U našoj regiji skoro da nema doma bez ukrasnih biljaka a mnogi će se složiti da u najljepše i najelegantnije spadaju orhideje koje mogu imati cvjetove raznih boja.Međutim mnogima ne uspijeva njihov uzgoj.

Bez sumnje, orhideja vlada kao kraljica među sobnim biljkama. Uzgoj orhideja prilično je jednostavan. Bilo da ste nedavno nabavili svoju prvu orhideju i osjećate se preplavljeni obiljem informacija ili jednostavno uživate u učenju o svojim voljenim sobnim biljkama, ovaj tekst pruža bitne smjernice o njezi i uzgoju orhideja. Osim toga, otkrit ćete neke korisne savjete za poboljšanje zdravlja vaših orhideja. Prije svega, on nastoji razotkriti uobičajenu zabludu: “Orhideje je teško njegovati.”

  • To je jednostavno netočno, jer orhideje su biljke koje, nakon što shvatite pravilne tehnike za njihovu njegu, ne zahtijevaju previše vremena ili pažnje. Kako bih vam pojednostavio iskustvo i olakšao proces, odlučio sam podijeliti sve svoje uvide u ovom tekstu. Briga o orhidejama i razumijevanje njihovih potreba za zalijevanjem su ključni, jer ove biljke zahtijevaju drugačiji pristup u usporedbi s ostalima.

S obzirom na jedinstvenu strukturu supstrata za njihov uzgoj, potrebne su prilagodbe u tehnikama navodnjavanja. Na primjer, kokosov supstrat ne može apsorbirati dovoljno vlage u samo jednoj minuti da adekvatno nahrani orhideju, niti može uzrokovati prekomjerno zasićenje tijekom tog kratkog razdoblja. Međutim, pravilnim zalijevanjem ovog supstrata, on može učinkovitije zadržati vlagu, čime se smanjuje učestalost kojom trebamo zalijevati svoje voljene sobne biljke.

U stvarnosti zahtijeva znatan trud, ali će vas nagraditi uistinu obilnim cvjetanjem. Ovo je preporuka uzgajivača koji se ponosi nevjerojatno cvjetajućim primjercima. Prema kultivatoru prikazanom na YouTube kanalu Orchid Care Chronicles, orhideja može cvjetati i do šest mjeseci! Da bi orhideja procvjetala, potrebna su joj ova četiri bitna elementa: – plodno tlo – odgovarajuće zalijevanje -odgovarajuće razine vlage – dovoljno osvjetljenja i ishrane Načini hidratacije orhideje Ova biljka ne voli biti pretjerano mokra, ali također ne uspijeva u duljim sušnim razdobljima.

Uzgajivač predlaže da ga jednom tjedno tijekom ljeta ohladite i stavite u kadu s vodom. Unatoč tome, idealne smjernice doći će od promatranja lišća orhideje i uočavanja odsutnosti vlage na stijenkama posude (što se može vidjeti samo u prozirnoj posudi). Unatoč tome, lišće je ono koje daje početni pokazatelj da je biljci potrebna voda. Za vrućeg vremena potrebno ju je zalijevati svakih 7 do 10 dana. Preporučljivo je stalno dodavati malu količinu gnojiva za orhideje u mješavinu za saksije.

Uronite posudu s orhidejom u kadu i ostavite je da odstoji otprilike 15 do 20 minuta. U međuvremenu možete ukloniti suho lišće, mrtve grančice ili korijenje. Nakon 20 minuta maknite lonac s vatre i pustite da se preostala voda dobro ocijedi. Možete ponovno nanijeti oblog. Korijenje dobiva dovoljno vode kada počne pokazivati ​​zelenu boju. Obavezno dobro operite i osušite gornji lonac kako biste spriječili pojavu plijesni. Uklonite bilo kakav zeleni pokrov.

Cijeli postupak možete pogledati u videu na linku na kraju članka. Osvjetljenje orhideja Biljka uspijeva na dobro raspoređenoj, jakoj svjetlosti. U idealnom slučaju, trebao bi biti postavljen na prozorsku dasku okrenutu prema jugu, pazeći da nije previše udaljen od prozora i daleko od tamnih područja. Nedovoljno osvjetljenje uzrokovat će potamnjenje lišća biljke, a cvjetovi mogu početi opadati.

Vlažnost i temperatura zraka Orhideje uspijevaju u tropskim krajevima, gdje se razina vlažnosti kreće od 50% do 80%. Za postizanje usporedive razine vlažnosti u stanu neophodno je koristiti ovlaživač zraka. Tijekom ljetnih mjeseci koristim fine raspršivače napunjene vodom, ne nanosim ih izravno na biljku, već zamagljujem okolno područje. Obično stavljam vlažan ručnik na radijator, točno ispod prozorske klupice na kojoj se nalazi biljka, omogućujući orhideji da apsorbira vlagu kroz svoje zračno korijenje.

Gnojidba Ove biljke ne uspijevaju u tradicionalnom tlu ili supstratu, već u borovoj kori. Dostupan je u cvjećarnama i često se nudi uz bitne komponente poput mahovine, drvenog ugljena, treseta i kokosovih vlakana. Supstrat mijenjam svakih šest mjeseci tijekom razdoblja cvatnje biljke. Nakon presađivanja orhideja često brže cvate zbog novih hranjivih tvari prisutnih u svježem supstratu. Pridržavajući se ovih jasnih smjernica, moći ćete uspješno izložiti orhideje.

Preporučujemo