Mnogima je poznato da postoji tzv. dobar i loš holesterol. Naime povišen holesterolmože da dovede do raznih bolesti i poremećaja u organizmu koji su opasni za naš život i potrebno je voditi računa o njemu i osluškivati signale koje nam šalje naše tijelo.

Nazivan “tihim ubojicom”, visoki kolesterol obično ne pokazuje nikakve simptome, iako postoje suptilne indikacije koje se mogu manifestirati u tri različita područja tijela. Prisutnost viška masnoće u krvotoku ukazuje na visok kolesterol. Iako u početku može biti asimptomatsko, ovo stanje može postupno povećati vjerojatnost raznih teških zdravstvenih komplikacija.

Nakupljanje kolesterola u arterijama može rezultirati začepljenjima, ometati protok krvi i djelovati kao potencijalni katalizator za srčani i moždani udar. Iako krvni testovi ostaju jedino pouzdano sredstvo otkrivanja visokog kolesterola, određeni fizički znakovi mogu u određenim slučajevima ukazivati ​​na prisutnost povišenih razina kolesterola.

Prisutnost visokih razina kolesterola može se otkriti kroz dva indikatora na licu: ksantelazma, koje su naslage žute boje smještene u unutarnjem kutu oka i mogu biti povezane sa stanjima poput dijabetesa, hipertenzije, pretilosti i pušenja; i bijeli prsten koji okružuje rožnicu oka. Štoviše, ksantelazma se također može pojaviti na rukama kao izbočine glatke teksture koje se neprimjetno stapaju s prirodnim tonom kože, osobito na zglobovima.

Osim toga, povišene razine kolesterola mogu pridonijeti pojavi periferne arterijske bolesti (PAB) u nogama. Niz simptoma može se primijetiti kod pojedinaca s ovom određenom bolešću, uključujući bol u nogama, gubitak kose, utrnulost ili slabost, čireve koji ne zacjeljuju, promjenu boje kože na nogama i smanjenje mišićne mase u donjim udovima.

Ako se primijeti bilo koja od ovih indikacija, preporučljivo je zakazati pregled kod svog liječnika primarne zdravstvene skrbi. Za smanjenje razine kolesterola preporuča se smanjiti konzumaciju masne hrane, odlučiti se za nutritivne alternative, redovito se baviti tjelovježbom, prestati pušiti i ograničiti unos alkohola.

Koža i noge mogu pokazivati ​​vidljive simptome koji ukazuju na loše zdravlje jetre. U našem sljedećem članku usredotočit ćemo se na znakove masne jetre. Mnogi ljudi nisu svjesni različitih pokazatelja povezanih s ovim stanjem. Masna jetra početna je faza bolesti jetre, a neuspjeh da se prepoznaju rani simptomi dovodi pojedince u opasnost od raznih teških bolesti.

Steatoza jetre, također poznata kao masna jetra, razvija se kada jetra nakuplja prekomjernu masnoću. Jetra, kao drugi najveći organ u ljudskom tijelu, prirodno sadrži određenu količinu masti. Međutim, kada se masnoća prekomjerno nakuplja, to može dovesti do raznih zdravstvenih komplikacija.

  • Ključno je razumjeti da jetra igra vitalnu ulogu u izvlačenju hranjivih tvari iz hrane i pića koje konzumiramo, dok također uklanja toksične tvari iz našeg krvotoka. Ipak, prevelika količina ovih štetnih tvari može predstavljati značajan problem. Konzumacija prekomjerne masnoće može imati štetne učinke na jetru, dovesti do upale i stvaranja ožiljnog tkiva. Zatajenje jetre može biti potencijalna posljedica teških slučajeva koji uključuju ove ožiljke.

Kada pojedinci konzumiraju prekomjerne količine alkohola, mogu razviti alkoholnu masnu jetru, dok oni s minimalnim unosom alkohola mogu doživjeti nealkoholnu masnu jetru. Jetra igra ključnu ulogu u održavanju našeg cjelokupnog zdravlja, budući da obavlja različite bitne funkcije. Kako biste stekli sveobuhvatno razumijevanje simptoma, preporučujemo vam da pogledate informativni video koji je prikazao naš liječnik.

Preporučujemo