Skoro u svakoj kući u našoj regiji domaćice uzgajaju ukrasne biljke koje unose toplinu u našu kuću. Posljednjih godina sve veći broj ljudi uzgaja i začine pa čak i neke vrste povrća u stanu a za to koriste razne savjete koji se mogu pronaći na internetu.

Uključivanjem jedinstvenog sastojka u vašu rutinu zalijevanja, cvjetovi muškatnog oraščića u vašem će vrtu nastaviti cvjetati do listopada. Sa svojim malim zahtjevima za održavanjem i sposobnošću da uspijeva u normalnim uvjetima, muškatni oraščić je idealna biljka koja će nagraditi vaš trud zadivljujućim nizom šarenih cvjetova.

Postoji širok izbor boja i varijacija za ovu biljku. U prošlosti je sorta “Slovenka” držala titulu najtraženije opcije, no kako je vrijeme prolazilo, pojavile su se hibridne varijante koje se danas mogu pronaći u brojnim rasadnicima i cvjećarskim pogonima. Za uzgoj muškatnog oraščića ključno je održavati raspon temperature od 10 do 27 stupnjeva Celzijusa. Svako odstupanje od ovog raspona može dovesti do propadanja biljke.

Osim toga, neophodno je zaštititi biljku od prekomjerne topline i izravne sunčeve svjetlosti tijekom dana. Kako bi se osiguralo zdravlje i vitalnost biljke muškatnog oraščića, Jasmina Jovanović, iskusna stručnjakinja za uzgoj muškatnog oraščića, savjetuje dosljedno i umjereno zalijevanje. Za biljku je ključno da dobije odgovarajuću količinu vode kako bi održala bujno zeleno lišće i dobila esencijalne hranjive tvari.

Međutim, jednako je važno izbjegavati prekomjernu vlagu i prekomjerno zalijevanje, jer to može dovesti do truljenja korijena. Stoga je bitno održavati uravnoteženu i umjerenu razinu vode u posudi. Kako biste poboljšali rast i razvoj svojih biljaka, razmislite o uključivanju kore banane u svoju rutinu zalijevanja.

  • Jednostavno ostavite koru banane da stoji u litri vode preko noći, a zatim upotrijebite ovu vodu bogatu vitaminima za njegu vašeg cvijeća. Osim toga, možete pospješiti rast biljaka kombiniranjem svježeg pekarskog kvasca sa šećerom i vodom. Nakon što prođe zima, preporučljivo je biljke premjestiti na osvijetljenije mjesto i lagano ih orezati. Osim toga, preporuča se zamijeniti tlo i prilagoditi rutinu zalijevanja.

U roku od nekoliko dana počet ćete promatrati nicanje novih izdanaka, što će služiti kao ohrabrujući znak da je biljka uspješno izdržala zimu i da ostaje živa. Kao i svaka druga vrsta biljke, muškatni oraščić zahtijeva dodatnu prehranu tijekom cijelog razdoblja rasta. Preporučljivo je koristiti specijalizirano gnojivo namijenjeno cvatućim biljkama i osigurati korijenu biljke tjedno navodnjavanje otopinom cibuke, idealno 1-2 puta.

 

Muškatni oraščić, poznat po svom jedinstvenom mirisu i terapeutskim svojstvima, zauzima poziciju od velike vrijednosti kao jedan od najcjenjenijih začina u svijetu. Kroz davna vremena u Aziji i na Bliskom istoku ovaj se začin koristio, a kako je vrijeme odmicalo, našao je mjesto i kod nas, služeći u razne svrhe, uključujući i povezivan s blagdanima kao “božićni” začin. Njegova svestranost proteže se i na recepte za slane i slastice, što ga čini prikladnim začinom za meso, juhe, umake, kuhano voće, medenjake, razne slastice…

Kako bi se očuvale njegove aromatične kvalitete, preporučuje se uključiti ga pred kraj jela. proces kuhanja, jer produljena izloženost toplini smanjuje njen miris. Začin poznatiji kao muškatni oraščić dobiva se iz sjemena velikog voća koje raste na dugovječnom drvetu iz obitelji Myristicaceae i porijeklom je iz prašuma Indonezije.

Zreli plod daje tvar sličnu koštici koja se naziva muškatni oraščić. Nakon što se jezgra osuši, može se koristiti i kao prirodni lijek i kao aromatičan začin. Plodovi se mogu dobiti u cijelosti (obično je potrebno ribanje) ili već u prahu. Aromatična ulja, minerali (uključujući bakar, kalij, kalcij, mangan, željezo, cink i magnezij), vitamini B skupine i snažni antioksidansi poznati kao flavonoidi obiluju muškatnim oraščićem.

Stoljećima se muškatni oraščić na Istoku koristi kao tradicionalni lijek za razne bolesti poput probavnih problema, infekcija i reumatskih bolesti, a poznat je i po svojim moćnim afrodizijačkim svojstvima. Muškatni oraščić vrlo je cijenjen zbog svoje sposobnosti ublažavanja upale desni, posebno gingivitisa, što ga čini izvrsnim izborom za oralnu njegu. Kako biste iskoristili njegove prednosti, jednostavno pomiješajte pola žličice muškatnog oraščića u prahu s čašom vruće vode.

Nakon što se ohladi na sobnu temperaturu, koristite ovu otopinu za ispiranje usta po potrebi tijekom dana, pazeći da je ne progutate. Za ublažavanje nadutosti, žgaravice i raznih probavnih problema razmislite o konzumiranju čaja od metvice s dodatkom svježe naribanog muškatnog oraščića. Savjetuje se da ne konzumirate više od tri grama ovog začina dnevno.

Naime, muškatni oraščić ima ljekovita svojstva samo ako se uzima u malim količinama. U većim količinama može dovesti do prekomjernog znojenja, osjećaja nelagode, ubrzanog rada srca, au ekstremnim slučajevima može izazvati halucinacije, napadaje i ozbiljno ugroziti život.

Preporučujemo