Štitna žlijezda ili štitnjača je organ koji e smješten u našem vratu i ima oblik leptira. Ona ima jako važnu funkciju a to je proizvodnja i regulisanje hormona u našem organizmu. Kada ne radi dobro dolazi do niza poremećaja.

U većini slučajeva kada postoji nedovoljna proizvodnja hormona štitnjače, temeljni uzrok može se pripisati autoimunom odgovoru. Stoga postaje imperativ proniknuti u stvar i ispitati napad imunološkog sustava na štitnjaču. Ova se pojava može usporediti sa slučajem pogrešne identifikacije, a gluten je jedan od odgovornih čimbenika. Hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji tjelesnih funkcija i nadziranju staničnih procesa.

  • Kako bi se mogao iskoristiti u tijelu, svaki hormon mora locirati odgovarajući receptor na staničnoj membrani. Važno je napomenuti da receptori štitnjače stupaju u interakciju isključivo s hormonom štitnjače, a ne s bilo kojim drugim hormonom. Hormon štitnjače zauzima mjesto od najveće važnosti kao vladajući monarh među svim hormonima. Vrijedno je spomenuti da svaka stanica u ljudskom tijelu posjeduje samo dvije vrste receptora:

receptore štitnjače i receptore vitamina D. Štitnjača igra vitalnu ulogu u sveukupnoj dobrobiti svake stanice u vašem tijelu. Njegov utjecaj na vaše zdravlje je opsežan i višestruk. Kada hormoni štitnjače ne rade kako bi trebali, to dovodi do neoptimalnog funkcioniranja cijelog tijela. Nevjerojatnih 250 milijuna ljudi diljem svijeta pati od hipotireoze, stanja koje karakterizira nedovoljna proizvodnja hormona štitnjače.

Nadalje, statistike pokazuju da će se jedna od svakih osam žena u nekom razdoblju svog života susresti sa problemom štitnjače. Većina slučajeva neadekvatne proizvodnje hormona štitnjače posljedica je pogrešnog napada imunološkog sustava na štitnjaču, što spada u kategoriju autoimunih bolesti. Među potencijalnim krivcima gluten je jedan od osumnjičenih. Kada gluten, protein prisutan u pšenici i drugim žitaricama, prijeđe crijevnu barijeru i uđe u krvotok, imunološki sustav detektira tu stranu tvar (gluten) i stvara specifične proteine ​​poznate kao antitijela da je eliminiraju.

Povremeno, imunološki sustav može zamijeniti štitnjaču s glutenom, što dovodi do napada na štitnjaču. Kada govorimo o intoleranciji na gluten, prvi simptom koji obično padne na pamet je celijakija, koju karakterizira osjetljivost na gluten. Ipak, ključno je napomenuti da se intolerancija na gluten može očitovati i raznim drugim simptomima. Studije su otkrile da samo 10% osoba s dijagnosticiranom celijakijom ima simptome povezane s intolerancijom na gluten. Intolerancija na gluten, isključujući celijakiju, pogađa otprilike 1 od svakih 20 osoba u svijetu.

Iako mnogi pojedinci s autoimunim stanjima privremeno izbacuju gluten iz svoje prehrane, neizvjesno je li ovaj protein temeljni uzrok njihovih problema, istraživanja pokazuju da je tijelu potrebno nekoliko mjeseci da u potpunosti iskorijeni upalu. Postoji nekoliko pokazatelja da gluten može negativno utjecati na vaše tijelo, uključujući probleme s probavom kao što su plinovi, nadutost, proljev i zatvor (osobito vidljivo kod djece nakon obroka koji sadrži gluten), prisutnost keratosis pilaris (koja se naziva “pileća koža” “) na rukama, te osjećaj umora ili iscrpljenosti nakon konzumacije hrane koja sadrži gluten.

Autoimune bolesti, uključujući Hashimotov tiroiditis, reumatoidni artritis, lupus, psorijazu, ulcerozni kolitis, sklerodermiju ili multiplu sklerozu, mogu rezultirati različitim simptomima kao što su neurološki problemi poput vrtoglavice ili gubitka ravnoteže, hormonske neravnoteže, migrene, kroničnog umora ili dijagnoze fibromialgije, upala zglobova, oticanje ili bol (u nožnim prstima, koljenima, kukovima), kao i emocionalni problemi poput tjeskobe, depresije i promjena raspoloženja.

Preporučujemo