnicima, nedavne studije pokazuju da ove životinje pokazuju još dublje sposobnosti. Konkretno, istraživanje je pokazalo da psi mogu uočiti ljudske karakteristike i otkriti kada je osoba lažljiva ili nepoštena. Ovo istraživanje provela je Akiko Takaoka, istraživačica povezana s Odsjekom za psihologiju na Sveučilištu u Tokiju. Takaoka je nekoliko godina provodio istraživanje o kognitivnom razvoju životinja, posebno ispitujući hipotezu da psi posjeduju sposobnost razaznavanja kada se osoba obmanjuje.
Nalazi su bili neočekivani: psi pokazuju sposobnost identificiranja pojedinaca koji su ih prevarili i nakon toga pokazuju smanjenu razinu povjerenja prema toj osobi nakon čina izdaje. Proveden je eksperiment koji je uključivao postavljanje različitih praznih posuda za hranu. Iako psi nisu mogli promatrati postavljanje ovih spremnika, dopušteno im je da ih istražuju nakon toga. U istrazi koja je uključivala određene volontere koji su prevarili pse, primijećeno je da su životinje zadržale sjećanja na one koji su ih prevarili.
Iako je većina pasa pokazala ravnodušnost prema varalicama, posebna skupina pokazala je očite znakove ljutnje, koji su bili u oštrom kontrastu s privrženošću i poštovanjem usmjerenim prema pojedincima koji su pokazali integritet. Ovo istraživanje podupire tvrdnju da psi, slično ljudima, uspostavljaju emocionalne veze utemeljene na povjerenju. Nadalje, specijalizirana studija provedena na Sveučilištu Kyoto pokazala je da psi imaju sposobnost prepoznati kada su njihovi vlasnici izloženi nepravednom ili agresivnom tretmanu.
- U ovom istraživanju, psi su se družili s volonterima pokazujući dva različita ponašanja: podskupina je pokazala prijateljstvo, dok su drugi pokazali agresiju i vokalizirali svoje vlasnike. Nalazi su postali posebno intrigantni kada su ovi volonteri kasnije dali hranu psima. Psi koji su komunicirali s ljubaznim dobrovoljcima lako su prihvaćali hranu i pokazivali ljubav. Suprotno tome, oni koji su se suočili s nepovoljnim dobrovoljcima ili su odbili hranu ili su je prihvatili s očitim oklijevanjem, pokazujući nespremnost za sudjelovanje u dodatnim društvenim interakcijama.
Ovaj istraživački rad pokazuje da psi posjeduju sposobnost ne samo prepoznavanja ljudskih emocija, već i reagiranja na njih na temelju svojih prethodnih iskustava. Rezultati podupiru ideju da psi nadilaze ulogu pukih odanih suputnika; oni pokazuju inteligenciju, emocionalnu dubinu i perceptivnost, što im omogućuje da otkriju kada nešto nije u redu.
Bonus tekst:
Kačamak sadrži otprilike 380 kalorija na svakih 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto bjelančevina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu povoljno utječu na zdravlje, posebice u odnosu na rad crijeva. Osjećaj sitosti značajno pojačava znatan unos vlakana uz složene ugljikohidrate. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se podržavaju normalni probavni procesi unutar gastrointestinalnog trakta.
Primarna prednost kačamaka kao dijetetskog izbora leži u njegovoj prikladnosti za konzumaciju, bez obzira na probleme s probavom. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, u kombinaciji s korisnim biljnim mastima, igraju ključnu ulogu u poticanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj mehanizam je bitan za regulaciju probave i prevenciju zatvora. Nadalje, kukuruz se savjetuje kao povoljna opcija prehrane za osobe s povišenom razinom kolesterola, zahvaljujući svom sastavu zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana.
Osim toga, ključan je za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i poboljšanje zdravlja srca. Kačamak se posebno savjetuje dojenčadi i djeci zbog svoje sposobnosti pročišćavanja i jačanja crijevne flore, pospješuje probavu i jača imunitet. Za osobe s celijakijom ili upalnom bolesti crijeva ključno je prepoznati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga se preporuča da oboljeli od Chronove bolesti, drugih upalnih bolesti crijeva i šećerne bolesti uvrste kačamak u dnevni režim prehrane.