Na Balkanu su se još uvijek zadržale predrasude da je žena sama zadužena za sve kućne poslove iako je i sama zaposlena i privređuje u porodici. Vrlo je čest6 slučaj kada supružnici dođu sa posla, da muž legne da odmori dok se žena odmah angažuje oko kuhanja ručka i drugih poslova.

Tradicionalno, muškarci su bili odgovorni za zbrinjavanje obitelji, dok su se žene usredotočile na odgoj djece i obavljanje kućanskih poslova, ostavljajući malo prostora za druge poslove. U novije vrijeme došlo je do pomaka u kojem su muškarci počeli preuzimati kućanske poslove, pa čak i pripremati obroke, osobito kada su njihove žene zauzete ili zaposlene.

U današnje vrijeme sve je češća pojava da su oba supružnika zaposlena u jednom kućanstvu. Gostujući u emisiji popularne srbijanske televizije, gospođa MILena iznijela je niz zanimljivih spoznaja. Izrazila je uvjerenje da se tema ravnopravnosti spolova i raspodjele kućanskih obaveza često pogrešno tretira.

Pitanje je je li raspodjela ovih položaja pravedna i nepristrana ili postoji nejednakost između muževa i žena. Primarni izazov s kojim se suočavaju parovi koji se bore s ovim problemima je prekid komunikacije. Iako se može činiti da je sve shvaćeno, temeljni izvor problema proizlazi iz stalne borbe za ravnopravnost spolova i sve veće prisutnosti žena u područjima kojima su tradicionalno dominirali muškarci.

I dok su muški financijski prihodi jedini fokus, žene se često susreću s primjedbama poput: „Ostvarila si svoje želje, sada je tvoja odgovornost sama zaraditi svoje prihode, ali nemoj zanemariti svoje obveze kao supruge i majke.

  • Prema stručnjacima za mentalno zdravlje specijaliziranim za interpersonalnu dinamiku među partnerima, nalazi istraživanja ukazuju na jasnu vezu između žena koje prvenstveno peru suđe same i veće razine nezadovoljstva u vezi, pojačanih svađa s partnerima i smanjene želje za intimnošću, u usporedbi sa ženama čiji su partneri pomoći u pranju posuđa.

U gostovanju u emisiji “150 minuta” na Prvoj psihoterapeutkinja Milena Milanović zadubila se u tu temu, rasvijetlivši česte uzroke sukoba među partnerima i ponudivši uvid u optimalne strategije za održavanje čvrste emocionalne veze. Milena je u razgovoru o ravnopravnosti spolova i podjeli kućanskih poslova istaknula važnost ljubavi i brige. Prema njezinim riječima, ne radi se samo o postizanju pravednosti u raspodjeli zadataka, već i o međusobnom obraćanju pažnje na potrebe i emocije.

Ona vjeruje da kad bi parovi odvojili vrijeme da istinski saslušaju i razumiju osjećaje jedno drugoga, ne bi bilo mjesta za svađe ili nesporazume. Prema riječima psihoterapeuta, čin muškarca koji pere suđe ili sjecka povrće dok žena kuha večeru često se doživljava kao izraz ljubavi prema njoj.

Označava da netko brine o obitelji i doprinosi učinkovitijem suživotu. Ova praksa, koja potječe sa Zapada, postaje sve raširenija i pokreće pokret prema ravnopravnijoj podjeli kućanskih poslova. Prema Mileninim riječima, ženski čin obavljanja kućanskih poslova za muškarca koji financijski uzdržava obitelj smatra se izrazom ljubavi i podrške.

Prema Mileni, primarni problem kod parova koji se suočavaju s ovim izazovima je nedostatak komunikacije. Iako možda postoji neizgovoreno razumijevanje, temeljni problem leži u području rodne ravnopravnosti i sve većeg angažmana i postignuća žena u profesijama u kojima tradicionalno dominiraju muškarci.

Društvo ima tendenciju stavljanja većeg naglaska na financijsku zaradu muškaraca, dok istovremeno očekuje od žena da ispunjavaju uloge supruge i majke, unatoč njihovom profesionalnom uspjehu. Moguće rješenje uključuje ulaganje u tjednu uslugu, pod uvjetom da su obje osobe aktivno uključene.

Međutim, ako je jedan partner zaposlen, a drugi ostaje kod kuće, određivanje odgovarajuće razine doprinosa radnog partnera postaje tema rasprave. U konačnici, učinkovita komunikacija služi kao optimalno rješenje. Kada govorimo o balkanskom mentalitetu, vrijedi napomenuti da se muškarci ne srame sudjelovati u kućanskim poslovima.

Preporučujemo