Iako je posljednjih godina nauka generalno pa i medicina, munjevito napedovala i napreduje iz dana u dan još uvijek nisu pronađeni lijekovi za bolesti koji godišnje odnose milione života u cijelom svijetu.

U nedavnom intervjuu na RTS-u dr. Darko Antić, cijenjeni ravnatelj Zavoda za hematologiju Kliničkog centra Srbije, posvetio je dosta vremena limfadenokarcinomu, bolesti koju karakterizira kancerogeni rast limfnih čvorova. Dr. Antić istaknuo je važnost utvrđivanja pokazatelja povezanih s ovim stanjem, a to su povišena tjelesna temperatura, obilno znojenje, gubitak tjelesne težine te povećanje limfnih čvorova.

Pojašnjava dr. Antić, početni korak u dijagnostičkom procesu je da pacijenti primijete povećanje limfnih čvorova. Nakon ovog promatranja, kirurg provodi biopsiju, a potom je pregledava patolog radi daljnje procjene prije početka liječenja. Osim prisutnosti natečenih limfnih čvorova, pojedinci se također mogu susresti s drugim simptomima uključujući stalnu vrućicu, kašalj, umor i pretjerano znojenje.

Važno je naglasiti da genetika igra značajnu ulogu kao jedan od glavnih čimbenika rizika povezanih s ovim posebnim stanjem. Važnost provođenja cjelovite i proširene strategije liječenja limfadenokarcinoma, koja se sastoji od više terapijskih metoda, istaknula je dr. Antić. Naglasio je važnost uključivanja nedavno revidiranih preporuka za liječenje, budući da one ne samo da će omogućiti početak terapije u ranijoj fazi, već i omogućiti prilagođeni pristup liječenju temeljen na jedinstvenim karakteristikama svakog pacijenta.

Dr. Antić tvrdi da se napretkom u dijagnostičkim protokolima i sveobuhvatnijim razumijevanjem bolesti pacijenti sada mogu razboritije kategorizirati, a njihovo liječenje prilagoditi njihovim specifičnim okolnostima. Ovaj personalizirani pristup naglašava važnost pravovremenog prepoznavanja bolesti i odabira najprikladnijeg liječenja za svaku osobu.

  •  Pretjerano znojenje tijekom noći može poslužiti kao potencijalni pokazatelj teških bolesti, ali se može pripisati i osjećaju pojačane topline, osobito u vrućim ljetnim večerima. Dr. Ivica Cvetković, specijalist obiteljske medicine sa prebivalištem u Samoboru, ističe kako je važno razmotriti ovu mogućnost kao početnu akciju.

Ključno je uzeti u obzir varijable kao što su nošenje prekomjernih slojeva, korištenje pokrivača koji stvaraju pretjeranu toplinu ili zanemarivanje provjetravanja prostorija za spavanje prije povlačenja na spavanje. Dr. Cvetković u objavi 24 sata iznosi ideju da se noćno znojenje može pripisati uznemirujućem snu koji izaziva reakciju. Važno je prepoznati brojne benigne čimbenike koji mogu pridonijeti ovoj pojavi.

Osobe s određenim medicinskim stanjima, uključujući dijabetes, osobito one koje su podvrgnute liječenju hipoglikemijskim lijekovima poput tableta i inzulina, mogu se susresti sa slučajevima noćne hipoglikemije, što dovodi do buđenja mokri u znoju. Vjerojatno su pojedinci dobro upoznati s činjenicom da je znojenje česta indikacija hipoglikemije i shvaćaju važnost pravovremenog konzumiranja slatkog.

Liječnica dalje elaborira činjenicu da i perimenopauza i menopauza mogu biti razdoblja u životu žene kada se može susresti s izazovima noćnog znojenja. Općenito, kada se preporučuje hormonska nadomjesna terapija, ti se problemi obično riješe. Vrijedno je spomenuti da je apneja za vrijeme spavanja, poremećaj spavanja obilježen prekidima disanja tijekom spavanja, mogući faktor koji doprinosi noćnom znojenju.

Korištenje dodatnog jastuka može pomoći u ublažavanju ovog stanja. Kako biste stekli bolji uvid, preporuča se da ovu temu istražite dalje. Nadalje, ključno je da mlađi pojedinci budu oprezni u pogledu simptoma povezanih s rakom debelog crijeva. Prema riječima dr. Cvetkovića, pojavu noćnog znojenja možemo pripisati idiopatskoj hiperhidrozi, poremećaju rada žlijezda koji za posljedicu ima prekomjerno znojenje. Ovo stanje mogu potaknuti ne samo emocionalni čimbenici, već i određeni lijekovi, uključujući antidepresive.

Uz čimbenike koji nisu povezani s bolešću, postoje i manje teška stanja koja mogu dovesti do noćnog znojenja. Infekcije, u rasponu od uobičajenih virusa i gripe do bakterijskih infekcija koje zahvaćaju grlo ili pluća, također mogu biti potencijalni uzrok. Odluka o tome treba li potražiti pomoć ili ne ovisi o ozbiljnosti problema i općem dobrobiti pojedinca.

Tradicionalno, naše su bake preporučivale odmor i previjanje kao sredstvo za poticanje znojenja i oslobađanje tijela od toksina u slučajevima bolesti, s iznimkom slučajeva koji uključuju temperaturu. Cvetković tvrdi da je, ako osoba ima temperaturu, neophodno smanjiti tjelesnu temperaturu, a ne povećati je.

Preporučujemo