Naše zdravlje je najveće blago koje imamo a toga pstanemo svjesni tek kada se razbolimo. Naše tijelo nam u većini slučajeva šalje signale kada nešto nije u redu ali mi te simptome zanemarujemo.

Medicinski stručnjaci ocrtavaju simptome povezane s metaboličkim sindromom i pojašnjavaju pokazatelje koji mogu značiti povećani rizik od srčanog zastoja. U jutarnjoj emisiji dr. Danijela Jevtić iz Hitne pomoći pojašnjava pojam metaboličkog sindroma i upozorava da prisutnost samo tri kritična simptoma treba ozbiljno zabrinjavati. Medicinski stručnjaci ukazuju na to da je metabolički sindrom trenutno istaknuta tema rasprava, obuhvaćajući skup metaboličkih poremećaja koji postoje istovremeno i predstavljaju značajan rizik za zdravlje.

  • Zajedno, ti poremećaji “olakšavaju” razvoj kardiovaskularnih bolesti, s konsenzusom da je prisutnost tri od pet stanja dovoljna da poveća vjerojatnost srčanog udara ili čak iznenadne srčane smrti. Manifestacije metaboličkih poremećaja uključuju: Povišen krvni tlak, s vrijednostima većim od 135/80, uz povećani opseg struka, uočava se i kod žena i kod muškaraca. Uz to, zabilježena je jutarnja razina glukoze u krvi iznad 6,1, razina triglicerida iznad 1,7 i smanjena razina HDL kolesterola.

“Često se raspravlja o konceptu frekvencije visokog pritiska; to uključuje stavljanje tri prsta na bazu palca i brojanje otkucaja koji se osjete. Ova metoda je korisna za kardiovaskularne bolesti, a pretile osobe često imaju problema s dišnim sustavom”, izjavio je doktor. Nadalje je upozorila da procjena zdravlja zahtijeva više od pukog mjerenja struka, napomenuvši da povećani opseg vrata može dovesti do predispozicije za ozbiljne krvožilne bolesti. Dodatno, ona karakterizira tjelesnu neaktivnost kao suvremenu bolest, tvrdeći da je evoluirala od puke “činjenice” života do značajnog problema za sebe.

Bonus tekst:

tradicija Afrike je zamršena i raznolika, razvijala se kroz brojna stoljeća kroz međuigru različitih kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, na koju duboko utječu jedinstvena klima i običaji različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što dovodi do pretežnog fokusa prehrane na žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.

Obično ove žitarice služe kao temelj za glavna jela, uključujući “banku” i “fufu”. Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se kuhanjem i pasiranjem korjenastog povrća poput slatkih plodova ili kasave, dok se banku, koji se obično poslužuje kao prilog, priprema od kukuruza ili prosa. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti.

U prehrambenoj praksi zapadne Afrike mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, zajedno sa žitaricama, imaju veliku važnost. Znatne količine proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih vrijednim dodatkom svakodnevnim obrocima. Obično uključene u juhe ili variva, mahunarke su istaknute u jelima kao što je “egusi” juha, koja uključuje sjemenke dinje i često sadrži meso ili ribu. Istočno područje Afrike, koje se odlikuje vlažnijom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi bogatstvo svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji.

Na primjer, u Keniji, uobičajeno jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza, popraćeno je izborom povrća i mesa. Štoviše, ističe se svježe voće poput manga, ananasa i papaje, koje se obično konzumira u cijelosti ili pretvoreno u sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti Sjeverne Afrike potiču cvjetanje uzgoja aromatičnog bilja i začina, što rezultira prehranom koja je i raznolika i ukusna. Suština kulinarske tradicije regije sadržana je u jelima poput kus-kusa, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i taginea, jela koje se polako kuha u posebnom loncu.

Ovi pripravci često sadrže ključne sastojke poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta daju bogate okuse kuhinji. Bogate tropske šume središnje Afrike pružaju raznolik niz izvora hrane koji su sastavni dio regionalne kulinarske prakse. Ova raznolikost obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, uz lišće koje se koristi u juhama i varivima.

Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti. Osim ovih različitih regionalnih obilježja, afrički naglasak na prehrani daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka.

Preporučujemo