Mnogi će se složiti da skoro da nema ništa slađe i ukusnije od domaćeg povrća, paradajza posebno. Ljudi koji ga uzgajaju znaju niz trikova kako da on dobro rodi i da njegovi plodovi budu veliki.
Kako bi vaše rajčice dobro izgledale, morate se brinuti o njima. Čitajte dalje kako biste saznali kako se brinuti za rajčice. Briga o rajčicama u srpnju neophodna je ako želite zdravu, moćnu biljku i značajnu žetvu. Ljetne temperature su obično vruće i vlažne, a to često potiče razvoj plijesni, gljivičnih bolesti i drugih parazita koji će nepovoljno utjecati na vaš naporan rad. Zbog toga sam odlučio otkriti svoj jednostavan, ali iznimno učinkovit sustav njege rajčice koji sam godinama koristio.
- Nisam stručnjak u tom području, ali kroz iskustvo i vodstvo iskusnijih vrtlara, razvio sam rutinu koja je uspješna. Jedan stariji susjed opisao mi je temelje liječenja prije otprilike deset godina, od tada sam ga uključio u svoj redoviti režim. Ova metoda je organska, ne košta puno novca i jednostavna je za implementaciju u bilo kojem vrtu. Prvi korak: fizičko očuvanje biljke. Najvažniji aspekt je da biljka ima dovoljno prostora i ventilacije za “disanje”. Tijekom srpnja rajčica je već doživjela nagli porast rasta, te sada više energije troši na plod nego na korijen.
Ako se ne vodi računa o obliku biljke, biljka će brzo imati previše listova i izdanaka, što je idealno za razvoj bolesti. Zbog toga često odstranjujem donje listove koji dodiruju tlo. Ovo lišće je prvo izloženo vlazi, kiši i zemljišnim bakterijama. Ako ih se odreknete, lako će postati portal za plijesan i trulež. Uvijek ih odsiječem oštrom oštricom, pazim da ne oštetim stabljiku. Također osiguravam uklanjanje bočnih grana – to su male grane koje izviru iz pazuha između glavne stabljike i grane. Ako im to dopustite, biljka će izgubiti snagu i smanjiti svoju produktivnost.
Skidam ih čim se pojave, to se obično radi u jutarnjim satima prvog dana sadnje. Još jedan uobičajeni korak koji se često zanemaruje je skraćivanje lišća koje je predugo ili razgranato. Listovi koji prekrivaju ostale dijelove biljke pretjerano smanjuju protok zraka i stvaraju sjenu, ta dva čimbenika zajedno potiču bolest. Zapravo ih ne uklanjam, već im smanjujem duljinu na zdravu količinu. Ova metoda ostavlja arhitekturu postrojenja nepromijenjenom, i dalje je funkcionalna i otvorena.
Ocat – moja osobna tajna za borbu protiv plijesni. Mnogi pojedinci koriste kemijska rješenja za borbu protiv plijesni, ali ja preferiram prirodno rješenje koje se pokazalo uspješnijim – obični ocat. Svake godine, u srpnju, napravim rješenje koje je i preventiva i tretman za plijesan. Uočeno je nekoliko slučajeva prvih znakova plijesni: sivkaste mrlje na donjem lišću. Umjesto panike, odmah sam upotrijebila otopinu octa i, što je najvažnije, plijesan se nije dalje širila. Usjev još uvijek može rasti i normalno se oporavljati.
Postupak je jednostavan: 100 do 200 ml običnog octa dopunim s 10 litara vode koja je odstajala najmanje 24 sata. Sve sjedinim i zemlju oko biljaka namočim u vodu. Ne prskam lišće, nego samo zaprljam biljke jer je cilj ojačati korijen i spriječiti razvoj gljivica u tlu. Ovaj postupak ponavljam svakih 10 dana tijekom srpnja. Ukupno, to je otprilike tri do četiri puta mjesečno, što je dovoljno za održavanje zdravlja biljaka i izbjegavanje razvoja bolesti. Ostali praktični savjeti Osim ovih temeljnih koraka, postoji i nekoliko dodatnih stvari koje su pridonijele mom uspjehu tijekom prošle godine: Nikada ne dopunjujem biljke tijekom večeri.
Vlažno lišće koje stoji preko noći najbolje je za stvaranje plijesni. Obično biram jutarnje sate, kada je sunce još sasvim mlado i kada je tlo još uvijek osjetljivo na rast. Koristim pokrovne usjeve – tanak sloj trave ili slame oko biljke. Održava vlagu, osim toga, sprječava prskanje vode po lišću. Redovito pregledavam svaku biljku – samo dodatno zalijevanje nije dovoljno. Povremeno je mala promjena na listu pokazatelj problema koji treba brzo riješiti. Sve ove mjere donosim kao dio tipičnog, a ne kao značajan pothvat. Na kraju postaje jednostavno, a rezultati su razumljivi – zdrave biljke, brojni plodovi i bez kemikalija.