Nokti na rukama i nogama imaju svoju funkciju a mnogima je, posebno ženama važan i njihov izgled. Da bi izgledali lijepo nokti moraju biti zdravi a čest je slučaj da ih napadnu razne infekcije.

Osim svog neprivlačnog izgleda, onihomikoza ima potencijal da se razvije u značajan zdravstveni problem. Prije nego pribjegnete industrijskim proizvodima, razmislite o isprobavanju ovog prirodnog lijeka jer postupak uklanjanja može biti skup i dugotrajan.

Za najoptimalnije rezultate preporuča se koristiti djevičanska, hladno prešana organska ulja kada tražite snažno rješenje za gljivice na noktima. Posebno se smatra da kokosovo ulje posjeduje izvanredna antifungalna svojstva i obilje masnih kiselina srednjeg lanca. Preporučljivo je izbjegavati komercijalna ulja kako biste postigli željeni rezultat.

Počnite tako što ćete osigurati da su vam stopala čista. Zatim obilato nanesite znatnu količinu kokosovog ulja na nokte i kožu oko njih. Preporuča se ponoviti ovaj postupak najmanje tri puta dnevno. S druge strane, u većini kuhinja postoji lako dostupna namirnica koja može biti od pomoći – obični jogurt. Kako biste postigli željeni rezultat, dovoljno je samo uroniti stopala u kupku od jogurta.

Nakon što su vam se stopala osušila, isperite ih hladnom vodom. Liječenje ovog zdravstvenog problema može se učinkovito učiniti uz pomoć sode bikarbone. Jednostavno pomiješajte sodu bikarbonu i hladnu vodu u omjeru 1:3, zatim smjesu nanesite na prste i ostavite da odstoji nekoliko minuta.

Nokat je osjetljiv na postupno propadanje uzrokovano gljivičnom infekcijom, koja ga može potpuno uništiti. Infekcija započinje svoj napad unutar ploče nokta. U ranim stadijima infekcije nokat često mijenja boju, zadeblja, iskrivljuje se i postaje lomljiv.

  • Prisutnost vlage i topline stvara okruženje pogodno za rast gljivičnih infekcija, poput pretjeranog znojenja zbog nošenja zatvorene obuće ili korištenja zajedničkih tuševa u sportskim objektima i bazenima. Gljivične infekcije su česte kod starijih osoba zbog usporenog rasta i smanjene otpornosti noktiju nakon 40. godine života.

Vjerojatnost razvoja gljivične infekcije na nožnim prstima povećava se u slučaju pretjeranog znojenja stopala, neadekvatne ventilacije uzrokovane čarapama i cipelama. i hodanje bosih nogu u vlažnim okruženjima. Osim toga, komplikacije koje proizlaze iz drugih infekcija također mogu dovesti do razvoja ovih infekcija. S druge strane, gljivične infekcije prstiju obično se pripisuju dugotrajnom izlaganju vodi i deterdžentima.

Nadalje, nakupljanje vlage ispod umjetnih noktiju može stvoriti okruženje pogodno za rast gljivica. Gljivične infekcije noktiju uglavnom se nalaze na nožnim prstima, a ne na prstima, a prije svega zabrinjavaju izgled. Indikacije i manifestacije obuhvaćaju: Boja nokta prolazi kroz transformaciju, postaje žuta, bjelkasta ili zelenkasto-smeđa.

Osim toga, postaje zadebljana, iskrivljena i lomljiva. Fragmenti oštećenog nokta nakupljaju se ispod nezahvaćenog dijela, što u konačnici dovodi do potpunog odvajanja od ležišta nokta. Povremeno, gljivične infekcije koje zahvaćaju nokte mogu uzrokovati nelagodu. Studije su također pokazale da ove infekcije povećavaju vjerojatnost ozbiljnijih problema s noktima.

Štoviše, osobe s dijabetesom ili oslabljenim imunološkim sustavom mogu zbog toga doživjeti značajne zdravstvene komplikacije. Poremećaji cirkulacije u stopalima mogu se pojaviti kod osoba s dijabetesom, čineći čak i manje ozljede stopala, poput gljivične infekcije noktiju, podložnima razvoju u kritičnije probleme, poput uporne otvorene rane koju je teško liječiti.

Ako se gljivična infekcija nokta ne liječi, može trajati neograničeno dugo. Ključno je potražiti liječničku pomoć pri prvim znakovima infekcije. Tipično, gljivična infekcija noktiju počinje kao mala bijela ili žuta mrlja na noktu, koja se na kraju širi na cijelu ploču nokta.

Preporučujemo