Veliki broj pojedinaca u svijetu pati od nesanice a kao što je poznato kvalitetan san je krucijalan za naše zdravlje. Uzroci nesanice i isprekidanog sna mogu biti različiti a među vodećima je stres.

Oni koji su iskusili buđenje tijekom noći i muku da se vrate u san razumiju koliko to može biti iscrpljujuće. Značajan broj pojedinaca ne uspije se povući i ostati budan do jutra. Prema izvještaju američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, više od 17 posto odraslih suočava se s poteškoćama sa spavanjem gotovo svaki dan. Dr. Baikan Luo, specijalist za spavanje iz San Francisca i direktor LumosTecha, tvrtke koja proizvodi pametne maske za spavanje, objasnio je razloge noćnog buđenja i dao savjete kako to izbjeći.

  • Uobičajeni čimbenici koji pridonose poremećajima spavanja uključuju stres i tjeskobu, nelagodu ili bol, kao i promjene u okolišu poput buke ili kretanja. Osim toga, ekstremne temperature, bile preniske ili previsoke, mogu poremetiti san. Poremećaji spavanja, uključujući sindrom nemirnih nogu ili hrkanje, također mogu rezultirati buđenjem. Dr. Luo savjetuje da je, ako se nađete budni usred noći, dobro ostati u krevetu, usredotočiti se na opuštanje i pokušati ponovno zaspati.

Ako se nađete budni usred noći, savjetuje se da ostanete u krevetu, pokušate se opustiti i vidite možete li ponovno zaspati. Ako se nađete budni usred noći, savjetuje se da ostanete u krevetu, pokušate se opustiti i vidite možete li ponovno zaspati. Ona preporučuje istraživanje raznih dobro poznatih tehnika poput progresivnog opuštanja, vježbi disanja, “bijelog šuma” ili drugih strategija koje potiču opuštanje. Dr. Luo predlaže: “Kada ne možete zaspati nakon 10 do 15 minuta, najbolje je napustiti krevet.”

Ona preporučuje da se preselite na mirno i ugodno mjesto u svom domu, poput kauča, i uključite se u aktivnost niske stimulacije, kao što je čitanje knjige, prije nego što se vratite u krevet. Dr. Luo predlaže da, umjesto da zgrabite svoj telefon ili provjeravate sat kada se probudite usred noći, to izbjegavajte činiti kao većina ljudi. Jedna od najčešćih grešaka je provjera vremena nakon buđenja tijekom noći, a to često ima negativne posljedice. To podiže našu razinu stresa i otežava ponovno utonuće u san.

Prema njezinim riječima, “gledanje vremena na vašem telefonu može dovesti do zanimljivog sadržaja koji može biti previše stimulativan, što može spriječiti vašu sposobnost da se opustite i zaspite. Jedna od najčešćih pogrešaka koju ljudi čine je provjera vremena nakon noćnog buđenja. Što biste trebali znati o svom unutarnjem satu? Do buđenja usred noći može doći kada unutarnji sat vašeg tijela nije usklađen s vašom rutinom spavanja.

Prema ovom liječniku, “Dva glavna čimbenika utječu na naš san. U ranim večernjim satima, povećanje pritiska sna, što je potreba našeg tijela za odmorom, pomaže nam da zaspimo. Kako noć odmiče, naš unutarnji sat, poznat kao cirkadijalni signal, postaje neophodan za održavanje sna, u idealnom slučaju, ova dva elementa surađuju kako bi osigurali mirnu noć, međutim, ako se pritisak sna smanji prije nego što cirkadijalni signal bude u potpunosti uključen, može rezultirati buđenjem tijekom noći.

Ako niste sigurni koji su razlozi koji stoje iza vašeg učestalog noćnog buđenja, razmislite o prilagodbama unutarnjeg sata kako biste utvrdili ublažava li ili smanjuje vaš poremećeni san. Prilagodba vašeg cirkadijalnog ritma može uključivati ​​stalno buđenje u isto vrijeme svaki dan, promjenu rasporeda obroka, korištenje dodataka melatonina, mijenjanje vaše rutine vježbanja tijekom dana i konzumaciju umjerenih količina kofeina ujutro.

Preporučujemo